NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Zde nabízím k nahlédnutí jakési "šmíráky" týdenních plánů, které si sestavuji před každým nadcházejícím tématem. Nejsou tedy určeny k tomu, aby jste v nich hledali pravopisné či jiné chybičky. Příspěvky zde vložené jsou pro mě jakýmsi úložištěm-zásobníkem činností, ke kterému se vracím, když je třeba. Případní návštěvnící nejsou v žádném případě nabádáni, aby takto s dětmi činili! :-)
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden.cz-má výhradní práva nakládáním s dílem.
Návrhy činností

Ranní činnosti: Vv+Pč-Já krasobruslař (ka)-práce s inkoustem, zmizíkem, vatou, a vlastní podobiznou, PL-najdi správné číslo k počtu zimních sportovních potřeb, Slabiky sportovních potřeb, Grafomotorika-uvolňovací cviky-bruslař,  Co do řady sportovního náčiní logicky nepatří, Co si medvídek vezme s sebou na hory, Nesmyslov-Olympiáda-hledej nesmysly v obrázku. Lanovka-hledej rozdíly mezi dvěma vzdáleně stej. obrázky, stavíme vlajky z Lega. Děti si mohou vyrobit různé vlajky-poté nalepit na špejli. Puzzle-zimní potřeby.
Ať je zima nebo mráz,
nebojí se žádný z nás.
Ať si mrzne, ať je zima,
zimní sporty, ty jsou prima!
PONDĚLÍ: Tento týden budeme prožívat se zimními sporty-co je potřeba k tomu, aby se daly provozovat-vlastní návrhy dětí-společný rozhovor (sníh, led, nízká teplota, stadion…). Docházka-Zimní příběh a děti se v něm pokusí zaregistrovat název své značky-kdo jí zaregistruje, ten hodí sněhovou (papírovou-zpevněnou izolepou) koulí do sněhového lavoru. Na sněhu se dá užít spoustu legrace-koulování (můžeme se navzájem koulovat papírovými koulemi), andělíčci, sáňkování (povozíme děti po koberci na saních-možno zapojit píseň „Já mám saně borový“), bobování (povozíme děti na bobech), po zadku (skluzavka z lavičky), stavění iglú (postavíme si z polystyr. kostek iglú)…. U všeho se řádně zadýcháme a zapotíme-my vlastně sportujeme, nejsme peciválové, nesedíme doma za kamny.  Někteří lidé však v zimě sportují ještě trochu jinak. Nejlepší by bylo, kdyby napadl opravdový sníh a děti by lovily z lavoru plného sněhu kartičky s obrázky zimních sportů. PPT-zimní sporty. Děti měly za úkol, donést si nějaké své sportovní vybavení, tak i ke kartičkám zkusí najít, které to vybavení je třeba k tomu či onomu sportu-identifikace s obrázkem z Power Pointu, nebo omalovánkovým obrázkem-rozvěšeny po třídě.  Sportovci se jednou za 4 dlouhé roky společně setkávají na největší světové soutěži-Olympiáda.
ÚTERÝ: Přípravy zimní školkové Olympiády-Jak vypadá vlajka Olympiády-docházka-kdo uslyší své jméno, zkusí uvolňovacím cvikem grafomotoriky s pomocí štětce obtáhnout jeden z kruhů+procvičování barev (žlutá, černá, hnědá, zelená, modrá). Sjedou se sportovci z celého světa (glóbus, vlajky, rasy, jazyky). Dopraví se různými dopravními prostředky-děti předvádí různé dopravní prostředky-vláče(Jede jede mašinka), letadlo(PH-všechno lítá co křídla má), lodí, na kole(ležíme na zádech-různá rychlost šlapání+šlapeme rovně, do zatáčky-vpravo-vlevo),  autem,  (červená, zelená-semafor, vyjíždí žlutá, zelená, modrá, červená autíčka). PH-„Ahoj sportovče“-sportovci se sjeli a pěkně se pozdraví podáním ruky-hraje písnička(reprodukce nebo kytara): „Sportovci a sportovkyně“-akordy zde:
https://www.google.cz/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1WZPI_enCZ447CZ447&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=sportovci%20a%20sportovkyn%C4%9B%20oly%20oly%20oly%20olympi%C3%A1da PPT-ukázka různých barev pleti-jejich tréningové přípravy-Afričani-obrázky inspirované filmem "Kokosy na sněhu"-sportovci z Afriky mají hodně těžké přípravy na ZOH.
STŘEDA: Ukázka opravdového rozsvícení olymp. ohně-https://www.youtube.com/watch?v=xHLCkwSFtzc.  Školkové štafetové předávání ohně –docházka-děti ho nakonec zapálí vlastními dlaněmi namočenými v ohňových barvách-za zvuku olympijské hymny.- https://www.youtube.com/watch?v=EbHw8DBCXQ8 . Vztyčíme olympijskou vlajku s olympijskou hymnou. Nastupuje i české družstvo s hymnou ČR a státní vlajkou. Sportu třikrát zdar! Vyzkoušíme si nějaké sportovní disciplíny-Bobová dráha, hokej (míření na cíl pomocí hokejky do brány).
ČTVRTEK: Docházka-kdo uslyší své jméno, přijde si pro kartičku s obrázkem nějakého zimního sportu (sada 5 stejné x4 různé)-zahrajeme si PH-Místa si vymění-boby, lyžaři, krasobruslaři, hokejisti. Vyzkoušíme si další zimní sporty-lyžování-biatlon (strefování sněhových-papírových koulí do speciálního lapače koulí, curling (pomocí ledové kostky, klouzající se po linoleu k cíli), skoky na lyžích,
PÁTEK: Docházka-kdo uslyší své jméno, nesmí dopustit, aby sněhová vločka padla k zemi-musí jí chytit do dlaní-nafukovací bílý balónek. Netradiční sportovní disciplíny-shazování plechovek pomocí sněhových (papírových koulí), hod rampouchem (srolovaný papír do ruličky) skrz obruč. Běh se sněhovou koulí mezi nohama k cíli (bílý nafukovací balónek). Slavností vyhlášení výsledků, předání medailí, diplomů a odměn. 


