NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Zde nabízím k nahlédnutí jakési "šmíráky" týdenních plánů, které si sestavuji před každým nadcházejícím tématem. Nejsou tedy určeny k tomu, aby jste v nich hledali pravopisné či jiné chybičky, ale aby byly jakousi inspirací pro Vás ostatní, co pracujete s podobnou věkovou skupinou dětí. Příspěvky zde vložené jsou pro mě jakýmsi úložištěm-zásobníkem činností, ke kterému se vracím, když je třeba. Případní návštěvnící nejsou v žádném případě nabádáni, aby takto s dětmi činili! :-)
Sluneční sousta

Sluneční sousta

Vesmírné boty

Vesmírné boty

Různé PL

Různé PL

Uvítací píseň

Uvítací píseň

Vesmírné objevy

Vesmírné objevy

Taková vesmírná "Hrabárna"
Bezpečné UFO

Bezpečné UFO

létající talíře do místnosti
Přebíhaná

Přebíhaná

mezi různými planetami-jednoocí, chapadlovci, roboti,...
Dalekohled

Dalekohled

na hvězdy
Vesmír-vytvoř

Vesmír-vytvoř

si svůj vesmír
3D kniha

3D kniha

o vesmíru
Malování kuličk

Malování kuličk

malování kuličkou-planeta
Planeta

Planeta

namalovaná pomocí kuličky na dně hrnce
Cvič s planetou

Cvič s planetou

Skafandr

Skafandr

Vesmírná strava

Vesmírná strava

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden.cz-má výhradní práva nakládání s dílem.
Návrhy činností
Ranní činnosti: Vyber si PL dle vlastního výběru: Stíny hudebních nástrojů, Tematická bludiště různé varianty, počty hudebních nástrojů-různé varianty-spoj s číslem, s puntíky, vybarvi jen určitý počet, Grafomotorika s písničkou-dolní oblouk-děti zpívají písničku, která je namalovaná na obrázku před obkreslovanou čárou a v jejím rytmu se snaží malovat vlnky-uvolňovací cviky (spíše pro starší-je těžší koordinace rytmu, ruky, text,…). Obleč si svou zpěvačku-papírová oblékačka. Vv-Netradiční vařečkový hudební nástroj-děti si pomalují vařečku akrylovými barvami-p. uč. do ní vyvrtá dírku a dítko jí provlékne provázek na kterém je z každé strany navlečeno pár korálků (chrastící hud. nástroj), společné pomalování dešťové hole (hudební nástroj vyrobený z odpadového materiálu-papírová roura+hřebíky+fazole+rýže), PČ-trumpeta-z roličky toalet. papíru, knoflíků a barevných papírů. Děti si mohly přinést svůj hudební nástroj (z hyg. důvodů ne ten, ke kterému je potřeba úst k vytvoření zvuku, tónu-hygiena), Omalovánky k tématu, Sluchové pexeso-najdi dvě kostky s náplní, které mají stejný zvuk. Kimovy hry-Který hudební nástroj zmizel, Který hudební nástroj právě hrál, dělal zvuk, poznáš hudební nástroj podle hmatu?....Poslech různých žánrů hudby při volných hrách. VV+rytmus-na obrázek tamburíny zkus „vybubnovat“ identický rytmus, který slyšíš od p. učitelky-ale zkus ho s pomocí dlaní, namočených v barvě.
PONDĚLÍ: Kde všude se hraje muzika (při cvičení, narozeninách, pochodech, usínání, svatbách, o Vánocích,…)-děti zkouší na odpovědi přijít samy-po vyřčení jejich nápadu doplníme o obrázek z činnosti a o prožitek-zacvičíme si s muzikou, zahrajeme si na vojáky (zkus zopakovat povel, který slyšíš od generála), uděláme plyšákovi postýlku a zazpíváme mu ukolébavku (můžeme ho pohoupat v náručí v rytmu), zazpíváme si koledy-sedíme v kroužku a během koledy si předáváme dárek (krabice s různým obsahem-bonbóny, nebo různé hračky z kindervajíčka,…)-u koho se krabice zastaví po utichnutí doprovodné hudby, smí si jeden dárek vytáhnout. Svatba-poslech a pomalý pochod ve dvojicích při svatebním pochodu+na svatbě se hrají různé žánry muziky-pustíme dětem valčík, rock, metal,…zkusí samy ztvárnit pohybem své pocity z hudby.
ÚTERÝ: Hudební nástroje všemi smysly. Kdo uslyší své jméno-vypůjčí si jakýkoliv hudební nástroj a oběhne kruh dětí-zvolí vlastní tempo sladěné dohromady nástroj x chůze. Ukázky různých zvuků x obrázky x hračky hudebních nástrojů. Píseň s pohybem-„My jsme muzikanti“-přidáváme i jiné názvy hudebních nástrojů, které v tradičním znění písně nejsou a vymýšlíme, jak by se na něj dalo hrát (+přiřazování sloves k různým nástrojům-na kytaru se brnká, flétnu se píská, na buben  se bubnuje, na trubku se troubí,..). Hra-dvě až tři dítka půjdou za dveře- ve třídě zatím jedno dítko schováme za plentu a vyzveme ho, aby si vybralo jeden hudební nástroj-poté zavoláme dítka za dveřmi a dítko za plentou zkusí na vybraný hudební nástroj zahrát-které z dvou dítek dříve uhodne, na jaký nástroj bylo zahráno.
STŘEDA: Netradiční hudební nástroje. Děti si vyzkouší, na co všechno jde hrát-hřeben, prázdné lahve (foukáním do nich), na pokličky a jiné kuchyňské náčiní (kráječ na vajíčka, pařáček na knedlíky,…), na valchu, na papírovou nebo plastovou trubku (při plastové předvede jen uč-hygiena), na nafouknutý balónek, na různě naplněné sklenice či skleničky vodou, na sklenici na víno s pomocí saponátové vody, na dešťovou hůl, skořápkami od kokosů, oříšků,  na igelitové pytlíky, na vlastnoručně vyrobenou trumpetu z ruličky od toalet. papíru, …Ukázka hry na opravdový trombón: https://www.youtube.com/watch?v=tH9kvAOaNJw Ukázka opravdového troubení slonů: https://www.youtube.com/watch?v=_L5Jp1l3kMQ . Jak se dělá sloní chobot pomocí rukou?+vysoký troubící tón a hluboký-chobot dolů, nahoru,….
Píseň: „To je on, malý slon, co se učí na trombón“(E. Hradecký/M.Florián) PH-na slona-dvojice dětí se točí se sloním chobotem skloněné kolem jednoho bodu asi 10x a pak mají za úkol doběhnout se zamotanou hlavou na druhý konec třídy a vzít do ruky předem určený nástroj. Kdo bude chtít, může si na hlavu nasadit nohavici ze silonové punčocháče v její špici je umístěný balónek-z jeho pomocí zkusí jako slon, rozhýbat „chobot“ a shodit kuželky.
ČTVRTEK: Docházka-Poslouchej zvuky z knihy s CD „Michal doma s mámou“-ukaž na obrázku, co zrovna vyloudilo zvuk (vlak, sova, vlk, vrzající dveře, tekoucí voda, gumová pískající kačenka,…)  Máma Michalovi často zpívala různé písničky-poznáš je? ->„PH“-přebíhaná mezi obrázky z písniček rozvěšených po třídě-p. učitelka hraje různé písničky (může i zpívat pro ty menší) a děti se snaží obrázek co nejrychleji najít. Pohádka o Budulínkovi-housličky, bubínek+básničky a písničky z pohádky.
PÁTEK: Divadelní představení o hudebních nástrojích-přijede k nám divadlo.
www.macku.cz
Trumpeta

Trumpeta

rulička od toalet. papíru, Remakol, knoflíky,...
Hrací rukavice

Hrací rukavice

Vyluzuje různý rytmus po jejím nasazení a ťukání prsty do podložky
Dešťová hůl

Dešťová hůl

papírová roura od mapy, hřebíky, rýže nebo hrách, fazole,...pokaždé jiný zvuk
Vařečkový nástr

Vařečkový nástr

akrylové barvy, provázek, korálky, vařečka
Slon trombon

Slon trombon

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Děti si mohou přinést helmy na lyžování (použijeme při hře na kosmonauty)
Návrhy činností
Ranní činnosti:Děti budou mít k dispozici koutek pošťácký (obálky, opravdové známky, razítka, balíky,…), krejčovský (vypichování do polystyrenu dle předkreslené linie), kancelářský (psací stroj), policejní (policejní uniforma, zastavovací terč,…), dopravní (jízdenky, kleště pro výpravčího,…), doktorský (dětské doktorské nástroje, obvazy,…), dílna (opravdová kladívka, hřebíky, smirkový papír, dětské nářadí,…), kadeřnický a kosmetický salón. Elektronické pracovní listy-jaké produkty vyrobí pekař a jaké řezník, Co ke své práci potřebuje truhlář a co švadlena, Pokrývky hlavy jednotlivých povolání, Není malíř jako malíř, Dům má problémy-které povolání dokáže konkrétní problém vyřešit, Dej do ruky človíčkovi správný pracovní nástroj, Názvy obchodů, Co potřebuje automechanik, Nesmyslov-hledej nesmysly „V nákupním centru“ , „U zvěrolékaře“ a „V nemocnici“(zdroj-časopis Sluníčko), Spojovačka 1-10 kominík a zedník, Najdi komu co patří-nářadí k povolání, Bludiště-hasiči, Vybarvovačka-vybarvi jen označená pole a objevíš jeden druh povolání. VV+PČ-ve vesmíru jsem kosmonautem ve skafandru-na černý papír si děti nalepí svou tvář, kterou opatří helmou skafandru, kolem nalepí vlastnoručně namalovanou a vystřiženou vesmírnou loď, planetu-barvy s pěnou do koupele-napění se brčkem a do vzniklých barevných bublin se otiskne papír-barvy se střídají a obtiskují na stejné místo papíru-vznikne tak nádherně barevná planeta…. Práce s knihou-leporela k tématu-rozšiřování slovní zásoby převážně u těch nejmenších dětí
PONDĚLÍ: Pondělí Velikonoční
ÚTERÝ:
Rozhovor o tom, co jste zažili o Velikonocích. Docházka-každé dítko si vybere jeden z obrázků postavy vykonávající nějaké povolání, které jsou rozvěšeny po třídě a zkusí ho pojmenovat. Proč lidé chodí do práce? Co by se stalo, kdyby nikdo do práce nechodil?
Báseň Král a Lenoši V jedné zemi moudrý král, všem lenochům přikázal:
„Budete mít na práci dělat sochy v paláci!“ Měli z toho legraci. „Copak je to za práci?“
Chvíli stáli bez hnutí, někoho to kýchat nutí. Někoho zas na tváři štípou mouchy, komáři.
Někoho zas svědí hlava, je to práce namáhavá! Král okřikl lenochy:„Copak jste to za sochy?

