NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence činnostní a občanské: má smysl pro povinnost při hře, práci, učení, k úkolům přistupuje odpovědně, váží si své práce i úsilí druhých.
Kompetence k řešení problémů: při řešení myšlenkových i praktických problémů užívá logických, matematických i empirických postupů, pochopí jednoduché řešení různých úkolů.
Kompetence k učení: klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se děje kolem něho, chce porozumět věcem, jevům a dějům, které ho obklopují, poznává, že se může mnohému naučit, má z toho radost, co samo dokázalo a zvládlo.
RANNÍ ČINNOSTI:
Počítadlo-barevné kuličky+počty+prostorová orientace-např. posuň 3 zelené kuličky z leva doprava, Odstíny barev-děti přikládají správný odstín barvy pomocí pomalovaných dřevěných kolíčků na vzorník barev-barvoslepost,…, Barvičkový diktát-menší děti, PL-urči, jaký má obrázek barvu a dej pod něj žeton se stejnou barvou-ML, ST-budou mít obrázky v černobílé verzi a určí barvu ve skutečnosti, ML-ukaž co je červené, žluté, zelené, černé, modré. ST- Počítání lentilek-pomocí čtverečkové sítě vodorovná lišta-barvy, svislá lišta čísla-správně dosazujeme lentilky. VV-duha na průhledném deštníku-temperové barvy-správný sled barev, Duha-roztírání barev duhy pomocí houbičky na nádobí. PČ-duha-barevné proužky správně poskládat a ohnout do tvaru duhy-práce s lepidlem, bar. papírem, vatou, nůžky.
PONDĚLÍ:
Při vstupu do školky musí děti projít duhovým závěsem z krepového papíru-prvotní nezvyklý barevný „šok.“ Děti mohou přijít do školky v pruhovaném různobarevném oblečení-ind. rozhovor o barvách, které na sobě dnes máš. Barevné pastelky: Červená pastelka maluje jablíčko (kruhy jednou rukou před tělem) a žlutá pastelka maluje sluníčko, (kruhy druhou rukou před tělem) zelená pastelka maluje travičku (stoj + procvičujeme prsty) a modrá pastelka maluje vodičku, (stoj + ruka dělá vlny před tělem) a když je všechny spojíme, (ruce spojíme nad hlavou) barevnou duhu nakreslíme. (stoj + mírné úklony stranou tělem).
http://www.predskolaci.cz/?p=14622  Cvičení s pomocí barevných pěnovek-obdoba cvičení na koordinačním žebříku-https://www.youtube.com/watch?v=O9WapVDHBo4
Zkusíme, kterým smyslem se dá poznat barva-barvu se pokusíme určit pomocí chuti (olízneme barevný papír), sluchu (tlučeme o sebe dvojicí barevných kostek),  čichem (čicháme k různě barevným předmětům stejného druhu), zrakem –podíváme se do zrcadla, jakou barvu očí máme-děti si vybarví papírové oko dle jejich barvy očí. Nalepíme oči na společný plakát a zhodnotíme, jaká barva očí u nás ve školce převládá. Písničky o očích-Černé oči jděte spát https://www.youtube.com/watch?v=9MN-ZxPFvys, Holka modrooká.
ÚTERÝ:
Děti mohou přijít do školky ve žlutém oblečení.  Píseň-Dneska máme žlutou školku, dneska máme žlutou školku, žlutou, žlutou, žlutá citrón, pampeliška, sluníčko i sladká hruška, dneska máme žlutou školku,… melodie jako píseň „Červená se line záře.“ Docházka-každé dítko dostane nějaký černobílý obrázek. Pomocí správně barevného kolíčku jej umístí na prádelní šňůru. Věci kolem nás jsou různě barevné. Co na tomto světě je pestrobarevné? (papoušek, motýl, tričko,…) Děti přemýšlí a „hází“ slova do „placu.“ Duha, jak vznikne duha? S pomocí igelitového padáku a trochy vody na sebe zapršíme-kouká se na nás plyšové sluníčko zavěšené ve třídě nad dětmi.  Opak. básně s pohybem-duha. Vytvoříme si duhu ve školce s pomocí dlouhých barevných stuh (fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová, červená) na obou koncích zatěžkaných různě těžkými papírovými koulemi-6 dětí si stoupne vedle sebe na pomyslnou startovní čáru a zkusí vrchním obloukem hodit všichni zároveň papírovou kouli na níž je připevněna stuha, na druhý konec třídy. Bambulín a Berunka-Duha https://www.youtube.com/watch?v=MPxXl61DkXA
STŘEDA:
Docházka-každé dítko dostane malinký černobílý obrázek a nalepí jej na správně barevnou stuhu v duhovém závěsu ve dveřích. PH-Na barevné praporky-děti rozděleny na 4-6 barevných družstev-mají v rukách barevné papíry-učitelka zamává 2 barevnými praporky a děti mají za úkol vyměnit si místa ve třídě. Barevné kužely s čísly-staré role od koberce v základních barvách+černá+bílá-přebíhají po menších skupinkách k té či oné barvě, číslu (pak vyřknou barvu) dle diktátu.
ČTVRTEK: Docházka-Opět použijeme barevné kužely s čísly-děti do nich hází správný počet PET víček v barvě kuželu. Víčka dáme do lehce chaotického pruhu doprostřed třídy-rozdělují vlastně třídu na dvě poloviny-jedna půlka dětí sedí na jedné straně třídy v řadě vedle sebe-souběžně s dělící čárou, druhá půlka dětí na té druhé straně třídy. Učitelka vyřkne barvu a potom zvedne současně dva obrázky značek dětí nad hlavu-každá z jiného družstva. Komu se rychleji podaří vystartovat a ulovit správnou barvu.
Děti rozděleny na 2 skupiny-jedna v herně-strefují se pomocí PET víček do správné barvy terče (papírový box od jogurtů obarvený 4 základními barvami-každé dítko má 4 víčka od každé barvy 1)
-druhá skupina-udělej sloní chobot, předkloň se a 10x se zatoč-pak zkus co nejrychleji doběhnout pro víčko předem určené barvy-narušená stabilita-sranda.
PÁTEK
Písnička-„Jedu si to v bledě modrým trabantu“, https://www.youtube.com/watch?v=sZtlWSwttME –s pohybem zrychlující se tempo. Věsíme různě barevné prádlo-pomocí barevných kolíčků, věsíme malé modely různého oblečení na druhé straně třídy-družstva. Barevná pohádka-o barevných královstvích. Děti si pak mohou zkusit míchat barvy a tvořit nové odstíny. 
Stref PET víčko