 
Bruslař

Bruslař

Inkoust, zmizík, vata, fotky dětí,...
Sportovci

Sportovci

Děti si nosily na ukázku i vyzkoušení sportovní zimní výbavu
Koulovačka

Koulovačka

Hod horním obloukem-přes lano-papírovou koulí zpevněnou izolepou
Medvídek balí

Medvídek balí

..na hory-co si vezme medvídek na zimní dovádění na horách?-úkol pro nejmenší
Olymp. kruhy

Olymp. kruhy

Uvolňovací cviky-štětec, naředěné tempery
Olymp.oheň

Olymp.oheň

Otisk ruky v barvách ohně
Štafeta ohňová

Štafeta ohňová

Vlajkonoši

Vlajkonoši

S hymnou Olympiády
Hokejisti

Hokejisti

Snaží se strefit gól přes "zákeřného" pana brankáře-ten však ve finále nenápadně všechny pustí
Olymp.oheň

Olymp.oheň

Vlajka

Vlajka

Sestav vlajku

Sestav vlajku

Lego kostičky
Krasobruslaři

Krasobruslaři

Biatlon

Biatlon

Dolyžuj na duhou stranu třídy a papírovou koulí se snaž trefit do připravených terčů-obaly od Bobíka
Curling

Curling

Hod rampouchem

Hod rampouchem

Netradiční sportovní školkovské zimní olympijské disciplíny
Běh s koulí

Běh s koulí

Sněhová koule-nafukovací bílý balónek-netradiční sportovní, zimní, olympijské, školkové disciplíny
Vítězové

Vítězové

-jsou všichni
Vítězové

Vítězové

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden.cz-má výhradní práva k nakládání s dílem
Návrhy činností:
Ranní činnosti: Bludiště na téma „Tři králové“ v různých stupních obtížnosti dle věku a individuálních zvláštností. VV-„Ohňostroj“-děti nanášejí barvy na papír pomocí vidličky do tvaru ohňostroje+zasypání třpytkami. VV+PČ-„Tři králové“-děti si vyberou jednoho z nich-pokusí se nalept kousky krále z kůže správně na papír a domaluje obličej a jeho součásti+ruce+nohy-možné dotvořit pozadí. Děti mají k dispozici vytištěné obrysy korun a mohou si je dotvořit papírovými drahokamy. PL-cesta mezi ovečkami do Betléma-děti jedním tahem tužky zkusí „projít“ přes papír, aniž by se dotkly čárou nějaké ovečky. Najdi slova na K, M, B+slabiky+obtažení písmen. Grafomotorika-„Ohňostroj“-různé stupně obtížnosti. Logické křížení bodů barev v sloupcích a řádcích-předškoláci....
PONDĚLÍ: Vánoce jsou už za námi-rozhovory s dětmi „Co mi přinesl Ježíšek. Co jsme prožili o vánočních prázdninách,…“ Kdo uslyší své jméno, pokusí se napsat křídou čísla: 2015. Menší děti zkusí najít tato čísla na kartičkách. Výroba novoročního pohoštění+přípitek zdravým nápojem na zdraví a prímovou celoroční náladu v naší MŠ. Oslava narozenin jednoho z našich kamarádů, který se narodili v čase vánočním.
ÚTERÝ: Ohňostroj-krása x nebezpečí,…PPT prezentace+ukázka opravdových vyhořelých světlic.  Kdo uslyší své jméno, zkusí doplnit logickou řadu barevných balónků->balónková barevná stonožka. Padák+PET víčka-ohňostroj-jen zelená víčka, jen modrá, červená a bílá,… Oslava narozenin jednoho z našich kamarádů, který se narodil v čase vánočním-byly barevné, jelikož všude kolem byla rozházená PET víčka.
STŘEDA: Tři králové-Motivace zdramatizovanou koledou „Jak jsi krásné neviňátko“ Přišli k němu i 3 králové. Jak takový král vypadá-doplň tři postavy na magnetické tabuli (domaluj koruny, žezlo, jablko, části těla, kometu,…) PH-„Na krále“-p. učitelka si hraje na rozkazovačného krále „Král řekl“(->sedni, lehni, klekni, stoupni, orientace v prostoru, pocity-veselý, unavený, uplakaný, smutný, ustrašený, rozzlobený, zástupy, do kruhu,…). . PH-„Král sedí na trůně“-děti sedí na jedné straně třídy-na druhé sedí král  zády k dětem(dítko) na trůně-během básně: „Král sedí na trůně v papírové koruně, kdo mu jí vezme, ten si na trůn sedne“- se pokusí jedno z dítek, na které ukáže p. uč. sebrat králi korunu-ten musí co nejrychleji dostihnout lupiče a zároveň mu zabránit v tom, aby lupič nezabral jeho trůn. Naši králové ale byli hodní, nikomu takhle nerozkazovali-uměli pěkně poprosit,…-3 králové se museli svolat k sobě, aby mohli vyrazit za Ježíškem-p. učitelka zpívá různé písničky-děti tančí po prostoru, jakmile děti uslyší píseň „My tři králové“-děti se snaží utvořit trojice. Děti si vyzkouší kostýmy jednotlivých králů-seznámí se s jejich jmény (Kašpar, Melichar, Baltazar).
ČTVRTEK: Cesta tří králů. Písmena K, M, B-kdo uslyší své jméno, zkusí napsat jedno z písmen na tabuli, přiřadí obrázek ke správnému písmenu, dle toho na které z nich začíná.  Jdeme dlouhou cestou přes budovu školky a školy za Ježíškem s písničkou "Tři králové"-překonáváme různé překážky-pod stolem, nad stolem, přes hory, jeskyně. Tři králové po cestě poztráceli nějaké své věci-uprostřed místnosti je hromada s různými věcmi označenými písmeny K, M, B-vždy tři děti převlečené do jednoho z králů se snaží dle příslušného svého písmene, najít svoje věci. Co ještě darovali Ježíškovi?-ve třídě jsou rozházené kartičky-jsou otočeny na jednu stranu, kde jsou napsána různá písmenka K, M, B. Vždy jedna trojice sbírá jedno z písmenek a poté je otočí na druhou stranu, kde jsou různé obrázky a snaží se k nim vymyslet slovo nadřazené-(např. hračky, kuchyňské náčiní,…)
PÁTEK: Pohyb v kulturním domě :-) Zahřívací činnosti, Rozcvička, PH-Kdo bude dřív u komety, Ježíška-přelézáme přes schoulené kamarády, přes židle, okolo kuželů, předávaná, poslouchej, koho řeknu, sudy,…Přelévaná-děti mají v rukách kelímky, stojí v řadě vedle sebe-prvnímu je nalito trochu mléka do kelímku, ten ho přelije dalšímu,...až nakonec do kelímku Ježíškovi. 