“Už jste se mi pohnuli. Stůjte jako ze žuly!“„Pane králi, dělat sochy není ani pro lenochy.
Máme žízeň, máme hlad, raděj půjdem pracovat!“

PH-na sochy-s kytarovým doprovodem hrajeme písničku z pohádky Princové jsou na draka-Dělání, dělání…děti tančí po třídě-jakmile hudba přestane hrát, děti ze sebe musejí udělat sochy-p. učitelky je šimrají pírkem, lehce štípnou jako komáři, zafouká prudký vítr (plastová podložka zvíří vzduch), plesknutí dlaněmi před očima,…Kdo se pohne, lehne si jak lenoch. Učitelky mohou mít na hlavě koruny jakožto králové.
Bez práce nejsou koláče-budeme péct opravdové koláče-před tím může následovat vzájemná masáž dětí ve dvojici, či hromadná-děti sedí v kruhu zády za sebou-na zádech kamaráda ztvárňujeme postup výroby těsta.
STŘEDA:
Povolání z blízka-docházka-osvětlovači-jedno dítě drží baterku a když uslyší jméno svého kamaráda, posvítí na něj, ten řekne „Zde“ a baterku si předají,… Najdi postavu, která vykonává povolání-děti na zemi postupně hledají povolání, které jim bylo určeno. Píseň: „Chcete-li pilné lidi znát:“ Čím by jsi chtěl být? (Ráno budeme vyrábět sebe samého ve vesmíru) Výcvik na kosmonauta-ukázka skafandru PC-centrifuga-točící židle-děti připoutány jako v opravdové kosmické lodi pásem (pásek od kalhot) na hlavě mají kus skafandru (helma na lyžování), jak je těžké ve vesmíru manipulovat s předměty v neforemných rukavicích-(děti mohou mít kolem pasu gumu, kterou drží za druhý konec p. učitelka, na rukou mají velké pracovní rukavice a mají za úkol, dostat se přes hromadu molitánků přes napjatou gumu a přinést nějaký drobný předmět zpět do kosmické lodi. Dalo by se to ztížit tím, že by před sebou měli nějaké podlézací a přelézací překážky a s kosmickou lodí by byly spoutány lanem-vrátit se musí vrátit stejnou cestou, aby se jim lano nikde nezamuchlalo.) Opičí dráha.
ČTVRTEK:
Nářadí k práci potřebné-docházka-instalatéři-děti mají kelímky-paní učitelka má svůj kelímek naplněný vodou-poptá se, zda-li je dnes ve školce-jméno a přelije mu opatrně obsah svého kelímku do jeho, ten pokračuje dál ve štafetě, dle toho, čí jméno slyší. Děti sedí vedle sebe okolo třídy na zemi-uprostřed jsou na zemi obrázky předmětů, které potřebují různá povolání-paní učitelka se ptá, co ke své práci potřebuje to či ono povolání a zvedne dva obrázky značek dětí. Ty se snaží co nejrychleji nalézt nějaký správný předmět. Přebíhaná-přeběhni k předmětu, který potřebuje lékař, uklízečka, hasič, policista,…Stěhováci-na jednom konci třídy předměty z různých pokojů (obýváku, ložnice, koupelny, dětského pokoje, kuchyně,…) p. uč. „zavelí“ stěhovákům, který pokoj je třeba právě odstěhovat do nového domu-děti musí naložit do tatrovky jen ty předměty, které patří do určené místnosti.
PÁTEK:
Docházka-PPT-povolání-každé dítko zkusí pojmenovat povolání, které vidí na plátně. Povolání v hádankách. Číšníci-dej na talíř-ovoce či zeleninu,…(plastové věci z kuchyňky, nebo opravdové vařené vejce-dětem se dá říct, že je syrové…) a projdi nějaký úsek s překážkami. VV-čím bych chtěl být.
Fotografie budou doplněny po proběhném  tématu

 
Práce s knihou

Práce s knihou

Leporela k tématu-rozšiřování slovní zásoby převážně u těch nejmenších
Kancelář

Kancelář

Děti mají k dispozici psací stroj
Pošta

Pošta

Děti mají k dispozici opravdové dopisní známky, poštovní složenky,...
Kosmonauti

Kosmonauti

Stěhováci

Stěhováci

Opraváři

Opraváři

Zatloukání hřebíků
Výcvik kosmonau

Výcvik kosmonau

Opičí dráha
Centrifuga

Centrifuga

Výcvik na kosmonauta
Meteority

Meteority

Po centrifuze honem pro meteorit určité barvy
Bublinová plane

Bublinová plane

Planeta bublinová
Švadleny

Švadleny

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence činnostní a občanské: má smysl pro povinnost při hře, práci, učení, k úkolům přistupuje odpovědně, váží si své práce i úsilí druhých.
Kompetence k řešení problémů: při řešení myšlenkových i praktických problémů užívá logických, matematických i empirických postupů, pochopí jednoduché řešení různých úkolů.
Kompetence k učení: klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se děje kolem něho, chce porozumět věcem, jevům a dějům, které ho obklopují, poznává, že se může mnohému naučit, má z toho radost, co samo dokázalo a zvládlo.
RANNÍ ČINNOSTI:
Počítadlo-barevné kuličky+počty+prostorová orientace-např. posuň 3 zelené kuličky z leva doprava, Odstíny barev-děti přikládají správný odstín barvy pomocí pomalovaných dřevěných kolíčků na vzorník barev-barvoslepost,…, Barvičkový diktát-menší děti, PL-urči, jaký má obrázek barvu a dej pod něj žeton se stejnou barvou-ML, ST-budou mít obrázky v černobílé verzi a určí barvu ve skutečnosti, ML-ukaž co je červené, žluté, zelené, černé, modré. ST- Počítání lentilek-pomocí čtverečkové sítě vodorovná lišta-barvy, svislá lišta čísla-správně dosazujeme lentilky. VV-duha na průhledném deštníku-temperové barvy-správný sled barev, Duha-roztírání barev duhy pomocí houbičky na nádobí. PČ-duha-barevné proužky správně poskládat a ohnout do tvaru duhy-práce s lepidlem, bar. papírem, vatou, nůžky.
PONDĚLÍ:
Při vstupu do školky musí děti projít duhovým závěsem z krepového papíru-prvotní nezvyklý barevný „šok.“ Děti mohou přijít do školky v pruhovaném různobarevném oblečení-ind. rozhovor o barvách, které na sobě dnes máš. Barevné pastelky: Červená pastelka maluje jablíčko (kruhy jednou rukou před tělem) a žlutá pastelka maluje sluníčko, (kruhy druhou rukou před tělem) zelená pastelka maluje travičku (stoj + procvičujeme prsty) a modrá pastelka maluje vodičku, (stoj + ruka dělá vlny před tělem) a když je všechny spojíme, (ruce spojíme nad hlavou) barevnou duhu nakreslíme. (stoj + mírné úklony stranou tělem).
http://www.predskolaci.cz/?p=14622  Cvičení s pomocí barevných pěnovek-obdoba cvičení na koordinačním žebříku-https://www.youtube.com/watch?v=O9WapVDHBo4
Zkusíme, kterým smyslem se dá poznat barva-barvu se pokusíme určit pomocí chuti (olízneme barevný papír), sluchu (tlučeme o sebe dvojicí barevných kostek),  čichem (čicháme k různě barevným předmětům stejného druhu), zrakem –podíváme se do zrcadla, jakou barvu očí máme-děti si vybarví papírové oko dle jejich barvy očí. Nalepíme oči na společný plakát a zhodnotíme, jaká barva očí u nás ve školce převládá. Písničky o očích-Černé oči jděte spát https://www.youtube.com/watch?v=9MN-ZxPFvys, Holka modrooká.
ÚTERÝ:
Děti mohou přijít do školky ve žlutém oblečení.  Píseň-Dneska máme žlutou školku, dneska máme žlutou školku, žlutou, žlutou, žlutá citrón, pampeliška, sluníčko i sladká hruška, dneska máme žlutou školku,… melodie jako píseň „Červená se line záře.“ Docházka-každé dítko dostane nějaký černobílý obrázek. Pomocí správně barevného kolíčku jej umístí na prádelní šňůru. Věci kolem nás jsou různě barevné. Co na tomto světě je pestrobarevné? (papoušek, motýl, tričko,…) Děti přemýšlí a „hází“ slova do „placu.“ Duha, jak vznikne duha? S pomocí igelitového padáku a trochy vody na sebe zapršíme-kouká se na nás plyšové sluníčko zavěšené ve třídě nad dětmi.  Opak. básně s pohybem-duha. Vytvoříme si duhu ve školce s pomocí dlouhých barevných stuh (fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová, červená) na obou koncích zatěžkaných různě těžkými papírovými koulemi-6 dětí si stoupne vedle sebe na pomyslnou startovní čáru a zkusí vrchním obloukem hodit všichni zároveň papírovou kouli na níž je připevněna stuha, na druhý konec třídy. Bambulín a Berunka-Duha https://www.youtube.com/watch?v=MPxXl61DkXA
STŘEDA:
Docházka-každé dítko dostane malinký černobílý obrázek a nalepí jej na správně barevnou stuhu v duhovém závěsu ve dveřích. PH-Na barevné praporky-děti rozděleny na 4-6 barevných družstev-mají v rukách barevné papíry-učitelka zamává 2 barevnými praporky a děti mají za úkol vyměnit si místa ve třídě. Barevné kužely s čísly-staré role od koberce v základních barvách+černá+bílá-přebíhají po menších skupinkách k té či oné barvě, číslu (pak vyřknou barvu) dle diktátu.
ČTVRTEK: Docházka-Opět použijeme barevné kužely s čísly-děti do nich hází správný počet PET víček v barvě kuželu. Víčka dáme do lehce chaotického pruhu doprostřed třídy-rozdělují vlastně třídu na dvě poloviny-jedna půlka dětí sedí na jedné straně třídy v řadě vedle sebe-souběžně s dělící čárou, druhá půlka dětí na té druhé straně třídy. Učitelka vyřkne barvu a potom zvedne současně dva obrázky značek dětí nad hlavu-každá z jiného družstva. Komu se rychleji podaří vystartovat a ulovit správnou barvu.
Děti rozděleny na 2 skupiny-jedna v herně-strefují se pomocí PET víček do správné barvy terče (papírový box od jogurtů obarvený 4 základními barvami-každé dítko má 4 víčka od každé barvy 1)
-druhá skupina-udělej sloní chobot, předkloň se a 10x se zatoč-pak zkus co nejrychleji doběhnout pro víčko předem určené barvy-narušená stabilita-sranda.
PÁTEK
Písnička-„Jedu si to v bledě modrým trabantu“, https://www.youtube.com/watch?v=sZtlWSwttME –s pohybem zrychlující se tempo. Věsíme různě barevné prádlo-pomocí barevných kolíčků, věsíme malé modely různého oblečení na druhé straně třídy-družstva. Barevná pohádka-o barevných královstvích. Děti si pak mohou zkusit míchat barvy a tvořit nové odstíny. 
Stref PET víčko

Stref PET víčko

Stref se správnou barvou do správného políčka-plato na jogurty
Duha křídy

Duha křídy

Pro nejmenší-zkus pomocí křídy namalovat duhu-barvy ve správném sledu
Jaká barva

Jaká barva

Jakou mají ve skutečnosti tyto předměty barvu? Připevní správným kolíčkem na prádelní šňůru
Co je...

