NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Návrhy činností:
Ranní činnosti:
medvědí počítání 1-6 s pomocí gumových medvídků-s důvodu případného smlsnutí sladké pomůcky, spolupráce s učitelkou-poté si samozřejmně dítko jednoho medvídka sní :-), Cesta lesem-dle vzoru pomocí pastelky projdi les kolem kapradí, bažanta,...Přiřaď správně stopy zvěře-vždy jsou dítěti předkládány jen tři páry-zvíře x stopa-pro snažší dedukci přiřazení, malá x velká houba-nejmenší děti vybarvují houby dle velikosti, PČ-Zajíc-seznámení se s tekutým lepidlem+správná kompletace dle vzoru->zápich do květináče s chvojím. VV-Muchomůrka-práce s temperou+popcorn+nůžky. Nesmyslov-hledej nesmysly v lese z časopisu Sluníčko. Hledej rozdíly-obrázek lesa. Najdi pomocí hmatu mezi cca 4 (i víc dle věku) přírodninami mech, klacek, šišku, kůru,...Poslech písniček k tématu "Les" při volných hrách. 

PONDĚLÍ: Motivační úvodní písničky k tématu-Já do lesa nepojedu, Na tý louce zelený, Když jsem šel z hub, Skákal pes přes oves-dramatizace písniček paní učitelkou+vysvětlování děje, fcí postav…Dobré ráno, dobrý den, to máme dnes krásný den. Spousta malých hříbku v lese, (velkých kanců, srnců, bažantů, veverek,..) na sluníčko usměje se-děti mají v rukách obrázky zvířátek, lesních rostlin a postupně přicházejí do středu komunitního kruhu a utvoří z nich řadu zvířátek a řadu rostlin.
Čaruji, čaruji ještě dnes, ať je tady černý les a v něm jsou: zajíci, medvědi.... –děti předvádí pohybem po třídě vyřčené zvíře. Muchomůrka ve své kráse, u tří stromů červená se, dávej pozor hošíku, ať jí nemáš v košíku-Ukázka opravdové muchomůrky a jedlého hříbku s hnědým kloboučkem(-dá se v celku zamrazit a uchovat do začátku tématu)-po třídě jsou rozházené muchomůrky a nejedovaté houbičky (z korkových špuntů od šampaňského-pomalované akryl. barvami)-vždy cca 4 hráči se snaží co nejrychleji posbírat jen jedlé houby do svých košíčků-s dětmi pak společně počítáme, kolik houbiček se podařilo kterému dítku nasbírat.
ÚTERÝ: Starší děti odjíždí na předplavecký výcvik. Docházka-koho zavolám, ten postaví z kostek jehličnatý strom. Jejda, co se to tu stalo? Někdo tu pláče! No ano, do lesa se zatoulala zvířátka, která tam nepatří-děti rozmístí zvířátka do prostředí statku, louky, vody,…Vv-výroba muchomůrky-tvrdý papír+tempera+popcorn.
STŘEDA: TV-bloudili po lese: rychle, pomalu, po špičkách, dopředu, dozadu, skrčení, plazením pod houštinou, skákáním, po čtyřech, prolézání skrz kruh, bokem, zvedat nohy-překračovat.
Docházka-vždy dvě děti, které p. uč. řekne, se zkusí vyhnout naproti sobě na lavičce (kládě) Lesní zvířátka v hádankách. Nápomocny jsou dětem obrázky všech uvedených zvířátek.
Ryje, ryje na poli, na louce i v lese. Vyorává brambory, zem se pod ním třese. Když vyvádí mláďátka,
zmiz raději za vrátka (kanec). Červeně mu svítí hlava. Telegramy vyklepává
ťuky ťuk na staletý dub. Je to doktor, bez řečí stromy v lese vyléčí (datel). Na hlavě nosí parohy                    
jako hrad, hajný si jimi myslivnu zdobí rád (jelen). Kuku, kuku, v cuku letu, ptáček je tu. Copak je to za ptáčka? Kuku, kuku,k......a (kukačka). Huňatý kožíšek, obrovské tlapy, mohu být na hraní, živý však taky (medvěd). Šlape tiše, nekřičí, staví si dům z jehličí. Díky svojí píli, nemá dlouhou chvíli (mravenec). Čumáček jak myška hravá. Hlavou dolů přes den spává. Je to ale divná myš! Na lov létá, když ty spíš. (netopýr). Ve dne dřímá ve věži. V noci koulí očima. Když se slunce naježí, půlnoc pro ni začíná (sova). Maličké zvířátko zrzavý kožíšek, spořádá za krátko lískový oříšek. Maličké zvířátko je tahle čiperka, větvičku přeskočí i když je nevelká (veverka).
Najdi sovu:vybereme cca 4 děti, které budou vydávat různé zvuky zvířátek-jedno dítko, se zavázanýma očima se bude snažit najít třeba sovu, divočáka, datla, vlka, myšku,…podle sluchu. Na houkavou sovu: Děti chodí v kruhu dokola, říkají básničku, dítě uprostřed se zavázanýma očima má nataženou ruku a ukazuje ukazováčkem před sebe, ostatní děti se zastaví. Učitelka označí ukázáním ruky jedno z dětí, které se tak stává „houkavou sovou". Zahouká a hráč uprostřed hádá, kdo to je. Pokud uhodne, vymění si místa- s básničkou: Jedna malá sovička měla zvláštní sen: že z ní bude zpěvačka a zpívat bude jen. A tak každé ráno, dřív, než slunko vstalo, učila se noty znát, aby mohla zazpívat. Písničku, co měla ráda, co zpívala slavičí máma. Jenže její zpívání, znělo jako houkání. Hůůůůůů hůůůůů
ČTVRTEK: Docházka: Koho zavolám, zkusí ze sebe udělat datla-vylézt na žebřiny a zaťukat zde přivázaným kladívkem na šňůrce jako datel do stromu tolikrát, kolikrát mu paní učitelka řekne. PPT-ukrytá zvířátka, přírodniny z lesa-obrázky zvířátek, přírodnin,  jsou postupně odhalovány a děti se snaží co nejrychleji uhodnout, co je to za zvířátko. Vycházka do lesa-sbírání přírodnin do dortu pro zvířátka-viz. pátek
PÁTEK
P. učitelka je převlečená za myslivce a říká (může zmínit i nepořádek) co tam nechal uličník, kterého ztvární druhá paní učitelka: Uličník Na paloučku u lesíčka, zaslechl jsem velký hluk. Někdo křičí, běhá lesem, zlobivý je tento kluk!  To je ale neposlucha! Copak to má znamenat? Ty to nevíš, uličníku, že se v lese nemá řvát?
Musíš chodit potichoučku, zvířátka se nesmí bát. Budeš-li tam běhat, křičet, mohl bys je vylekat.
Dagmar Tomášková. Písnička "V lese"-viz foto níže. Paní učitelka má zavázané oči a děti se kolem ní, snaží projít co nejtišeji-po trase můžeme dětem dát různé přírodniny, i čurbes, který do lesa nepatří-igelity, kelímky od jogurtu, sklenice,… Dětem pak vysvětlíme, že toto je opravdu hrůza a budeme se společně snažit školkový les vyčistit-nápomocny nám jsou barevné tašky k třídění odpadu-sklo, papír, plasty. Zvířátka si zaslouží jiné zacházení-vyrobíme jim dort-jako korpus na kterém bude schnout směs zrní, loje, suchého pečiva,...poslouží plastový talíř (dětem vysvětlíme, že ten se z lesa po servírování zvířátkům v lese zase odnese do školky k dalšímu využití). Děti si korpus vyzdobí přírodninami-šišky, šípky, žaludy, kaštany, různá semínka-kukuřice, hrách, bob, fazole,…Děti si tento dort odnesou domů a o víkendu by to mohl být námět pro rodinnou procházku do přírody-tato činnost dnes v rodinách mnohdy chybí.