 
Slovo nadřazené

Slovo nadřazené

Oboustranné kartičky-z jedné strany K, M, B, z druhé obrázky-ovoce, zelenina, hračky, lesní, domácí, vodní zvířátka,...
Ohňostroj

Ohňostroj

Nanášení Remakolek pomocí vidliček, zasypané třpytkami
Slučování bodů

Slučování bodů

Motivace ohňostrojem-jaké barevné body se sloučí ve střetu urč. sloupce a řady?
Hlučný balónek

Hlučný balónek

Docházka v rámci ohňostroje-kdo uslyší své jméno vybere si barvu červenou-holka, modrou-kluk a vypustí ho do prostoru-legrace
Výroba jednohub

Výroba jednohub

Děti si vyrobily jednohubky dle svého mlsného jazýčku, nápoj dozdoben třpytkovou ozdobou
Král-podoba

Král-podoba

Jak vypadá pan král-potom se proměnil v Herodesa a rozdával dětem rozkazy viz. pohyb. hra-Král řekl
Král sedí na tr

Král sedí na tr

PH-honička Král sedí na trůně v papírové koruně, kdo mu jí vezme, ten si na trůn sedne
Tři králové

Tři králové

Král společná

Král společná

Společná kresba při docházce-kdo uslyší své jméno, nakreslí, co králi chybí
Král Pč+VV

Král Pč+VV

Kůže, tuš, tiskátka,...
Písmeno K,M,B

Písmeno K,M,B

Zkus nakreslit písmeno, které si vybereš
Poušť

Poušť

Cesta tří králů-plazení vysílením po poušti
Duna

Duna

Přechod přes dunu-nestabilní plocha-peřiny pod žíněnkou-cesta tří králů
Skutálení duna

Skutálení duna

Skutálení se z duny-nestabilní podklad pod žíněnkou-peřiny-cesta tří králů
Mlíčko pro Ježí