Co je...

Co je ve skutečnosti červené,...
Jakou barvu

Jakou barvu

PL-pro nejmenší
Barva oblečení

Barva oblečení

Věšíme prádlo správnými kolíčky
Lentilky počet

Lentilky počet

Barva+počet
Duha

Duha

Barevný papír, lepidlo, nůžky, vata
Přiřaď barvu

Přiřaď barvu

Barvoslepost,...
Přiřaď barvu

Přiřaď barvu

Barvoslepost,...
Vstup do MŠ

Vstup do MŠ

Barevné pentle z krep. papíru, později se na něj dají lepit černobílé obrázky na barvy které jim náleží
Deštníkové malo

Deštníkové malo

Průhledný deštník, tempery
Lentilkové počt

Lentilkové počt

Počítáme lentilky všímáme si barev
Přebíháná

Přebíháná

Mezi různě barevnými kužely i čísly, role od koberce
Počítání barvy

Počítání barvy

Vhoď do role určité barvy tolik víček, kolik ti ukazují čísla nebo tečky
Kdo dřív

Kdo dřív

Kdo dřív najde barvu
Sloni

Sloni

Toč se kolem své osy 10 x jako slon a pak běž pro víčko určené barvy
Barevné královs

Barevné královs

Jaké dítě se narodí žluté princezně a modrému princi-zelené....
Jaké máme oči

Jaké máme oči

Jakou mám barvu očí, školkovská rekapitulace
Kolík na místo

Kolík na místo

Odstíny barev
Barevné prádlo

Barevné prádlo

Pověs oblečení správným kolíčkem
Duha pentle

Duha pentle

Házení zatěžkaných pentlí v barvách duhy horním obloukem
Házená duha

Házená duha

Stuhy na koncích zatěžkány-hod horním obloukem
Jak vznikne duh

Jak vznikne duh

Pršíme s pomocí igelitového padáku nad námi "svítí" slunce
Logico barvy

Logico barvy

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence komunikativní: komunikuje bez zábran a ostychu s dětmi i s dospělými, chápe, že být aktivní, komunikativní je pro něj výhodou.
 
Kompetence sociální a personální: ve skupině se dokáže prosadit, ale i podřídit, při společných činnostech se domlouvá a spolupracuje, v běžných situacích uplatňuje základní společenské návyky a pravidla soužití ve skupině, je schopné respektovat druhé, přijímat a uzavírat kompromisy.
 
RANNÍ ČINNOSTI:Grafomotorika-NEJST.-pokračuj ve vzoru, ST-Rukavice-pokračuj ve vzoru, Vybarvovaná hra-čepice-házíme kostkou a postupně vybarvíme celou čepici sestavenou z puntíků-počty. Oblékací panenka  a panáček na magnetické tabuli, PC-oblékací hry www.oblikacky.cz, Trénování zapínání zipu, knoflíků na zapínacím panákovi, Tréning skládání tepláků, trička,  šití tkaničkami na plastové děrované podložce, VV-ze staré boty novou-děti pomalují libovolně starou botu Remakolkami a udělají z ní „novou“. Vzory látek-opakuj vzor-kuličková mozaika, hřibečková mozaika,...,
 
PONDĚLÍ: PC-PPT prezentace-jak se lidé dřív oblékali (obr. např.Adam a Eva, neandrtálci, starověk, středověk, novověk, jak se oblékáme dnes když je zima, léto, spec. oblečení-skafandr, neopren, maskovací oblečení,…) Z čeho jsme viděli, že se takové oblečení dá vyrábět? PH-„Poznáš svoje oblečení?“Děti si donesou ze šatny svojí bundu, čepici, šálu, rukavice, kalhoty na ven a boty. Všechny věci se dají na velkou hromadu, boty do dětské vaničky. Kdo dřív donese své věci na své stanoviště a poskládá je do tvaru postavy.
Co se změnilo?-tři děti jdou za dveře, p. uč. s nimi-vymění si mezi sebou nějaké oblečení-ostatní potom hádají, která část oblečení komu patří.
ÚTERÝ: Hádanky oblečení Botičky-hádanka Znám dva domky, které chodí. Hádej, kdo je světem vodí?
Když je vodí nožičky, tak to budou b.....y. Gumáky-hádanka Obouváš je na nožičky, můžeš s nimi do vodičky.
Kalužiny nevadí, nestudí a nechladí. Kamarádí s deštíkem, pláštěnkou a deštníkem. Pyžamo-hádanka Oblékám ho rád, když jdu večer spát...Jedno slovo pro dva kusy-ať to někdo bez nich zkusí! Rukavice-hádanka
Chráním ruce chráním, před mrazem je bráním. Kamarádka čepice, nebojí se vánice. Každý prstík ohřeji,
teplíčka mu dopřeji. Knoflík-hádanka Patří ke mně dírka v látce, pak jdu zapnout snadno, hladce. Vypadám jak malé sítko, přišije mě každé dítko.
Které oblečení patří tátovi, mámě a dítěti? Děti pozorují velikost,(popř. obvyklé barvy oblíbené u daného pohlaví)-sako, kravata, kraťasy, trička, sukně, šaty, plavky, rukavice, šály, bundy,
ST-PČ Čepice-půl papírového talíře, barevné papíry, lepidlo, nůžky, vata na bambuli
ML-Košile s kravatou pro tatínka-čtvrtka, vystřižená kravata, knoflíky, vodové barvy-zapouštění barev
Pohádka-Prasátko Pepina-Oblékání- https://www.youtube.com/watch?v=II6omWTf_Ec
STŘEDA: Popelka-jaké měla šaty? Jaké šaty měly její sestry? Ukázka z pohádky cca 6-tá minuta- http://www.youtube.com/watch?v=7A_sAlk0Lz4. Musela svým sestrám a maceše sloužit. Sestry vyrazily na bál a Popelce tam nechaly tentokrát haldu oblečení-pomůžeme Popelce-co nejrychleji roztřídíme oblečení na rukavice, šály, čepice,...Tři oříšky pro Popelku-(ukázka 48 minuta)-jen ve třech oříšcích jsou schované šaty pro Popelku-jenže někdo je schválně hodil do misky k ostatním oříškům-každé dítko dostane oříšek, pokusí se ho rozlousknout-pomůžeme Popelce najít šaty na bál.-Naše Popelka se ve skutečnosti jmenovala Lucinka, říkala jí tak pravá maminka, když byla Popelka ještě malá. Vzpomíná na dětství s písničkou-Ztratila Lucinka bačkorku. Popelka byla na bále-Písnička s tancem. Odbyla 12-tá hodina a Popelka musí utíkat  k domovu-ST děti tančí a učitelka odbíjí jedním z orf. nástrojů pomalu 12-tou hodinu-děti musí poznat kdy padl 12-tý úder a běží z tanečního parketu pryč. (Ukázka 1h 6 min) (ukázka 1h 19 min) Popelka ztratí bačkorku-Tři děti poté schované pod dekou a chybí jim bačkůrky-přijede statný princ na bílém koni (koště s papírovou hlavou koně) a hledá svou Popelku dle ztracené bačkůrky. Zkouší nasadit postupně přidělenou bačkoru na nohy vyčuhující z pod deky.
ČTVRTEK: Vzpomínka na Popelku-docházka-všechny děti si sundají bačkory a nahází je do jednoho pytle-poté si dvě vylosují-dá se taková kombinace bačkor nosit? Staráme se o oblečení. Co uděláme se znečištěným oblečením? Zkusíme si vyprat svoje ponožky (z hyg. důvodů už ty čisté), pověsíme je. Strefujeme se ponožkami stočenými do koule do šuplíku. Pršíme s igelitovým padákem v pláštěnkách.
PÁTEK: Školáci mají prázdniny, tudíž využijeme jejich třídu. I zvířata se „oblékají“ sestavila jsem PPT na interaktivní tabule-spoj detail povrchu těla s určitým zvířetem (zebra, tygr, kapr, páv, kráva, dalmatin, papoušek, ježek, žirafa, motýl, brouk, krokodýl, želva, krajta, žížala, mandelinka, ...) Na jejím konci jsou zvířata oblečená v lidských šatech-pro pobavení http://www.bulvy.cz/2013/04/20/zvirata-v-modnim-obleceni-lidi/ . Malujeme zvířata na tabuli-děti hádají o které zvíře jde. Využijeme sportovní náčiní školáků-basketbalový koš, švédskou bednu,...

Dále se dá batikovat v různých přírodninách-vysvětlíte tak dětem, proč maminky většinou nadávají, jsou úzkostlivé na to, aby si dítě neušpinilo něčím triko-děti se pak ty skvrny mohou pokusit samy vyprat-batika v bezinkách,... nebo použijte i klasické barvy na textil,...
Děti si mohou zkusit předávat šátek nebo jiný kus textilu pomocí bosé nohy-ale zde je riziko přenosu bradavic-proto by bylo vhodnější, aby každý měl svůj kus textilu a snažil se ho jen přemístit z bodu A do bodu B. 
Můžete věšet prádlo-kousky barevných látek vystřižené do tvaru různého druhu oblečení-jako barevný diktát-teď zkus pověsit žluté tričko, zelené trenýrky-můžete doplnit o barevné kolíčky-aby se barva kolíčku shodovala s barvou oblečení....
Můžete si zahrát hru na jedlíka-sedíte v kruhu a jeden v něm sedí na ubrusu-každé dítko má pár lžic-dítko na ubrusu má navlečené palčákové rukavice (lepší větší velikost), kulicha a šálu a snaží se opačným koncem lžic polapit lentilky v misce-dává si je bokem (kdyby si je dával do pusy, lentilku by mohl oslintat a ta by mohla z pusy ještě vypadout-nehygienické). Ostatní postumně hází kostkou-komu padne šestka nebo určitá předem dohodnutá barva-střídá jedlíka lentilek-rychle si nasadí oblečení....
Rozstříhejte obrázky oblečení-děti jej mají za úkol poskládat-určitá forma puzzle
Švadlenky-dejte dětem menší tabulky silnějšího polystyrenu a na něj obrys třeba trička či šatů na papíře-na tento papír připevněte pomocí špendlíků papír bílý hedvábný a děti se snaží obrys trička vypíchat tupou jehlou či párátkem-dovnitř trika si mohou vypíchat svůj obrázek.
Pokládejte různé otázky-jak se oblékají lidé jinde ve světě? Co si oblékneš do divadla, na koupaliště, když jdeš spát, miminku,...
Módní přehlídka-i srandovní modely ze školkovské bedny hadýrků
Kdo uváže, poskládá ze svého oblečení nejdelšího hada-proč si myslíš, že je tvůj had dlelší, než mladšího kamaráda-jsem už větší než-li on...
Kravata