Stref PET víčko

Stref se správnou barvou do správného políčka-plato na jogurty
Duha křídy

Duha křídy

Pro nejmenší-zkus pomocí křídy namalovat duhu-barvy ve správném sledu
Jaká barva

Jaká barva

Jakou mají ve skutečnosti tyto předměty barvu? Připevní správným kolíčkem na prádelní šňůru
Co je...

Co je...

Co je ve skutečnosti červené,...
Jakou barvu

Jakou barvu

PL-pro nejmenší
Barva oblečení

Barva oblečení

Věšíme prádlo správnými kolíčky
Lentilky počet

Lentilky počet

Barva+počet
Duha

Duha

Barevný papír, lepidlo, nůžky, vata
Přiřaď barvu

Přiřaď barvu

Barvoslepost,...
Přiřaď barvu

Přiřaď barvu

Barvoslepost,...
Vstup do MŠ

Vstup do MŠ

Barevné pentle z krep. papíru, později se na něj dají lepit černobílé obrázky na barvy které jim náleží
Deštníkové malo

Deštníkové malo

Průhledný deštník, tempery
Lentilkové počt

Lentilkové počt

Počítáme lentilky všímáme si barev
Přebíháná

Přebíháná

Mezi různě barevnými kužely i čísly, role od koberce
Počítání barvy

Počítání barvy

Vhoď do role určité barvy tolik víček, kolik ti ukazují čísla nebo tečky
Kdo dřív

Kdo dřív

Kdo dřív najde barvu
Sloni

Sloni

Toč se kolem své osy 10 x jako slon a pak běž pro víčko určené barvy
Barevné královs

Barevné královs

Jaké dítě se narodí žluté princezně a modrému princi-zelené....
Jaké máme oči

Jaké máme oči

Jakou mám barvu očí, školkovská rekapitulace
Kolík na místo

Kolík na místo

Odstíny barev
Barevné prádlo

Barevné prádlo

Pověs oblečení správným kolíčkem
Duha pentle

Duha pentle

Házení zatěžkaných pentlí v barvách duhy horním obloukem
Házená duha

Házená duha

Stuhy na koncích zatěžkány-hod horním obloukem
Jak vznikne duh

Jak vznikne duh

Pršíme s pomocí igelitového padáku nad námi "svítí" slunce
Logico barvy

Logico barvy

14.02.2014 17:01:24
jesterkaver
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one