Mlíčko pro Ježí

Děti si přelévaly z kelímku do kelímku mléko až k Ježíškovi
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
 RANNÍ ČINNOSTI:Výroba rentgenového snímku-starší děti zkusí do zjednodušeného obrysu postavy namalovat kostru člověka, mladší děti si vystřihnou kost, kterou poté roztrhnou na půl-jako zlomenina-nalepí na pauz. průhledný bílý papír a s pomocí p. učitelky zalaminují-mohou potom použít při hře na doktora, Mobil-stará podložka pod myš, barevné papíry, lepidlo-starší děti si zkusí napsat na displej číslo 112, mladší ho zkusí obtáhnout dle podtečkované linie. Grafomotorika-bacily a léky-obtahování různě lomených a zaoblených čar z jedné strany A4 na druhou. Počty-bacily a ústa-učíme  mladší děti barvy a počty 0-3, starší děti zkusí do namalovaných úst vložit tolik bacilů, kolik jim ukazují postupně předkládané kartičky s čísly nebo tečkami, Nesmyslov-obrázek z nemocničního prostředí plný nesmyslů-vychází v časopisu sluníčko. Děti mají k dispozici košík pomůcek ke hře na doktora. Zatloukání bacilů-nejmladší děti budou pomocí korkové nástěnky a hřebíčků z dětské zatloukací stavebnice, zatloukat do obrázků bacilů hřebíky-pro procvičení barev jsou vhodnější barevné "špendlíky" na korkovou nástěnku-s barevnými širokými hlavičkami. Všímání si vlastností pauz. papíru-průhlednost-obkreslování jednoduchých obrázků.
PONDĚLÍ: (NEMOC) V návaznosti na téma z min. týdne (Lidské tělo) je možno na rozhýbání zařadit píseň s pohybem „Hlava, ramena, kolena,…“Docházka-dva skoro stejné obrázky holčiček-jedna z nich je vybarvena do zdravých barev-druhá má jen vybarvené vlasy a červeně jazyk-dítě, které uslyší své jméno, zkusí na tu druhou postupně domalovávat různé symptomy nemoci-jazyk začmárají bílou křídou, z nosu jí potečou zelené nudle, bude mít zarudlé oči, tváře, vyrážku, slzení z očí, rozcuchají jí vlasy-vši, ovážou jí krk,…Zhodnotíme oba obrázky-proč asi tahle holčička vypadá tak a ta zase onak. P. učitelka zdramatizuje příběh nemocné holčičky z obrázku. Vstane z postele, nechce si protáhnout tělo nějakou jednoduchou rozcvičkou, nechce si vyvětrat místnost, nebude se chtít učesat ani umýt, vezme si staré ponožky i spodní prádlo, nechce snídat zdravě, málo se oblékne, mezi tím se kolem domu ochomýtá pes, který počůrá kytičku a vykálí se poblíž pískoviště. Holčička vyrazí prudce z domu i s míčem-míč jí vletí na silnici a málem jí přejede auto. Potká pejska, který jí oblízne ruce-ona si pak jimi nevědomky protře oči, pak si pohladí jeho srst a ruce si pak opět nevědomky oblízne. Před domem vidí krásnou kytičku, kterou si utrhne, potká kamaráda, který je nachlazený a kašle na ní bez zakrytí pusy, rýmu si utírá do rukou a rukávu-holčička si s ním hraje na hřišti a písku…přijde domů a dá si buchtu , ke které si vydupe černou limonádu místo kakaa…No a pak se to stalo!... . Učitelka si během příběhu lepí na infikované části těla obrázky malých bacilů, které snímá s infikovaných míst, se kterými se během dne setkala, do vlasů si zamotá obrázky vší na špejli…Může si začervenit tváře, udělat pupínky na kůži kosmetikou, pod nos si nalepit z lepící tapety zelenou nudli a na jazyk dát trochu jogurtu, aby vypadal bíle, dělat, jako že se jí chce stále na toaletu, zvací... Lehne si do postele a vzdychá-děti jí nosí různé věci, které by jí mohly pomoci (citrón, čaj, teploměr, léky, peřinu, hračku, jiné ovoce a zeleninu, šátek na krk, sprej do nosu, toaletní papír, miska na zvracení…-selektují od věcí, které by jí mohly uškodit). PH-překonej zónu bacilů-možno pustit píseň Rýma:
https://www.youtube.com/watch?v=MfLxTsrn0uo -děti stojí na jedné straně třídy, všude kolem jsou rozházené obrázky bacilů-děti se přes tu zónu snaží dostat na druhou stranu pomocí dvou A4 na kterých může být třeba namalovaný citrón a na druhé mýdlo,…postupně na jednu stoupnou, druhou dají před sebe-přelezou na a ní a vezmou si tu první, kterou opět položí před sebe,…Pohádka-Mach a Šebestová-Kropáček má angínu. PH-na bacily a Macha a Šebestovou-paní učitelky nebo jiné děti honí ostatní a snaží se je trefit nafukovacími kladívky, právě jako v té pohádce. Ve třídě pověšeny fotky opravdových bacilů s obrázky dětí trpících nemocemi, které bacily způsobují. 
ÚTERÝ: (NEMOC-upraveno pro nejmenší) Předplavecký výcvik Třebíč. Nejmladší děti zůstávají v MŠ. Docházka-kdo uslyší své jméno, dá k obrázku nemocné holčičky z předešlého dne věc, která jí pomůže se uzdravit. Holčička se uzdravila a děti jí naučí, jak se správně chovat, aby k této nepříjemné situaci nedošlo. Děti ráno vstanou, zacvičí si u otevřeného okna, vyzkouší si umýt obličej, řádně vymydlit ruce, učesat se, vyberou si z plastových hraček z kuchyňky zdravou snídani,  zkusí se co nejrychleji obléci (u nejmenších stačí jen pro pobavení čepice a boty, nebo jen zkusí imaginárně oblékat v posloupnosti různé části oblečení),…
Básnička-polámal se mraveneček-s dramatizací na dětském lehátku,…k dispozici knížka s obrázky k této známé básničce.
STŘEDA: (ÚRAZ) Docházka-předávání mokrého mýdla kamarádovi, kterého uslyší. Pak si ruce opláchnou v lavoru s vodou (zábava-mokré mýdlo klouže-je možné si jej rychle předávat z ruky do ruky, aby neupadlo)- s písničkou "Ruce"
https://www.youtube.com/watch?v=_oomO5Upk68 Dramatizace-holčička zůstává sama doma a tam na ní číhá spousta nástrah-ve třídě máme rozvěšeny na šňůře obrázky těchto nástrah (vydal Kraj Vysočina jako výukovou pomůcku k prevenci úrazů). V hraném příběhu si učitelka vždy k sobě zavolá po jednom děti, když dítě objeví v příběhu nějakou situaci z obrázku, ukáže na něj a zkusí holčičce říct, co by se jí mohlo stát-většinou se jedná o případ, kdy je třeba zavolat pomoc-dítě, které bylo zavoláno zkusí po neuposlechnutí holčičky zavolat pomocí vyťukání 112 na obrovském telefonu na magnetické tabuli, či opravdovém, ale nefunkčním, přivolat pomoc-druhá paní učitelka znázorní doktora. Je vhodné všechny situace podpořit i reálnými obrázky (ne však moc drastickými) vzniklého úrazu v nějaké PPT prezentaci. Seznámíme se s rentgenem (PPT prezentace-přístroj, jak vypadá na snímku zlomenina, jak vypadá sádra…), k čemu slouží a zkusíme si pomocí opravdového sádrového obvazu, ošetřit zlomeninu u panenky. Děti si navzájem mohou zkusit obvázat ruku nebo nohu.
ČTVRTEK: (DOKTORA SE NEBOJÍME) Program studentek SZŠ a VZŠ Třebíč.
PÁTEK: (ZUBY) Dupy, dupy dup, draka bolí zub
https://www.youtube.com/watch?v=Cm_-qp7W4Aw-pohádková písnička. Proč draka bolel zub? Děti doplňují svými názory. Zkusíme si prakticky správně vyčistit zuby-nekoušeme kartáček, nejíme pastu,…Děti dostanou červený papír na kterém jsou namalovaná usměvavá ústa-děti zkusí vyčistit pouze zuby z úsměvu-ne rty-opravdovou pastou na zuby a okolo nalepí obrázky těch věcí, které jsou pro zuby prospěšné. PH-Zoubková víla a zuby-děti hází ve družstvech kostkou a pomalu odebírají zuby  (bílé kostky z chevy) z předkreslené pusy. 
Další vhodná písnička k tomuto tématu: Čistota- 
https://www.youtube.com/watch?v=9wnvQB4eo7k
Draka bolí zub