Kravata

Zapouštění barev,...
Zapínací panák

Zapínací panák

Tréning zapínání všeho možného
Zapínáme knoflí

Zapínáme knoflí

Vzor látky

Vzor látky

Hříbečková mozaika-co bude logicky následovat-velikost i barvy
Oblékání panene

Oblékání panene

Papírové panenky-kluk holka
Oblékací progra

Oblékací progra

Oblékací hra na PC
Ještě spím

Ještě spím

S písní Stále ještě dřímám odstartujeme hru "Najdi svoje oblečení"
Najdi svoje

Najdi svoje

Poskládej

Poskládej

Najdi svoje oblečení v hromadě a poskládej do tvaru postavy
Co se změnilo

Co se změnilo

Chlapec má holčičí triko-za dveře skupinka vymění si oblečení mezi sebou
Na tátu

Na tátu

Půjčujem si pánské, dámské oblečení
Dámské, pánské

Dámské, pánské

Zkoušíme různé oblečení
Čepice

Čepice

Z papírových talířů
Ze staré novou

Ze staré novou

Ze starých bot nové boty-tempera, třpytky
Popelka oříšky

Popelka oříšky

Louskáme oříšky-ve třech jsou schované šaty
Na bále

Na bále

Popelka na bále-tanec ve dvojicích s písničkou Ztratila Lucinka bačkorku
Ztratila bačkor

Ztratila bačkor

Popelka ztratila svůj střevíc, princ hledá svou vyvolenou
Na koni

Na koni

Princ na bílém koni za Popelkou uhání
Tři oříšky

Tři oříšky

Rozlouskneme a dáme do nich troje šaty, zalepit Herkulesem-kdo bude mít kouzelný ořech?
Boty jako nové

Boty jako nové

Boty jako nové-tempera, třpytky
El. prac. list

El. prac. list

Postup co dělat, když jsou šaty špinavé-3 možnosti
El. prac. list

El. prac. list

Které oblečení se nosit nedá, co si oblečeš když...
Pereme ponožky

Pereme ponožky

Ušpinit ponožky

Ušpinit ponožky

Před praním jsme čisté ponožky zašpinili křídou
Zvířecí "obleče

Zvířecí "obleče

Zvířecí "oblečení" výřezy z povrchu těl různých živočichů-3 možnosti výběru
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Činnosti:
PET lahev a v ní navrstvené barvy v pytlících, míchání barev ve skleničce, zelená-děti budou mít k dispozici kudrnovou petržel-mohou si s ní dozdobit svačinu, každý den v jiné barvě oblečení, k dispozici jen pastelky té barvy jaký je zrovna den
Barevné pastelky
Červená pastelka maluje jablíčko
(kruhy jednou rukou před tělem)
a žlutá pastelka maluje sluníčko,
(kruhy druhou rukou před tělem)
zelená pastelka maluje travičku
(stoj + procvičujeme prsty)
a modrá pastelka maluje vodičku,
(stoj + ruka dělá vlny před tělem)
a když je všechny spojíme,
(ruce spojíme nad hlavou)
barevnou duhu nakreslíme.
(stoj + mírné úklony stranou tělem) http://www.predskolaci.cz/?p=14622
 
Žlutou máme dneska školku-písnička melodie Červená se line záře
Žlutou máme dneska školku, žlutou máme dneska školku, žlutou, žlutou,
žlutá citrón pampeliška, sluníčko i sladká hruška,
žlutou máme dneska školku,... (autor textu: V. Pospíšilová)
 
Hra s balónky
Po místnosti se rozhází balónky dva od každé barvy. Kdo dřív najde, chytí na povel určitou barvu.
 
Čáp ztratil čepičku-hra
Čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku,....
 
Na mouchy.hra
Pomůcky: plácačku na mouchu
Děti sedí v O, nohy křížem. Uč. stojí uprostřed plácačkou : „Kša, mouchy, uleťte na zelenou, červenou,...si sedněte!“– děti si běží sednout na barevný předmět té barvy kterou učitelka vyřkne-musí rychle nebo ho plácne plácačkou, plácnutá moucha padá na zem a leží. Hraje se do úplné likvidace hmyzu
 
Barevné bingo
Čtvercová síť 3x3 a děti si vybarví čtverečky dle svých představ, losuje se z osudí barva, děti zaškrtávají-kdo dřív bude mít celou plochu zaškrtanou vyhrává.
 
Na auta
Úkol: procvičit rychlou reakci na barvy: červená, zelená.
Pomůcky: dřevěné kroužky, praporek červený, zelený
Popis: děti mají plastovou malou obruč – volant, na povel vztyčeným praporkem – zeleným – se všechny děti volně pohybují, jakmile se vztyčí praporek – červený – stát tak dlouho, dokud není změna barvy. Učitelka střídá barvy, povely-rychle, pomalu, pozpátku, vpravo, vlevo, barevné volanty-mohou být označené různě pentličkami, teď vyjíždí červené auto,...vyžaduje přesné reakce. Děti se také mohou pohybovat v sedu sunem po hýždích
Pozor! Když je červená,
tak musíte zůstat stát.
Žlutá a pak zelená -
můžete jet znamená. 
http://www.predskolaci.cz/?p=13343
 Barvičková strefovaná
Velký karton od vajíček (prázdný!) pomalujeme barvami dle počtu dětí. (5dětí=5barev). Malým dětem dáme na zápěstí stuhu takové barvy jakou mají určenou na kartonu. Děti dostanou malý míček nebo kuličku a trefují se do kartonu.  
Bubbles-hry na PC barvy
http://www.hry.net/bubbles-hry.html
Petřík a zelená pastelka-pohádka o míchání barev
Petřík se chystal na noc k babičce. Než odešel ráno do školky, připravil si na stolek pastelky, aby je nezapomněl doma jako posledně. Moc rád si kreslil.
Pastelky se tísnily v papírové krabičce. „Au, nestrkej do mě, zlomíš mi špičku“, hartusila zelená pastelka na svou modrou sousedku. „A netlačte se nebo tu s vámi nebudu! Nevím, co byste si beze mě počaly. Nenamalovaly byste ani strom, ani trávu, dokonce ani kytičky!“

Ostatní pastelky nevěřícně kroutily tuhami. Co si to ta zelená o sobě myslí. Žádná z nich nemá v krabičce dost místa, ale proč hned vyhrožovat útěkem. Stačí trochu se uskrovnit a vejdou se všechny!
Jenže domýšlivá zelená si vedla svou: „Už mě to tady s vámi nebaví, jste nudné, obyčejné barvy. Žádná z vás sama k ničemu není a nic pořádného nenamaluje. Zato já se bez vás docela dobře obejdu! Klidně sama namaluju třeba les nebo fotbalové hřiště!“ vytahovala se zelená pastelka a šup!, vyskočila z krabičky ven. Kutálela se po stolku až k okraji a nabírala stále větší rychlost. Na jeho okraji už to nestačila ubrzdit a spadla na zem. Nárazem se jí ulomila špička a pastelka zůstala ležet pod židličkou.
Petřík přišel ze školky a hrnul se pro své věci. Moc se k babičce těšil. Začal si všechno ukládat do batůžku. Zvedl ze země i zelenou pastelku. Podivil se sice, jak se tam dostala, ale neměl čas o tom moc přemýšlet. Spěchal, protože maminka už na něj volala, že jim ujede autobus. Hodil batůžek na záda, do náruče vzal zajíčka – plyšáčka a upaloval ke dveřím.
U babičky bylo všechno jako obvykle. Petřík se s ní přivítal, snědl tvarohový koláč s kakaem, pohrál si s pejskem Ferdou a odpoledne uteklo jako voda. K večeru se Petřík posadil v kuchyni ke stolu a otevřel své pastelky. Babička vařila večeři, povídala si s Petříkem a on si přitom kreslil. Nakreslil babiččin domeček i se zahrádkou.
Že chybí zelené pastelce špička, zjistil, až když chtěl namalovat trávník. Požádal babičku, aby mu pastelku ostrouhala, ale ta právě neměla čas. Musela obracet palačinky, aby se nepřipálily. Ale poradila Petříkovi, jak na to:
„Namaluj trávu nejdřív modrou barvou a potom ještě přes ni žlutou. Uvidíš, jaký se stane div. Trávník zezelená!“ Petřík kroutil nevěřícně hlavou, ale zkusil to. Opravdu! Na papíře se objevila zelená tráva!
„Teda, babi, ty jsi tak chytrá“, žasl Petřík, ale ona zavrtěla hlavou:
„Kdepak já! To jsou zákony přírody. Ale to se budeš učit ve škole, až budeš starší!“
Petřík byl zvědavý, jestli to takhle jde i s jinými barvičkami. Babička mu poradila, aby to sám vyzkoušel. A tak Petřík přišel na to, že žlutý citron přemalovaný červenou pastelkou se změní v pomeranč. Hnědá čokoláda, že se dá namalovat smícháním zelené a žluté a na fialové zvonky potřebuje červenou a modrou.
Zelená pastelka zůstala polámaná. Petřík už ji nepotřeboval. Ostrouhala mu ji maminka až doma. Ležela v krabičce a styděla se za svou domýšlivost. Ostatní pastelky ji zase přijaly mezi sebe, protože už věděly, že všechny barvy jsou stejně důležité a že se jedna bez druhé neobejde.
http://www.predskolaci.cz/?p=13845
Zelená
Zelená je barva jara,
komu mohla, tomu dala.
Zelená je travička,
i když ještě maličká.
Zelené jsou lístky stromů,
přišlo jaro i k nám domů.
Zelené jsou kvítků šaty,
to víš přece nejlíp taky. http://www.predskolaci.cz/?p=8368
Žabička zelená – melodie jak Travička zelená
Žabička zelená, z jara vždycky blažená.
Pohyb ze strany na stranu
Vypere si košiličku
Pohyb jak praní prádla
Usuší ji na sluníčku
Ruce nad hlavu (jak ke sluníčku)
Kvaky, kvaky, kvaky, kvak
Podupy
Je to žabky, je to tak.
Otočka
 
Travička zelená, Na tý louce zelený,...
Travička zelená,
to je moje potěšení.
Travička zelená,
to je moje peřina.
Když si smyslím,
na ni sednu.
Když si smyslím,
na ni lehnu.