 

 
Zajíc

Zajíc

Kůže,...seznámení se s tekutým lepidlem, kompletace
Medvědi počty

Medvědi počty

Nutná spolupráce s učitelkou-důvodem je to, aby se zabránilo mlsání pomůcky-po splnění úkolu si může medvídka sníst :-)
Cesta lesem

Cesta lesem

www.rvp.cz
Stopy

Stopy

Kterému zvířátku patří tyto stopy-po trojicích obrázků a stop, aby to bylo lehčí
Velká a malá

Velká a malá

http://zlesa.blogspot.cz/
Kdo do lesa nep

Kdo do lesa nep

Kdo tam nepatří-rozděl je do svých správných domovů
Práce s leporel

Práce s leporel

Různá leporela k tématu-možno zapůjčit v knihovnách
V lese tiše

V lese tiše

http://www.mshvezdicky.estranky.cz/fotoalbum/pisnicky/pisnicky/v-lese.jpg.html
Výroba dortu

Výroba dortu

pro zvířátka
Dort pro zvířát

Dort pro zvířát

zrní, lůj, přírodniny z lesa i z pole
Medvídkový úkol

Medvídkový úkol

po splnění dostanou bonbón, ale ne ty osahané-z jiného zdroje-z hyg. důvodů
Roztřiď zvířátk

Roztřiď zvířátk

do lesa, na louku, na statek, do trávy, do vody, do ZOO
Míjení na kládě

Míjení na kládě

Ukázka hub

Ukázka hub

Muchomůrka

Muchomůrka

Výlet ke krmelc

Výlet ke krmelc

ke krmelci-vezeme zvířátkům dobroty
Podlez,...

Podlez,...

Chůze v lese, po špičkách, po čtyřech, přes větve,....
Projdi tiše

Projdi tiše

Neposlušný kluk křičel v lese a rozházel tam čurbes-učíme ho slušnému chování v lese
Třídíme čurbes

Třídíme čurbes

...z lesa po neposlušném klukovi,...
17.10.2014 17:26:27
jesterkaver
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one