Draka bolí zub

Ivan Mládek-Dupy, dupy dup,...Posloupnost postav v pohádkové písničce
Rentgen

Rentgen

Práce s laminovačkou-děti si zkusí vyrobit svůj-do obrysu postavy namalují kostru, mladší jen vystřihnou kost
Počty bacilů

Počty bacilů

http://www.montessoridoma.cz/
Grafomotorika

Grafomotorika

http://www.montessoridoma.cz/wp-content/uploads/2013/03/grafomoto.pdf
Nemocná x zdrav

Nemocná x zdrav

Domaluj nemocné holčičce symptomy www.ulesa.cz
Nácvik 112

Nácvik 112

+ výroba vlastního mobilu
Zoubková víla

Zoubková víla

Postupně odebíráme pomocí kostky z člověče...zuby z Chevy
Úrazy

Úrazy

Vydal Kraj Vysočina v rámci prevence dětských úrazů
Zoubková víla

Zoubková víla

Má autorská...
Průhledný papír

Průhledný papír

Využijeme vlastností průhledného papíru ne jen v rentgenu, ale i při volných činnostech-obkreslování jednoduchých obrázků
Nemocná x zdrav

Nemocná x zdrav

Děti domalovávají symptomy nemoci
Dramatizace

Dramatizace

Holčička (p. uč.) během příběhu nasbírala spoustu bacilů a teď je nemocná-v hlavě má dokonce vši
Doplň bacily

Doplň bacily

Dle barev, počtu, tvaru,...
Znič bacily

Znič bacily

Zatloukání barevných špendlíků do bacilů-špendlíky->vitamíny, obrané látky těla
Sádrujeme

Sádrujeme

Rentgen

Rentgen

Rentgen+sádra
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Kompetence komunikativní: komunikuje bez zábran a ostychu s dětmi i s dospělými, chápe, že být aktivní, komunikativní je pro něj výhodou.
Kompetence činnostní a občanské: má smysl pro povinnost při hře, práci, učení, k úkolům přistupuje odpovědně, váží si své práce i úsilí druhých.
 
Ranní činnosti: Výroba jitrnic-silonová punčocha, vata, špejle, Papírové masky-dle výběru dětí-pastelky, voskovky, barvy,…Šašek-obtahování dle předkreslené linie, Šašek-barvy x čísla-vybarvi dle vzoru, Šašek-abeceda-spoj písmena postupně dle vzoru-spojovačka-Nejstarší. Úkoly v pracovních sešitech, Tangramy-menší děti s předkreslením řešení, starší bez předkreslení,…
Návrhy činností:
PONDĚLÍ:
Dobré ráno, dobrý den,  do masek se převlečem.  Pojďte rychle všichni dál, máme tady karneval! Masopustní veselí začne ráno v pondělí, od pondělí do pátku, změní třídu (školku) v pohádku. http://www.predskolaci.cz/?p=9097

Tradice masopustu, karnevalu.-ukázky masopustního průvodu z www.youtube.com. Kdo dřív vypije-každý hráč má brčko-komu se dřív podaří vypít obsah sklenice Píseň-  To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle,...Hrnec-děti sedí po obvodu třídy-dvěma dětem zavážeme oči a dáme jim do ruky pěnovou tyč. Zabíjačka-Uprostřed třídy leží hrnec dnem vzhůru (pozice hrnce se může měnit, ale pro malé školkovské děti stačí pozice uprostřed). Kterému dítku se podaří do hrnce dříve udeřit.

Oslava Vojtových narozenin.
ÚTERÝ: Docházka-Šašek-„tangram“ z barevného papíru-tvary+barvy. Přehlídka karnevalových masek-ukaž typický pohyb tvé postavy masky. Tanec masek-při tanci překonávat postupně nižší překážku-pozor na úrazy-dítě má nestandardní oblečení, které mu může být samo za překážku-nutné před touto činností masku případně„odlehčit“
STŘEDA: Dotkni se balónku určitou částí těla-balónek je vyhozen do vzduchu učitelkou a vyvolané dítě se pokusí pokyn splnit-vhodné k docházce
Tanec s balónky-děti tančí s nafukovacími balónky ve dvojici. Balónek držený pomocí čel, břicha, zády, dlaní,… Kdo udrží v ruce co nejvíc nafukovacích balónků. Hop a skok-doskákej s nafukovacím balónkem mezi koleny z bodu A do bodu B. Oslava narozenin Marušky.
ČTVRTEK-PÁTEK: Oslava narozenin Elišky.
Docházka-pokus se vyskočit a odpinknout balónek visící uprostřed třídy nad tvou hlavou na provázku. Tancujeme Labadu- http://www.youtube.com/watch?v=ihUjvT4plSQ
Parádnický pytel-hraje hudba, děti sedí v kruhu, předávají si nějaký předmět. Uprostřed kruhu je pytle s různým oblečením či doplňky (velké trenky, reflexní vesta, korále s ruliček od toaletního papíru, klapky na uši, cylindr, obrovské ponožky, pláštěnka, policejní čepice, plavky, rukávky, plavací vesta, šaškovský nos,…) U koho předmět zůstane po ztišení hudby, ten si vylosuje nějakou parádu.
Několikavrstvý dárek-Hraje hudba a děti si při ní posílají zabalený dárek-uvnitř je však dárek další-ideál je, když máte uvnitř dárku zabaleno postupně stejně krabiček, kolik je dětí-hudbu zastavuje učitelka tak, aby dárek vždy zůstal u dítěte, které nemělo ještě možnost rozbalování. Uvnitř  v posledním balíčku nějaká malá odměna.
Krmení jedlíků-dvojice dětí má zavázané oči a snaží se nakrmit kamaráda jogurtem.
Krmení bez rukou-v prostoru zavěšený rohlík na provázku-děti se ho snaží sníst bez použití rukou.
Tanec na novinách-každý má svůj obdélník novin (1 list) hraje hudba, děti tančí, jakmile hudba přestane hrát, musí si tanečníci noviny přepůlit-a tak dále a tak dále-kdo bude mít nejkreativnější tanec aniž by překročil hranici svých novin.
Házení mincí-ve větším kyblíku (na vytírání podlahy) naplněném vodou se na dně nachází miska-nejlépe barevná, aby byla dobře vidět a děti se do ní snaží strefit minci. Dítě nad kyblíkem stojí na židli, aby byla činnost ztížena.
Horká brambora-děti jsou v kruhu, hraje hudba-předávají si určitý předmět z ruky do ruky. Jakmile přestane hudba hrát, u koho předmět zůstane, vypadává.
Koho zavolám-vyhodit nafukovací balónek do vzduchu a zavoláme jméno-ten musí rychle balónek chytit, než se snese na zem
Namotávání odměny-děti namotávají na klacík provázek na jehož konci je nějaká sladká odměna
V pátek se hodí pohádka O třech kůzlátkách-vlk byl mistrem převleků-můžete dítěti, které hraje vlka navléct na ruku černou ponožku a tu pak namočí u mlynáře do vody a mouky doopravdy. Nalepit mu na bradu široký jazyk a pak po opilování pilníkem u kováře přilepiti tenčí :-)....Zahjrajte si dvě verze pohádky-tu s horším koncem, kdy kůzlátka otevřou a mají na mál a tu s tím lepším, kdy se nenechají oklamat a vlka nepustí-maminka je pochválí-vysvětlete si to na rozhovoru o běžném životě a situaci, kdy zůstaneš sám doma.

