NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg

MY JSME MUZIKANTI 2

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden.cz-má výhradní práva nakládání s dílem.
Návrhy činností
Ranní činnosti: Vyber si PL dle vlastního výběru: Stíny hudebních nástrojů, Tematická bludiště různé varianty, počty hudebních nástrojů-různé varianty-spoj s číslem, s puntíky, vybarvi jen určitý počet, Grafomotorika s písničkou-dolní oblouk-děti zpívají písničku, která je namalovaná na obrázku před obkreslovanou čárou a v jejím rytmu se snaží malovat vlnky-uvolňovací cviky (spíše pro starší-je těžší koordinace rytmu, ruky, text,…). Obleč si svou zpěvačku-papírová oblékačka. Vv-Netradiční vařečkový hudební nástroj-děti si pomalují vařečku akrylovými barvami-p. uč. do ní vyvrtá dírku a dítko jí provlékne provázek na kterém je z každé strany navlečeno pár korálků (chrastící hud. nástroj), společné pomalování dešťové hole (hudební nástroj vyrobený z odpadového materiálu-papírová roura+hřebíky+fazole+rýže), PČ-trumpeta-z roličky toalet. papíru, knoflíků a barevných papírů. Děti si mohly přinést svůj hudební nástroj (z hyg. důvodů ne ten, ke kterému je potřeba úst k vytvoření zvuku, tónu-hygiena), Omalovánky k tématu, Sluchové pexeso-najdi dvě kostky s náplní, které mají stejný zvuk. Kimovy hry-Který hudební nástroj zmizel, Který hudební nástroj právě hrál, dělal zvuk, poznáš hudební nástroj podle hmatu?....Poslech různých žánrů hudby při volných hrách. VV+rytmus-na obrázek tamburíny zkus „vybubnovat“ identický rytmus, který slyšíš od p. učitelky-ale zkus ho s pomocí dlaní, namočených v barvě.
PONDĚLÍ: Kde všude se hraje muzika (při cvičení, narozeninách, pochodech, usínání, svatbách, o Vánocích,…)-děti zkouší na odpovědi přijít samy-po vyřčení jejich nápadu doplníme o obrázek z činnosti a o prožitek-zacvičíme si s muzikou, zahrajeme si na vojáky (zkus zopakovat povel, který slyšíš od generála), uděláme plyšákovi postýlku a zazpíváme mu ukolébavku (můžeme ho pohoupat v náručí v rytmu), zazpíváme si koledy-sedíme v kroužku a během koledy si předáváme dárek (krabice s různým obsahem-bonbóny, nebo různé hračky z kindervajíčka,…)-u koho se krabice zastaví po utichnutí doprovodné hudby, smí si jeden dárek vytáhnout. Svatba-poslech a pomalý pochod ve dvojicích při svatebním pochodu+na svatbě se hrají různé žánry muziky-pustíme dětem valčík, rock, metal,…zkusí samy ztvárnit pohybem své pocity z hudby.
ÚTERÝ: Hudební nástroje všemi smysly. Kdo uslyší své jméno-vypůjčí si jakýkoliv hudební nástroj a oběhne kruh dětí-zvolí vlastní tempo sladěné dohromady nástroj x chůze. Ukázky různých zvuků x obrázky x hračky hudebních nástrojů. Píseň s pohybem-„My jsme muzikanti“-přidáváme i jiné názvy hudebních nástrojů, které v tradičním znění písně nejsou a vymýšlíme, jak by se na něj dalo hrát (+přiřazování sloves k různým nástrojům-na kytaru se brnká, flétnu se píská, na buben  se bubnuje, na trubku se troubí,..). Hra-dvě až tři dítka půjdou za dveře- ve třídě zatím jedno dítko schováme za plentu a vyzveme ho, aby si vybralo jeden hudební nástroj-poté zavoláme dítka za dveřmi a dítko za plentou zkusí na vybraný hudební nástroj zahrát-které z dvou dítek dříve uhodne, na jaký nástroj bylo zahráno.
STŘEDA: Netradiční hudební nástroje. Děti si vyzkouší, na co všechno jde hrát-hřeben, prázdné lahve (foukáním do nich), na pokličky a jiné kuchyňské náčiní (kráječ na vajíčka, pařáček na knedlíky,…), na valchu, na papírovou nebo plastovou trubku (při plastové předvede jen uč-hygiena), na nafouknutý balónek, na různě naplněné sklenice či skleničky vodou, na sklenici na víno s pomocí saponátové vody, na dešťovou hůl, skořápkami od kokosů, oříšků,  na igelitové pytlíky, na vlastnoručně vyrobenou trumpetu z ruličky od toalet. papíru, …Ukázka hry na opravdový trombón: https://www.youtube.com/watch?v=tH9kvAOaNJw Ukázka opravdového troubení slonů: https://www.youtube.com/watch?v=_L5Jp1l3kMQ . Jak se dělá sloní chobot pomocí rukou?+vysoký troubící tón a hluboký-chobot dolů, nahoru,….
Píseň: „To je on, malý slon, co se učí na trombón“(E. Hradecký/M.Florián) PH-na slona-dvojice dětí se točí se sloním chobotem skloněné kolem jednoho bodu asi 10x a pak mají za úkol doběhnout se zamotanou hlavou na druhý konec třídy a vzít do ruky předem určený nástroj. Kdo bude chtít, může si na hlavu nasadit nohavici ze silonové punčocháče v její špici je umístěný balónek-z jeho pomocí zkusí jako slon, rozhýbat „chobot“ a shodit kuželky.
ČTVRTEK: Docházka-Poslouchej zvuky z knihy s CD „Michal doma s mámou“-ukaž na obrázku, co zrovna vyloudilo zvuk (vlak, sova, vlk, vrzající dveře, tekoucí voda, gumová pískající kačenka,…)  Máma Michalovi často zpívala různé písničky-poznáš je? ->„PH“-přebíhaná mezi obrázky z písniček rozvěšených po třídě-p. učitelka hraje různé písničky (může i zpívat pro ty menší) a děti se snaží obrázek co nejrychleji najít. Pohádka o Budulínkovi-housličky, bubínek+básničky a písničky z pohádky.
PÁTEK: Divadelní představení o hudebních nástrojích-přijede k nám divadlo.
www.macku.cz
Trumpeta

Trumpeta

rulička od toalet. papíru, Remakol, knoflíky,...
Hrací rukavice

Hrací rukavice

Vyluzuje různý rytmus po jejím nasazení a ťukání prsty do podložky
Dešťová hůl

Dešťová hůl

papírová roura od mapy, hřebíky, rýže nebo hrách, fazole,...pokaždé jiný zvuk
Vařečkový nástr

Vařečkový nástr

akrylové barvy, provázek, korálky, vařečka
Slon trombon

Slon trombon

14.02.2015 16:31:38
jesterkaver
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one