Dále nechám tu mluvit pouze fotografie :-)
Bílý den

Bílý den

V pozadí kašírovaný sněhulák
Bílý den

Bílý den

Hnědé královstv

Hnědé královstv

Hnědé království
Hnědé královstv

Hnědé královstv

Hnědá zvířata

Hnědá zvířata

Korále hnědé

Korále hnědé

Cereálie
Korále hnědé

Korále hnědé

Navlékáme cereálie
Malujeme hnědě

Malujeme hnědě

Hnědá

Hnědá

Vaříme čokoládový puding, děláme hnědé účesy,...
Co je žluté

Co je žluté

Cvičíme na slun

Cvičíme na slun

Cvičíme na žlutém sluníčku
Sluníčko

Sluníčko

Vyrábíme sluníčko-vitráž
Pijeme žlutě

Pijeme žlutě

Narcisky

Narcisky

Podběl

Podběl

Žlutý den sběr podbělu
Podběl

Podběl

Žlutý den, sbíráme žluté byliny
My žluťásci

My žluťásci

Míchám zelenou

Míchám zelenou

Seju

Seju

Zelený den sejeme zelená semínka
Jen zeleně

Jen zeleně

Co je zelené PL, k dispozici celý den jen zelené pastelky
Řeřicha

Řeřicha

Mlsáme zdravě zeleně
Řeřicha

Řeřicha

Zdravé zelené mlsání
Korálky

Korálky

Zapékáme zelené korálky poskládané do tvaru čtyřlístku
My zelení

My zelení

Hrajeme si zele

Hrajeme si zele

Zeleně si hrajeme
Žlutě si hrajem

Žlutě si hrajem

Modře pijeme

Modře pijeme

Modře kreslíme

Modře kreslíme

Moře v lahvi

Moře v lahvi

Modré moře
Modré masky

Modré masky

Modrá ruka

Modrá ruka

Žluto-modrý

Žluto-modrý

Slunce a mrak

Slunce a mrak

V rámci žluto-modrého dne
Pruhovaný den

Pruhovaný den

Jakou barvu

Jakou barvu

Pomocí PET víček doplňují děti barvu předmětu na obrázku
Zeleno-červený

Zeleno-červený

Zeleno-červený den zdravá svačinka
Zapeč smajlíka

Zapeč smajlíka

Zeleno-červení

Zeleno-červení

Kolíčková

Kolíčková

Kolíčková pomůcka-odstíny barev-vhodné ještě zalaminovat proti poškození
Barevné kolíky

Barevné kolíky

Odstíny barev
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence k učení: získanou zkušenost uplatňuje v praktických situacích a v dalším učení.
Kompetence komunikativní: dokáže se vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky
Dílčí cíle: Uvědomění si vlastního těla, rozvíjení a užívání všech smyslů, chápat, že lidé jsou různí, osvojování si poznatků o svém těle, pravolevá orientace
 
Ranní činnosti: Hledej rýmy k částem lidského těla (obrázky)-vlasy-basy, nos-kos, ruce-slunce, kost- most, pusa-husa. Lidské emoce-zalaminované různé druhy lidských nálad-obličejů-rozpůlené pod nosem-děti mohou obrázky různě kombinovat, Kresba postavy-individuálně, Srdíčka-rozpůlená srdíčka číslo x počet teček 1-6, Sluchové pexeso PC Dětský koutek i fyzicky na stolečku (krabičky páry naplněné rozdílnými věcmi-najdi ty, které mají stejný zvuk), výroba stojánku ruky na maminčiny prstýnky-karton, obkreslení ruky, Remakolky. Slep svého kostlivce, Vymodeluj svého kostlivce-samotvrdnoucí solné těsto.
 
PONDĚLÍ:
Dobrý den, dobrý den (úklony), Dneska máme krásný den (napodobit rukama tvar slunce). Ručičky jsou na tleskání (tleskáme). A nožičky na dupání (dupáme). Dobrý den, dobrý den (úklony). Dneska zlobit nebudem (kroutit hlavou). Hopky, hopky nožičky, skáčou jak dvě žabičky (poskoky snožmo) Dáme nožky k sobě (stoj spatný). Cvičí nožky obě (velké kruhy točí) Ubíhají rychle nožky, jedna tam a druhá sem (běh). Sedneme si hned na zem (sed) http://www.predskolaci.cz/?p=7621 VSTYK Posadí se hodná holka, posadí se hodný kluk, teď si oba pěkně lehnou, leží tiše ani muk. Na zádíčkách leží holka, na zádíčkách leží kluk, teď na bříško překulí se, leží tiše ani muk. Na bobečku sedí holka, na bobečku sedí kluk, teď na špičky vytáhnou se, zvednou ruce ani muk. http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=1753 ROZTÁHNEME NOHY-Levou nohou k pravé noze přisuň pěkně pomalu (stoj spatný). Hlavu vzhůru, stoupni rovně, ruce zvedni nad hlavu (vzpažit). Jsi strom co listy má, větřík s nimi zafouká (třepat prsty), větve tvoje rozfouká. Fouká, fičí, větve sklání (úklony vpravo, vlevo mírně), vpravo vlevo se uklání (úklony více). Až ten vítr odlétne, stromek, ten si oddechne (nádech, výdech). http://www.predskolaci.cz/?tag=noze Klekneme si na kolena, řežem dříví na polena, křivá záda narovnáme (rozkročit nohy), všechny špalky nasekáme (ruce spojit nad hlavou a švihnout do předpažení), Jeden špalík, druhý, třetí (poskoky na místě), Zameteme všechno smetí (jako když zametáme). http://sokolicihaj.blog.cz/rubrika/basnicky
Kom.kruh-docházka-na magnetickou tabuli budeme postupně malovat postavu člověka- vysvětlíme si, co je namalováno dobře a co špatně. Děti utvoří dvojice- Dotkněte se vzájemně koleny, čely, dlaněmi, šlapkami,…. Píseň s pohybem- Hlava, ramena, kolena, palce-s pohybem-Cvičíme s Míšou- https://www.youtube.com/watch?v=nfqmPJl6QL8 PPT prezentace-Lidské tělo-sestavíme si jí-barvy pleti, očí, vlasů, rozdíly kluci holky, k čemu mají prsa holky k čemu kluci, vnitřní orgány, kostra,…
ÚTERÝ:
ST-plavecká škola Třebíč-ráno kresba postavy-individuálně-dbát na to, aby místo rukou nebyly „hrábě“, počty prstů,…
ML-opak. rozcvičky z min, dne+píseň: Hlava, ramena, kolena, palce…Ukaž kde máš-břicho, stehno,…. Ruka-počet-1-5-ukaž. Ruka špinavá, čistá-rukavičky dramatizace. Kresba postavy.
STŘEDA:
Docházka-zvedni, ukaž-levou, pravou,..., části těla. Smysly:jaké jsou:hmat,chuť, sluch, čich, zrak
Hmat-ruce-jak se o ně starat-ochrana před mrazem-jak vypadá husí kůže, chemikáliemi, mytí rukou, stříhání nehtů, krém na ruce,… Zvířata nemají ruce-tlapky, ryby ploutve, ptáci zobák, chobotnice chapadla, hadi nic, Sloni chobot-sloní pozdrav. Sranda s rukou-zajíc z ruky, motýl, had, ryba, pavouk, dalekohled, chůze človíčka,  
My dáme ruku sem, my dáme ruku tam, my dáme ruku sem a teď s ní zatřepem. (Nohu, hlavu,…)
Jazyk-Pustíme dětem tuto písničku a upozorníme je na to, že by měly poznat, o kterou část hlavy budeme následně poznávat: Každý mluví tak, jak umí-Dagmar Herzánová-zpěv, Jiří Žáček-text, Jaroslav Klempíř-hudba: http://www.jirizacek.cz/hudebni-koutek.html
Každý mluví tak, jak mluví, když se pustí do řečí -žluva mluví řečí žluví, prase řečí prasečí.
Každý mluví, jak ho těší, jak se komu uráčí -blecha mluví řečí bleší, tučňák řečí tučňáčí.
Každý mluví tak, jak musí, jak mu jazyk dovolí -husa mluví řečí husí, buvol řečí buvolí.
Každý mluví tak, jak umí, jak se učil odmala -hlavně když se dorozumí člověk, pes i žížala.
Jazyk není třeba jen k mluvení, ale potřebujeme i jinak-třeba na vyplazování J . Jazyk se nevyplazuje-ale my si s ním výjimečně pohrajeme-vyplázneme jazyk a zkusíme ho dát doprava, doleva, kroužit s ním, na bradu, dotknout se nosu, korýtko z jazyka, blekotat jako čert, mlaskat o horní patro,.. Chuť-sladká, slaná, kyselá, hořká-ochutnávka. Nespal si jazyk při jídle, jez pomalu, nemluv při jídle,..
ČTVRTEK:
Docházka-Hladící tunel-děti sedí proti sobě v řadě-toho, koho přečte uč. projde tunelem-děti ho hladí.
Nač má člověk smyslů pět? Aby mohl poznat svět. Hmatem pozná, co je hladké, chuť mi poví, co je sladké.
Čich, ten vždycky vyzvoní, když mi něco nevoní. Zrak mi slouží ke koukání a sluch zase k poslouchání-ukazujeme.
Zrak-Jak si chránit zrak:slunce-sluneční brýle, nedívat se do slunce či silného zdroje světla,  neběhat s klacíky, „nešermovat“ před kamarádem s nebezpečnými předměty, které by mohly oko vypíchnout, nepohybovat se v prašném prostředí, nepřehánět to s televizí, PC,…K čemu slouží řasy, obočí, slzy. Dívám se dívám a vidím něco-červeného, dřevěného, kulatého,
Sluch-Jak si chránit sluch?-vyhýbat se hlučnému prostředí, nic si do ucha nestrkáme, ochrana před větrem, ozdoby uší… Kdo má větší uši-slon nebo ty? K čemu uši slon ještě používá? (odhání muchy). Co dělám s papírem?-trhám, mačkám, šustím, stříhám, pohnu, házím,-další zvuky s předměty ve školce.  Nahlas, potichu, šeptem.
Čich-jak si čich chránit? Smrkání, správné dýchání, nekouřit,…Co ti voní, co ti zapáchá-prakticky-nádobka ocet, bio koncentrovaná ovocná vůně.
PÁTEK:
Lidské tělo uvnitř. Jak by vypadalo tělo bez kostí? Zkusíme ze sebe udělat hadrového panáka. Dvojice-Nahmatáme kosti v těle. Zkusíme si spočítat žebra-lechtání.  Děti rozděleny na skupinky-zkusí postavit kostru člověka v životní dětské velikosti-dostupné na www.eSkeletons.org . Orgány-posloucháme srdce a plíce kamarádovi-v klidu a po zátěži.  Mozek-co zmizelo-paměť. Trávící systém-rozkousání potravy-zubatý nůž „pokouše“ rohlík, v žaludku (pytlíku) se rozmělní, střevy projde (hadicí) až do konečníku. Děti znázorní cestu potravy tělem pohybem-zuby-budeme děti opatrně „okusovat“ rukama, pak se válí do žaludku-sudy přes celou třídu, v žaludku se potrava válí-děti se po sobě budou opatrně válet, putování střevy-lano (tenké střevo), tunel (tlusté střevo), vyústí do místnosti WC :-)
Výrazy obličeje