 

Tangram

Tangram

Masky

Masky

www.i-creative.cz
Jitrnice

Jitrnice

Silon. podkolenka, vata, špejle
Šašek PL

Šašek PL

Šašek A-Z

Šašek A-Z

Zdroj prac.list

Zdroj prac.list

Tangramy

Tangramy

Kdo dřív vypije

Kdo dřív vypije

PPT prezentace

PPT prezentace

Zdravé x nezdravé jídlo a pití
Šašek skládáme

Šašek skládáme

Při docházce-vem do ruky největší kruh oranžové barvy-žlutý půlkruh,...
Módní přehlídka

Módní přehlídka

módní přehlídka masek, dělej při ní pohyby pro masku typické
Disco s balónky

Disco s balónky

Tancujeme s balónky mezi bříšky, čely, dlaněmi, koleny, zády,...
Balónkové disco

Balónkové disco

Vlk brousí jazy

Vlk brousí jazy

V pátek vhodné zařadit pohádku o 3 kůzlátkách, vlk byl mistrem převleků
Krmení po slepu

Krmení po slepu

Parádnický pyte

Parádnický pyte

Parádnický pytel-po utichnutí muziky si dítě vyloví nějakou "parádu" z pytle uprostřed kruhu
Vem co nejvíc

Vem co nejvíc

Během časového limitu chyť do rukou naráz co nejvíc balónků
Z bodu A do B

Z bodu A do B

S balónkem mezi kolenama
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
To, to zebe
Kompetence k učení: klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se děje kolem něho, chce porozumět věcem, jevům a dějům, které ho obklopují, poznává, že se může mnohému naučit, má z toho radost, co samo dokázalo a zvládlo.
Kompetence sociální a personální: ve skupině se dokáže prosadit, ale i podřídit, při společných činnostech se domlouvá a spolupracuje, v běžných situacích uplatňuje základní společenské návyky a pravidla soužití ve skupině, je schopné respektovat druhé, přijímat a uzavírat kompromisy.
 
Ranní činnosti: Grafomotorika ST-Kruh-větší, menší-nakresli dle předlohy mezi dva řádky, ML-obtahování dle předkreslené linie-zimní krajina, NEJM-dokresli sněhulákovi, co mu chybí. Co do řady logicky nepatří-ML-jeden z obrázků se liší vzhledem, ST-jeden z obrázků logicky mezi ostatní nepatří,NEJM-najdi stejnou sněhovou vločku. VV-NEJML-otisky hrdel sklenic různého průměru-větší, menší, nejmenší-namočeny do bílé barvy, otisk na papír-sněhulák-dozdobeno knoflíky ST,ML-zimní krajina-zvětšující se kruhy na papíře-různé odstíny modré, po zaschnutí domalování stromu, padající vločky, vlepení sebe-postava dítěte-fotka jednotlivých dětí v zimním oblečení. PČ-ST,ML-sněhová koule-polystyrénová koule-na ní pomocí špendlíků připevněny vločky z průrazníku a flitry stříbrné barvy, ML-Sněhulák z odličovacích tampónů. Poslech zimních písniček při volných hrách-Milan Drobný, Padá sníh- https://www.youtube.com/watch?v=hVpEWhOiz8Y, Sněhulák, Vilém Dubnička- https://www.youtube.com/watch?v=t2OCOliDCqQ, Sněhulák, Majda, Kouzelná školka- https://www.youtube.com/watch?v=0JP1IgjUOsk, Šmoulí supersněhulák-z alba První šmoulí šmoulympiáda, Šmoulí zima- https://www.youtube.com/watch?v=GgH4NRHifGg, Zima, zima, zima-Hana Zagorová- https://www.youtube.com/watch?v=J6-XLilB_jI, Sněhová královna, D. Patrasová- https://www.youtube.com/watch?v=AnHA4NXHemc
PONDĚLÍ: Docházka-každé dítko má nějaký obrázek něčeho, co začíná na písmeno Z-jako zima, to, to zebe…,zelí, zajíc, zebra, záchod, zuby, zámek, zámek visací, zásuvka, zmrzlina, zedník, zubař, zahradník, zeď, závora, zadek, záda, zip, zvířata, značka zákaz vjezdu, záclona, zákusky, zeměkoule. Ukážeme si, jak takové písmenko z vypadá na magnetické tabuli a děti jak uslyší své jméno jdou postupně slova na Z připevnit na tabuli magnetem-ostatní děti toto slovo zkusí vytleskat. Zmrzlý pozdrav-děti si pošlou zmrzlou ledovou kostku ve které je uvězněna hračka-v průběhu dne budeme pozorovat, jak teplo působí na kostku ledu a jak je hračka postupně osvobozena.  Zkusíme si nasadit rukavice a poslat si ledovou kostku znovu-mrznou nám ruce či nikoliv? PH-rukavice různě rozhozené po třídě-pan Mrazík (p. uč. či jedno z dětí) se snaží děti honit a postudit-děti se snaží co nejrychleji najít dvojici svých rukavic, nasadit si je-kterému dítku se to povedlo, jde si sednout.  Na ztracené rukavice-člunkový běh-po 5 dětech-startovní čára-děti vedle sebe, před nimi řada rukavic na bílém prostěradle-dones za ní po jedné všechny do tepla-motivací může být příběh o tom, že děti na startovní čáře jsou "velcí" sourozenci a pomohou najít venku ztracenou rukavici svých mladších sourozenců, co nejrychleji, než bude tma. Píseň „Já mám saně borový“-dramatizace písničky-klavírní doprovod k dispozici zde: http://wiki.rvp.cz/Kabinet/Audio/P%C3%ADsn%C4%9B_-_nahr%C3%A1vky/J%C3%A1_m%C3%A1m_san%C4%9B_borov%C3%BD  Michaela Gondeková.
ÚTERÝ: Docházka-Příběh, ve kterém jsou schovány  značky dětí. To vám jednou mrzlo až praštilo. Sluníčko , měsíček, i hvězdy byli ve dne v noci schované za mraky. Na silnicích a na chodnících to pořádně klouzalo. Řidiči a jejich auta měli co dělat, aby se nevybourali. Na zahradách už nebylo vidět žádnou kytičku, to jen ten mráz se pokusil nějakou namalovat na okenní skla. Pan zahradník přeci jen na svou zahradu vyšel a jen tak zkusil zarýt rýčem do země-nešlo to-i ta byla zmrzlá na kost. Všiml si pár lupínků na zemi, které zapomněl na podzim shrabat. Jenže co naplat, i ty byly k zemi přilepeny mrazivým lepidlem. Zahradník si posteskl-zavzpomínal na to, jak jeho zahrada ještě žila-na jaře kvetly stromy, v létě na nich dozrály třešně, a na podzim sklidil s pomocí žebříku, hrušky, a jablíčka. Co naplat, zima je tu a zahrádka si musí taky někdy odpočinout. Vzal tedy kyblík, který tu na podzim nechal, nářadí a šel vše uklidit do zahradního domečku. Malý Petřík měl pod kyblíkem schovaný míč. Ten se musí také schovat-kdo by se teď za míčem proháněl, jistě by mu nohy podklouzly a mohly se zlámat. Zahradník měl už dočista promrzlé tělo a tak se šel zahřát domů. Dal si hrníček teplého čaje, ohřál si houbovou polévku a zadíval se na světýlka vánočního stromku.  Krásně zářily a tak se rozhodl, rozbalit ještě jednou všechny dopisy s vánočními přáními a vzpomenout si tak na všechny ty příbuzné a známé, kteří mu je poslali. Jak by se asi mají. Bylo mu už příjemně. Venku už se stmívalo a mráz byl větší a větší. Led na rybníce sílil a pod ním pěkně dřímali kapříci. Petřík s dědou na rybníce rád pouštěl lodičky s kůry. Vůbec nejlepší to bylo, když foukalo a pršelo-na rybníce byly velké vlny, které byly pro malou lodičku jak vlny na moři. Petřík si vzal deštník a pozoroval, jak se malá loďka zmítá v tomhle počasí.-myslíte, že by to teď bylo možné? Asi ne, teď by se po rybníce mohl prohánět leda tak pořádný ledoborec.
Proč je zima užitečná a proč nebezpečná? Příroda odpočívá, Zimní radovánky, Staří lidé-obtížná chůze, Pozor na led na vodě, Chránit se vhodným oblečením, Co dělají zvířátka v zimě?
PH-Vločky
Miroslava Strakatá
Vločky z nebe padají,
na zem se tiše snášejí.
Každý kluk i děvče,
najde svou vločku lehce.
Na poslední verš si každé dítě stoupne na nejbližší papírovou vločku. P. učitelka dětem vysvětlí, že bude vločky postupně odebírat. Na koho se vločka nedostane, vypadává ze hry – sedne si do určeného prostoru na kraji třídy, pozoruje hru, povzbuzuje kamarády. Hra končí, když zbude poslední vločka – poslední dítě. http://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/9983/pohadka-o-dvanacti-mesickach-aneb-zima-kolem-nas.html/
PH-Ostrostřelci-děti mají koule z papíru-komu se prvnímu podaří sestřelit nějaký předmět z vyvýšeného místa. Vysoký komín z molitánků na jeho vrcholu PET lahev přetvořená na sněhuláka. Opak. písně: Já mám saně borový.
STŘEDA:Stopy- Kdo tu skákal hop a hop, sníh nám poví podle stop. Chodila tu zrána, chodila tu vrána. Pak tu čtverák zajíček otisk čtvero paciček. Ani bažant nescházel, taky se tu procházel. Koroptvičky nakonec nožkou psaly na tom sněhu: Byly jsme tu v noci dnes až do rána na noclehu, mrazila nás ale zem nejvíc na nožičky –Se srdečným pozdravem Vaše koroptvičky. OPARVILOVÁ, Eva; GEBHARTOVÁ, Vladimíra. Zima v mateřské škole. (str. 48) Po zemi rozházíme obrázky stop medvěda, jelena, veverky, člověka, kachny, vrabce, koně. Dětem budeme ukazovat obrázky zvířat a ony se v ně promění a musí chodit jen po těch zvířecích stopách zvířete, které vidí na obrázku. Nebo se p. uč. promění pomocí čarodějného klobouku v čarodějku v ruce držíc kouzelnou hůlku, děti proměňuje ve zvířátka. P. uč. říká:Kdo v zimě spí- kdo v zimě bdí?Děti chodí po třídě a p. uč. řekne třeba: „Medvěd“-děti si lehnou na zem a řeknou „spí“.  „Jelen“ –děti skáčou po třídě-zvedají kolena-„bdí“, „Motýl“-lehnou na zem „spí“, „Vrabec“ létají po třídě „bdí“, „Ježek“ spí, „Zajíc“ hopky „bdí“. „Myška“, „Komár“, „Včela“, „Liška“ „Pes“…
Které zvířátko by si dalo: kaštany, kost, nektar z květu, mrkev, zrní, jablíčko, maso, krev, sýr, červa,….
ČTVRTEK: Sněhulák-jak obvykle vypadá? Jedna koule, druhá, třetí, co ještě přidáme děti? Hrnec, mrkev, košťátko a už tu máme sněhulátko-učitelka staví postupně sněhuláka z obručí. Menší, větší, největší-děti rozděleny na trojice-jedna trojice donese-tři talíře v těchto velikostech, další auta, další panenky, hrníčky, míče, kostky, pastelky,
To je zima, to to zebe, (stoj, ruce hladí tělo)
když padají vločky z nebe. (dřepy)
Obléknem si rukavice, (stoj, třít ruce)
bundy, šály i čepice, (ukazovat na část těla)
vyjdem mezi paneláky, (chůze)
budem stavět sněhuláky. (stoj, ruce jako sněhulák)
 http://www.predskolaci.cz/?s=sn%C4%9Bhul%C3%A1k&paged=9
Průpravné cviky na téma kruh-tři velikosti-ráno vstaneme z postele s zíváme-málo, víc, nejvíc-pozorujeme tvar pusy, můžeme vydávat tón a poslouchat jeho změny při různém otevření úst. Otevřeme očí málo, víc, nejvíc, Vyskočíme z postele-opět vzestupně, protáhneme si ruce-vzestupně kroužíme od ukazováčkům, k zápěstí, loktům, ramenům. Stejně protáhneme nohy, trup, Do kruhu s básní-Přiletěla novina, nafoukla se bublina, Bublina se nafukuje, letí, letí, poletuje, Vyletěla na náš dům, udělala prásk a bum. 
PÁTEK:Dramatizace pohádky o Třech medvědech. Rozmanité pracovní listy k této pohádce naleznete zde: http://maternellecolor.free.fr Dolep k postavám 3 velikostně rozdílných medvědů, správné nádobí, nábytek. 
Sněhulák