Výrazy obličeje

zdroj: http://zlesa.blogspot.cz/
Špinavá čistá

Špinavá čistá

Ruka k dramatizaci-hygiena
Zlomená srdce

Zlomená srdce

Identifikace s počtem a číslem
Výrazy obličeje

Výrazy obličeje

Výrazy obličeje při různých životních situacích
Účesy

Účesy

Účesy časopis Sluníčko
Trávicí soustav

Trávicí soustav

Pusa-žvýkání jablíčka
Chuť

Chuť

Testujeme hořké, slané, sladké, kyselé
Skládáme kostru

Skládáme kostru

zlomená srdce

zlomená srdce

Sádrová ruka

Sádrová ruka

Odlitek ruky ze sádry, barevné dozdobení temperou
Hra na doktora

Hra na doktora

Měříme se

Měříme se

Sestav postavu

Sestav postavu

Stříhání nehtů

Stříhání nehtů

Tréning stříhání nehtů na papírové ruce
Poslech srdce

Poslech srdce

Kostra

Kostra

Slep správně kosti do těla
Obkresli se

Obkresli se

Obkresli se a namaluj se
Já mimino

Já mimino

Výstava fotografií, když jsem byl mimino
Orgány

Orgány

Házej kostkou

Házej kostkou

Házej kostkou a postupně namaluj tělo
Namaluj sebe

Namaluj sebe

Kresba postavy
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Cíle
-rozvoj  komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu
-vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti)
-rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je a city plně prožívat
-rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění, poslechu) i produktivních (výslovnosti, mluvního projevu, vyjadřování)
-rozvoj smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně-logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, kultivace představivosti a fantazie
-formování čtecích návyků, a tím podporování a získávání vědomostí po celý život
-rozšiřování znalosti a rozvíjení schopností usnadňujících učení
-rozvoj kulturně estetických dovedností (slovesných, výtvarných, hudebních, dramatických), produktivních i receptivních, vytvoření základů estetického vztahu ke světu, k životu, ke kultuře a umění
-vytvářet povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou, neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemí
Očekávané výstupy:
3-5 let
-pozorně sledovat předčítání pohádek, příběhů, citově na ně reagovat
-pochopit jednoduchá obrazná přirovnání a nová slova
-poznávat základní postavy pohádek
-seznámit se i s formou veršované pohádky
-porovnávat veršovanou a klasickou pohádku
-umět vyslechnout krátký text, pohádku, příběh
-rozlišovat šikovnost a vtip od hlouposti a lsti
-chápat slovní vtip a humor při poslechu veselých textů
-vnímat zajímavá místa v textu
-vytvářet si prostřednictvím literárního prožitku citlivý vztah k přírodě
-umět rozlišit dobro a zlo podle chování postav v pohádkách
-všímat si ilustrací knih
-mít vzory v kladných postavách, seznamovat se s vlastnostmi hrdinů a náladou textu
4,5-7 let
-vnímat krásu slova a citově prožívat poslech pohádek, příběhů, obohacovat si slovník o nová slova, chápat jednoduchá přirovnání
-uvědomovat si rozdíl mezi veršovanou a klasickou pohádkou
-vnímat životní moudrost v pohádkách, prožívat citově pohádkové příběhy, vytvářet si empatii
-dokázat porovnávat hrdiny pohádek a všímat si jejich vlastností
-umět soustředěně a citlivě vnímat text jako literární dílo
-chápat mezilidské vztahy, dokázat posoudit jednání postav v klasických pohádkách
-snažit se chápat humor a přenášet ho do běžného života
-poznávat hrdiny autorských pohádek
-všímat si v textech vztahu lidí ke zvířátkům a k přírodě a čerpat z vlastních zážitků
-znát i takové pohádky, které nekončí šťastně a umět vysvětlovat příčiny a následky
-pochopit morální ponaučení
-dokázat přenášet zážitky z poslechu pohádek do výtvarné podoby
-při četbě na pokračování se rozpomínat na obsah minulého příběhu, zapamatovat si hlavní postavu příběhu
-mít zájem o příběhy s  dětským hrdinou
 
 
RÁNO:
K dispozici psací stroj, výroba knížky „O sobě“-namaluj se, podepiš se, kolik svíček jsi měl (a) na dortu, moje oblíbená barva je, otisk ruky kterou píši, otisk mých prstů, věci které mám rád(a), vypichování svého jména, které bude čitelné i pro slepé, poznáš, složíš pohádku-kartičky k pohádkám, Nesmyslov-co je v pohádkovém obrázku hotový nesmysl? PL-co nepatří mezi ostatní obrázky k tématu? PC-elektronické pohádkové omalovánky (pondělí a čtvrtek), úkoly ve speciální knížce-namalované se dá smazat hadříkem,
PONDĚLÍ
Dobré ráno kamarádi,
knížky máme všichni rádi.
Kolik je v nich tajemství,
kdo poslouchá, dobře ví,
že tam bydlí pohádky
s nádhernými obrázky,
ale také básničky,
říkadla a písničky.
(ČERMÁKOVÁ, M.: Barevné kamínky - Dobré ráno, dobrý den pro jaro, léto, podzim, zimu. Přikrylová Milada Plus, 2007. ISBN 978-80-903992-1-1.)
Druhy knih-leporelo- textilní, PVC, kartonové
                 -kniha-dětská, pro dospělé, encyklopedie, kuchařka, zpěvník, atlas,...
Děti zároveň ukazují ty svoje a zkusí je začlenit do určité kategorie-určí největší a nejmenší knížku
Co se s knihou smí a nesmí dělat-dramatická ukázka-házet s ní, mít špinavé ruce, jíst nad knihou, trhat listy, skládat si z nich vlaštovky, balit si do nich svačinu, malovat do ní, kousat jí, namáčet, lepit...-děti zvedají kartičky se smajílky :-) :-(
Cvičení s leporely-chůze s knihou  na hlavě, mezi koleny, přeskoky s obměnami, předávání knihy nad hlavou, kolem těla, mezi nohama, přenášení knihy jako tácu, stoupni si před knihu, vedle knihy, na knihu, pod knihu,...
VLÁČEK VEZOUCÍ PÍSMENKA-STARŠÍ DĚTI
Děti chodí během říkadla v prostoru, po určení hlásky se dotknou předmětu, který začíná na danou hlásku.
 
Jede, jede mašinka,
veze, veze písmenka.
Vyhraje, kdo najde vkrátku,
co má K (L, H, N ...) na začátku.
 
Hledám, hledám, co mám znát,
pojď mi, Kubo, pomáhat.
Do všech koutů zajdi,
co začíná na K (L, H, N ...) najdi.
 
Jede vláček kolejáček,
co nám veze, kdo to ví?
Veze nám K (L, H, N ...) na začátku,
kdo to slovo dopoví?
http://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/2057/s-knizkami-se-kamaradim.html/
Didaktická hra „Složte slovo“-starší děti
karty s velkými tiskacími písmeny;
slovo, na které je možné přikládat jednotlivé karty (stejná velikost, typ a barva písma) např. slovo PERO (vše 2x).
hra vede k pochopení písmene jako znaku, nejedná se zde o čtení, ale o vyhledávání shodných tvarů a sledování očima zleva doprava.
MLADŠÍ DĚTI-práce s knižkou o sobě-namaluj sebe, namalouj svou značku, kterou barvu máš nejraději, otisk ruky.
 
ÚTERÝ
Maminka mi každý večer,
čte z mé krásné knížky,
zrovna se vní prohánějí,
dvě kouzelné myšky.
Jsou v ní draci, princezny,
kouzla staré babizny,…
Než mi klesnou oči,
všechno dobře zkončí.
Zdroj: http://www.predskolaci.cz/?p=7825#comments
 
Kdo dělá knížku?-pan spisovatel, ilustrátor, knihvazač, knihkupectví, knihovna
JAK SE DŘÍV PSALO PPT prezentace Jak se psávalo-od uhlíku k počítači http://jesterka3.webgarden.cz/rubriky/vyukove
STANOVIŠTĚ-děti si budou moci vyzkoušet různé druhy psaní
Pračlověk maloval uhlíky z ohniště na stěny své jeskyně-namaluj svou značku na jeskyni,(dlažcice)  uhlem. -jak pračlověk asi mluvil staženo z youtube a převedeno do formátu Mp3 http://www.youtube.com/watch?v=P-MgAOTffkg, ukázka ze života lovců mamutů- http://www.youtube.com/watch?v=_FLS5eJoH_U
V bažinatých krajinách, kde rostl rákos a vyskytovalo se hodně hlíny, se začalo psát na hliněné tabulky pomocí rákosového pisátka seříznutého do špičky.  Popsané destičky se vždy usušily na slunci, vzácnější se vypalovaly. Rozválíme hlínu a necháme děti do ní vyrýt počáteční písmeno svého jména podle předlohy. Starší děti se jistě dovedou podepsat celým jménem.
Psaní brkem a inkoustem
Psaní redisperem
Psaní na stroji
Psaní na PC.
MOHOU SLEPÍ ČÍST? My čteme očima, slepí používají ruce. Zkusme si zahrát na nevidomé (slova je odvozeno od slova nevidí). Vypichování svého jména, písmenka do polystyrenu tupou jehlou.
STŘEDA
Červená karkulka veršovaná. Červená karkulka-dramatizace pohádky. PH-“Chyťte vlka!“-jeden hráč má ze zadu připevněný vlčí chlupatý ocas, myslivci ho honí. Kdo mu ocas utrhne, vyhrává.
ST-Zavázané oči šátkem a mají za úkol hledat předměty z pohádky-kámen z vlčího břicha, vlčí srst, bábovku (malý mafin, kytku, strom, babiččino klubíčko,...Sestav příběh dle posloupnosti-kartičky. Vlastosti postav z této pohádky. Co je karkulka-čepeček. Co je v této pohádce jen pohádka? Co by se v normálním životě stát nemohlo?
ML-Lepení vlka z plyše a papíru-sestav dle předlohy. S hudbou o karkulce-staženo ve formátu MP3-  http://www.youtube.com/watch?v=ZA5wJzkzXUg (možno pustit i před spaním)
Seznámení se s pohádkou veršovanou, dramaticky ztvárněnou, muzikálovou.
ČTVRTEK
ST-si ráno také vyrobí vlka namotivovaného z min. dne.
ZATOULANÉ HOUSE-Fr. Hrubín
Housata šla dlouhou řadou, 
brouzdala se v ranní rose. 
A hned kousek za zahradou , 
jedno house ztratilo se. 
„Štip-štip, štip-štip,“ house pláče, 
„co si bez maminky počnu?“ 
Od kohouta kokrháče 
doví se, kde najde kvočnu. 
Bílá kvočna zrní hledá, 
na houf kuřátek je sama. 
House kvočně pokoj nedá: 
„Nejsi ty snad moje máma?“ 
S kvočnou špatném pořízení, 
hned se žene po houseti: 
„Pro tebe tu místo není, 
běž pryč, dost mám vlastních dětí!“ 
House běhá, mámu shání, 
house nechce zůstat samo. 
Spatří krůtu, volá na ni: 
„Už jsem tady, milá mámo!“ 
Krocan dal se do housete: 
„Kdopak se tu paní krůtě 
v její těžké práci plete? 
Hudry, hudry, sezobnu tě!“ 
To se house vystrašilo! 
Běží, kam je nesou nohy. 
Od jetýlků všude bílo, 
skřivan zpívá u oblohy. 
Hejno káčátek se koupe, 
kolem voda, voda samá. 
Ptá se kachny house hloupé: 
„Nejsi ty snad moje máma?“ 
„Kam jsi se to zatoulalo!“ 
Praví kachna. „Vrať se zpátky, 
hloupé house, svět znáš málo, 
tak-tak, tak-tak, drž se matky:“ 
House zase bloudí dvorem, 
pořád samo, pořád samo. 
Strachy prchá před Pozorem, 
běží, volá: „Mámo, mámo!“ 
„Gága, gága,“slyší z dola, 
od zelených kopřiv v plotě. 
To už máma husa volá: 
„Pojď sem, copak potkalo tě?“ 
Už si house nenaříká, 
dlouhá cesta už je za ním. 
Ať si kdo chce, co chce říká, 
zmoudřelo tím cestováním. 
 
Děti se zúčastní dramatizace pohádky, prodloužíme si tuto pohádku o další zvířátka. Zopakujeme si při ní domácí zvířátka a jejich mláďátka. Zazpíváme si oblíbené písničky zvířecím hlasem. Hra-Na zatoulané house-jedno dítko zavázané oči, ostatní děti vydávají různé zvuky zvířat-dítko musí dle správného zvuku najít svou mámu.
 
PÁTEK
Hýbeme se-cvičení na různém tělocvičném náčiní. Cvičení s hudbou. Dokončování osobních knih dětí.
V knihovně

V knihovně

Jak se správně chovat ke knížce-zlobivá holčička
Cvičíme

Cvičíme

Cvičíme s leporely-kniha se kterou si můžeme hrát
Cvičení s lepor

Cvičení s lepor

Cvičení s leporely-kniha se kterou je možné si hrát
Poskládej slovo

Poskládej slovo

Zkus poskládat slovo dle vzoru
Hliněné destičk

Hliněné destičk

Hliněné destičky-jak se dřív psávalo
Brkem

Brkem

Píšeme brkem
Redispero

Redispero

Píšeme redisperem
Psací stroj

Psací stroj

Píšeme na psacím stroji
Jeskyně

Jeskyně

jeskynní malby-jak se dřív psávalo, uhlem na kámen
Psací stroj

Psací stroj

Hliněná destičk

Hliněná destičk

Redispero

Redispero

Lego karkulka

Lego karkulka

Karkulka

Karkulka

Přines Karkulce červenou věc na hraní
Kytky pro babič

Kytky pro babič

Vytvoř kytky pro babičku na louce dle barevného diktátu
Co babičce

Co babičce

Poznáš dle hmatu co nese Karkulka v košíčku
Vlk PČ

Vlk PČ

Vlk-plyš+ co školka dá
Velké oči

Velké oči

Babičko, proč máte tak velké oči?
Karkulky

Karkulky

Karkulky přišly za babičkou-jsou dvě v rámci rychlého prostřídání se
Myslivec

Myslivec

Rozpářeme vlkovi břicho
Leporelo na hra

Leporelo na hra

Leporelo na hraní-labyrint
Leporelo ZOO

Leporelo ZOO

Leporelo na hraní-ZOO
Výroba knihy

Výroba knihy

Výroba vlastní knihy
Vesmír

Vesmír

Kniha o vesmíru-planety-bubliny obarvené-otisk na papír-planeta
Návštěva knihov

Návštěva knihov

Návštěva knihovny
Kniha mého srdc

Kniha mého srdc

Najdi mezi kupou obrázků ten, z tvé nejmilejší knihy a nalep si ho na srdce
Knížka

Knížka

Každé dítko má svou knížku, do které si dle libosti dělá svůj obsah
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence k učení: klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se děje kolem něho, chce porozumět věcem, jevům a dějům, které ho obklopují, poznává, že se může mnohému naučit, má z toho radost, co samo dokázalo a zvládlo.
Kompetence k řešení problémů: při řešení myšlenkových i praktických problémů užívá logických, matematických i empirických postupů, pochopí jednoduché řešení různých úkolů.
 
Dítě a jeho tělo: Hudební aktivity mají význam pro fyzické zdraví, pohodu, relaxaci i aktivizaci, rozvoj jemné i hrubé motoriky, manipulačních dovedností. Očekávané výstupy: sladit pohyb s rytmem a hudbou, ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem, vnímat a rozlišovat pomocí smyslů (sluchově rozlišovat zvuky a tóny), ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku (zacházet s jednoduchými hudebními nástroji), zvládat pracovní úkony (postarat se o pomůcky, uklidit po sobě), pojmenovat části těla, některé orgány.
Dítě a jeho psychika:Významná je podpora duševní pohody, vnímavosti, vůle a citů, rozvoj řečové schopnosti a jazykové dovednosti, komunikace, příprava k výuce čtení a psaní, rozvoj fantazie a tvořivosti.
a)jazyk a řeč: Očekávané výstupy: správně vyslovovat, ovládat dech, tempo i intonaci řeči, porozumět slyšenému (zachytit hlavní myšlenku písně), učit se nová slova a aktivně je používat (ptát se na slova, kterým nerozumí), naučit se zpaměti krátké texty (písničky), sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech, sledovat očima zleva doprava, soustředěně poslouchat hudbu.
b)Poznávací schopnosti a funkce, představivost a fantazie, myšlenkové operace: Očekávané výstupy: vědomě využívat všech smyslů, záměrně pozorovat, všímat si (nového, pozměněného), záměrně se soustředit na činnost, udržet pozornost, zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti hudebních nástrojů, nacházet podobu a rozdíl, charakteristické rysy), postupovat a učit se podle pokynů a instrukcí, naučit se nazpaměť, úmyslně si zapamatovat a vybavit, řešit problémy, úkoly a situace (myslet kreativně, předkládat „nápady“), vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (hudebních, pohybových).
c)Sebepojetí, city, vůle: Očekávané výstupy:Ve známých a opakujících se situacích a v situacích, kterým rozumí, ovládat svoje city a přizpůsobovat jim své chování, uvědomovat si své možnosti a limity (své silné i slabé stránky), přijímat pozitivní ocenění i případný neúspěch a vyrovnat se sním, učit se hodnotit svoje osobní pokroky, prožívat radost ze zvládnutého a poznaného, vyvinout volní úsilí, soustředit se na činnost a její dokončení, snažit se ovládat své afektivní chování (odložit splnění svých osobních přání, zklidnit se), být citlivé ve vztahu k věcem, těšit se z hezkých a příjemných zážitků, ze setkávání se s uměním, zachytit a vyjádřit své prožitky (pomocí hudby, hudebně pohybovou improvizací).
Dítě a ten druhý:Hudební a hudebně pohybové hry dávají příležitost ke spolupráci, k nácviku sociálních rolí, k zodpovědnosti k přijetí a dodržování pravidel, dávají prostor k uznání, ocenění a úctě. Očekávané výstupy: spolupracovat s ostatními, chápat, že všechny děti mají stejnou hodnotu, přestože je každý jiný (něco jiného umí či neumí), dodržovat dohodnutá a pochopená pravidla vzájemného soužití v mateřské škole, dodržovat herní pravidla, dělit se s jiným dítětem o pomůcky.
Dítě a společnost: Hudba nese duchovní hodnoty společenství, význam má osvojování lidových písní, seznámení s uměleckými díly. Očekávané výstupy: pochopit, že každý má ve společenství svou roli, podle které je třeba se chovat, začlenit se do třídy a mezi své vrstevníky, respektovat jejich rozdílné vlastnosti, schopnosti a dovednosti, adaptovat se na život ve škole, zvládat požadavky plynoucí z jejího prostředí (vnímat základní pravidla jednání ve skupině, přizpůsobit se společnému programu, spolupracovat, přijímat autoritu), dodržovat pravidla her a jiných činností, jednat spravedlivě, zacházet šetrně s vlastními i cizími pomůckami (nástroji), vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, sledovat se zájmem dramatické či hudební představení a hodnotit svoje zážitky, vyjadřovat se prostřednictvím hudebních a hudebně pohybových činností, zvládat základní hudební dovednosti vokální i instrumentální (zazpívat píseň, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji, sledovat a rozlišovat rytmus).  
Dítě a svět:Prostřednictvím hudebních činností a tradice se dítě seznámí s vlastní i s jinými kulturami, jazykem a hodnotami, je provázeno cizími kulturami a vedeno k toleranci. Očekávané výstupy: orientovat se bezpečně ve známém prostředí i v životě tohoto prostředí (v budově MŠ), mít povědomí o širším společenském, věcném, přírodním, kulturním i technickém prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte.
 
Návrhy činností:
RÁNO nabídka PL-bludiště „Šašek a noty“ „Houslový klíč a noty“, spodní oblouk+uhodneš písničku dle obrázku?-grafomotorika- sledovat očima zleva doprava,  podporuje rozvoj pohybových schopností, zdokonalování převážně jemné motoriky a rozvíjení schopnosti koordinovat pohyb ruky a vnímání oka.  „Počítáme hudební nástroje“-matematické představy-soustředit se na činnost a její dokončení , rozvoj rozumových dovedností, logického myšlení. Sluchové pexeso. Hudební nástroje-školkovské+ty, co si děti přinesly-být citlivé ve vztahu k věcem, dělit se s jiným dítětem o pomůcky, jednat spravedlivě, zacházet šetrně s vlastními i cizími pomůckami (nástroji), rozvoj komunikačních dovedností. Omalovánky k tématu-jemná motorika, grafomotorika PC-poznáš zvíře podle zvuku?-rozumová výchova, jemná motorika Dětské písničky-volné ztvárnění pocitů z nich tancem-sladit pohyb s rytmem a hudbou, vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (hudebních, pohybových), zachytit a vyjádřit své prožitky (pomocí hudby, hudebně pohybovou improvizací).  Xylofon-poskládej, přilep-záměrně se soustředit na činnost, udržet pozornost, zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti hudebních nástrojů, nacházet podobu a rozdíl, charakteristické rysy),rozvoj logického myšlení, rozumových dovedností, jemná motorika
 
PONDĚLÍ
viz. výše nabídka, výroba vlastního hudebního nástroje-papírový talíř-VV výzdoba temperovými barvami dle vlastní fantazie, otázky-kterou barvou právě maluješ?-pokračování po zaschnutí odpoledne, či následující den-koordinace ruky a oka, zvládat pracovní úkony, vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (hudebních, pohybových), soustředit se na činnost a její dokončení., jemná motorika, Vv,... Individuální rozhovory s dětmi o proběhlém víkendu,...rozvoj komunikačních dovedností,...
Komunitní kruh-Na rozhýbání píseň „Hlava, ramena, kolena,...“ s pohybem-pojmenovat části těla, sladit pohyb s rytmem a hudbou, hrubá motorika,... Prvotní seznámení se s tématem. Kdo je to muzikant? Každou písničku odemyká houslový klíč-znáš i jiné klíče (nářadí, na odemykání dveří)Znáš písničku, kde by se zpívalo o klíči?- rozvoj komunikačních dovedností, rozumová výchova, sluchová percepce,... Zlatá brána otevřená-hra s kamarády-lokomoce, hrubá  motorika... -ST-homonyma-kartičky jiných slov-najdi dvojici-RV,...
ML-pomocí lana uč. utvoří houslový klíč-děti ho opisují chůzí bez bačkor-motivace-popletená nota hledá cestu ke kamarádům-hrubá motorika, hmatové vnímání,... Adámek oslava narozenin-rozvoj komunikačních dovedností-popřát kamarádovi, sociálních dovedností,..
ÚTERÝ
viz.nabídka ráno, dokončování hudebních nástrojů-PČ+mat.představy-vlož do talíře 5, 4,...ks kuliček hrášku-matematické představy, rozumová výchova, jemná motorika,.. provleč provázek dírkou a vytvoř uzel (st. děti)-jemná motorika
Komunitní kruh-obrázky s muzikanty hrajícími na různé hudební nástroje-na co hraje?-první písmeno, vytleskávání slabik-učit se nová slova a aktivně je používat (ptát se na slova, kterým nerozumí) , sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech... Píseň-“Já jsem muzikant“-pantomimické znázornění hry na hud. nástroje z písně+vymýšlení dalších slok-např.: rumba koule-ruty šuty, flétnička-duli dujdy,...Obměna-Já jsem muzikant a přicházím k vám z naší školky-správně vyslovovat, ovládat dech, tempo i intonaci řeči, porozumět slyšenému (zachytit hlavní myšlenku písně), naučit se zpaměti krátké texty (písničky) , hrubá motorika, lokomice, dramatická výchova... PH-Na kapelu-s procvičováním počtu v rozmezí 1-5. Děti chodí po prostoru herny v rytmu písně. Při vypnutí hudby se zastaví a podle pokynů uč., která určí počet muzikantů v kapele, vytváří skupiny o daném počtu. Pro urychlení orientace můžeme na zemi vytvořit kruhy, jako domečky pro kapelu. Poté rozdělené skupinky budou představovat hráče na určité hud. nástroje zvukově i pantomimicky-první skupina bude vydávat zvuk bubínku (bum, bum), druhá zvuk basy (brum, brum), třetí zvuk houslí (fidli, fidli), čtvrtá zvuk trubky (tradá, tradá)-učitelka dirigent, nejdříve se kapela naladí a jednotlivé nástroje předvedou své zvuky,  poté  učitelka (dirigent) ukazuje na jednotlivé skupiny a ty předvádějí zvuky svého nástroje, nejdříve jednotlivě a pak dvojice, nakonec všichni dohromady. Úlohu dirigenta může převzít některé z dětí- spolupracovat s ostatními, dodržovat herní pravidla, matematické představy, DV... Michalův nepořádek v pokojíčku-každá dvojice obrázek pokojíčku Michala-poslouchají zvuky a hledají hračku o kterou Michal právě zavadil-vnímat a rozlišovat pomocí smyslů, sluchová percepce,...
STŘEDA
viz. ranní nabídka, +Kimovy hry-který hud nástroj chybí, který přibyl, který hudební nástroj začíná na hlásku B,...poznáš hudební nástroj podle hmatu?-
Návštěva muzikanta v MŠ-představení různých hudebních nástrojů téměř všemi smysly.-vědomě využívat všech smyslů, záměrně pozorovat, všímat si (nového, pozměněného), udržet pozornost, zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti hudebních nástrojů, nacházet podobu a rozdíl, charakteristické rysy), sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech,  těšit se z hezkých a příjemných zážitků,  pochopit, že každý má ve společenství svou roli, podle které je třeba se chovat, vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, sledovat se zájmem dramatické či hudební představení a hodnotit svoje zážitky, sluchová percepce,...
ČTVRTEK
viz. ranní nabídka,
Komunitní kruh-uvítání zpěvavé-jak by to vypadalo na takové zpívající planetě? Docházka touto formou. Pamatujete, děti jak jsme si hráli na kapelu? Při jakých příležitostech můžeme slyšet jejich hudbu?
Vojáci-“Tluče bubeníček“-pochodujeme v rytmu-sladit pohyb s rytmem, hudbou a  zpěvem, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji,... Svatební pochod-http://www.youtube.com/watch?v=VUiRtFc_17Q – nápověda- p. uč. předvádí ženich a nevěstu-soustředěně poslouchat hudbu, Vánoce-děti si vyberou vánoční koledu kterou si zazpíváme s kytarou, Disco cvičení-Dagmar Patrasová-“Šampion“-pohyb dle poslechu-sladit pohyb s rytmem, hudbou a  zpěvem, DV,... Ukolébavka-ulehnutí na polštářky, pod nimi baterka, p. uč. pouští zvuky noci, kterých není třeba se ve skutečnosti bát-děti po poslechu rozsvítí baterku a ukáží kuželem světla na obrázek, který znázorňje zvuk, který právě slyšely-vnímat a rozlišovat pomocí smyslů,... Narozeninová-Maruška dnes oslaví své narozeniny-zahrajeme si k tomu na naše vlastnoručně vyrobené hudební nástroje-rozvoj komunikačních dovedností-popřát kamarádce,  rozvoj sociálních dovedností,...-bude ještě probráno s p. uč. skrz obsazení rolí pro zážitkovou dramaturgii.
PÁTEK-divadelní představení „O perníkovém dědkovi“ Třebíč- těšit se z hezkých a příjemných zážitků,  ze setkávání se s uměním, vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, sledovat se zájmem dramatické či hudební představení a hodnotit svoje zážitky, socilání dovednosti, sluchová percepce,..
.

DALŠÍ MOŽNOST JAK UDĚLAT ČTVRTEK

Kimovy hry-který hud nástroj chybí, který přibyl, který hudební nástroj začíná na hlásku B,...poznáš hudební nástroj podle hmatu?-vědomě využívat všech smyslů, záměrně pozorovat, všímat si (nového, pozměněného), udržet pozornost, zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti hudebních nástrojů, nacházet podobu a rozdíl, charakteristické rysy),

PC-poznáš zvíře podle zvuku?a další výukové programy z verze Dětský koutek-rozumová výchova, jemná motorika, sluchové vnímání,

nabídka PL-bludiště „Šašek a noty“ „Houslový klíč a noty“, spodní oblouk+uhodneš písničku dle obrázku?-grafomotorika- sledovat očima zleva doprava,  podporuje rozvoj pohybových schopností, zdokonalování převážně jemné motoriky a rozvíjení schopnosti koordinovat pohyb ruky a vnímání oka.  „Počítáme hudební nástroje“-matematické představy-soustředit se na činnost a její dokončení , rozvoj rozumových dovedností, logického myšlení. Sluchové pexeso-sluchové vnímání Hudební nástroje-školkovské+ty, co si děti přinesly-být citlivé ve vztahu k věcem, dělit se s jiným dítětem o pomůcky, jednat spravedlivě, zacházet šetrně s vlastními i cizími pomůckami (nástroji), rozvoj komunikačních dovedností. Omalovánky k tématu-jemná motorika, grafomotorika, fantazie Dětské písničky-volné ztvárnění pocitů z nich tancem-sladit pohyb s rytmem a hudbou, vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (hudebních, pohybových), zachytit a vyjádřit své prožitky (pomocí hudby, hudebně pohybovou improvizací). Knihy k tématu-leporelo s piánkem-barvy, zrakové a sluchové vnímání, kniha písniček a říkanek pro nejmenší

Komunitní kruh-datum, den, měsíc, počasí, Povídáme si o hudebních nástrojích, dnes se vydáme na zámek, který tak od rána obdivujete. Na takovém zámku se muzice ohromě daří. Chcete se přesvědčit? Tak se přenesmeme do pohádky: To bylo tak: Docházka-příběh sloužící zároveň jako motivace „Cesta na zámek“-v příběhu ukryté značky dětí-pokud svou značku dítě zaslechne, ozve se slovem zde, tady,...

KRÁLOVSKÝ VOJENSKÝ BUBENÍK-P. učitelka napochoduje od šaten přes umývárnu za bubnování bubínku v tempu vojenského pochodu-mezi tím děti zbystří-Co to je? Bubeník se představí a vyřídí dětem pokračování vzkazu od pana krále. Na zámku se dnes koná veliká událost. Pan král vás zve. Chcete? Vyrazíme tedy na cestu! POCHOD-děti pochodují nejdříve ve třídě dle rytmu bubeníka- potom přes šatny do třídy sladit pohyb s rytmem, hudbou a  zpěvem,

Přijdou na zámek-víte co je to tu dnes za slávu? Poslouchejte-ukázka Svatební pochod. Paní učitelky se převléknou za nevěstu a ženicha (princ a přincezna).

NEVĚSTA-Každá správná svatba se musí řádně oslavit. Co třeba tancem-ale ne tak ledajakým. Zámek už je starý rozvrzaný, všude okny táhne, moc se nevytopí, my tu netančíme takové ty zámecké pomalé tanečky. My se potřebujeme zahřát-proto tu tancujeme a cvičíme takové ty moderní vaše,... jak to mu říkáte-zumby, aerobiky, disca...Já mám nejraději když mi k tomu hraje Dáda. Máte také rádi Dádu? Najděte si každý své místečko-Dagmar Patrasová-Šampion-sladit pohyb s rytmem, hudbou a  zpěvem, DV, TV...

Jejda, to jsem se to unavila...už je skoro  noc, kam by jste jezdili, přespěte u nás na zámku prosím. Máme tu spoustu polštářků a také baterky vám půjčíme-my tu nemáme elektřinu, tak kdyby jste potřebovali někam jít, aby jste nezakopli. Každý svoje místo.

Zhasněte, ať nás nerušíte, naše veličenstvo chce spát. Zvuky noci-Michal Nesvadba.

Děti baterkou osvítí obrázek, který patří ke zvuku-vnímat a rozlišovat pomocí smyslů-sluch, zrak. Píseň stále ještě dřímám-zpomalené tempo a Už je bílý den-vstáváme a „skáčeme“ z postýlky,

Jejda co se tu stalo! To byla tedy bujará oslava, všechny nástroje po hudebnících, kteří tu hráli, jsou rozházené a tenhle je dokonce rozbitý.

ST-PČ-poskládej xylofon-matematické představy od největšího po nejmenší-pravo levá orientace, práce s lepidlem, jemná motorika,

ML-kimovy hry-které dělaly starší děti ráno.

 

 

Sluchové pexeso

Sluchové pexeso

Sluchové pexeso
Hudební nástroj

Hudební nástroj

Zkoušíme si všechny možné hudební nástroje
Homonyma

Homonyma

Není klíč jako klíč a další...
Muzikant

Muzikant

Muzikant v MŠ
Muzikant

Muzikant

Všechny nástroje skoro všemi smysly
Poznej nástroj

Poznej nástroj

Poznej nástroj dle sluchu, hmatu
Královský buben

Královský buben

Královský bubeník, viz. čtvrtek
Svatební pochod

Svatební pochod

Na zámku

Na zámku

Viz. čtvrtek
Straší

Straší

Poslouchej noční zámecké zvuky identifikuj s obrázkem který označíš baterkou
Hud. nástroj

Hud. nástroj

Papírové talíře, hrách, stužka, tempera
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one