Sněhulák

Otisky různě velkých hrdel sklenic, knoflíky, bar. papíry
Dokresli sněhul

Dokresli sněhul

Dokresli sněhulákům to, co jim chybí-pro nejmenší děti
Obtáhni

Obtáhni

Obtáhni dle předkreslené linie-prostřední děti
Kruh

Kruh

Nejstarší děti-grafomotorika, kruh
Sněhulák

Sněhulák

Odličovací tampony
Vločka

Vločka

Polystyrenová koule, vločky z průrazníku, špendlíky, korálky nebo flitry
Vločka

Vločka

Hledej rozdíly

Hledej rozdíly

Nebe

Nebe

V zimě se brzy stmívá-křídy+tréning kruh
Zamrzl rybník

Zamrzl rybník

Uvnitř zamrzlí bruslaři z Kinder vejce
Najdi svou ruka

Najdi svou ruka

Najdi pár svých rukavic nebo tě zamrazí paní zima
Sněhové koule

Sněhové koule

Výroba sněhových koulí, polysyr. koule, špendlíky, vločky, korálky,...
Stopy

Stopy

Stoupni na stopu zvířete které vidíš, nebo ve kterého tě p. uč. začaruje
Stopy

Stopy

Začaruju vás v kance,....
Stopy v mouce

Stopy v mouce

Traktorové, koníkové,...
Sněhulák

Sněhulák

Otisky různě velikých hrdel sklenic
Sněhulák

Sněhulák

Postavme si sněhuláka dle básničky
Sněhulák z věcí

Sněhulák z věcí

Postavme si sněhuláka z různě velikých předmětů jednoho druhu
Mášenka

Mášenka

Pohádka o 3 medvědech
Večer v zimě

Večer v zimě

Večer v zimě

Večer v zimě

Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
PONDĚLÍ-grafomotorické cvičení Anděl-obtahování různých tvarů a čar. Individ. opakování básniček k malé vánoční besídce. Omalovánky M,Č, A.
Anděl začíná na A-a je první písmenko v abecedě. Na jaké písmenko začíná tvé jméno? Každé dítko si vylosuje písmenko z mikulášské boty a  zkusí, jak by jeho jméno znělo s jiným písmenkem na začátku, než je zvykem-spojené s docházkou. Motivační pohádka o mlsavém andílkovi-s plným bříškem se těžko létá-ke hře: „Andílek přistál na...“loktu, břiše, koleni, hlavě, uchu, nose,...dotknou se země touto částí. Andílci se učí létat: Úkol: učit výskoku z místa. Pomůcky: lano, bubínek s paličkou. Organizace: celá skupina, cvičí jedno dítě po druhém, dvě učitelky držeí lano.
Popis hry: Děti sedí na lavičce, před nimi drží dvě učitelky ve výši ramen napnuté lano. Na jednom konci  učitelka drží v ruce bubínek. Děti přistupují jedno po druhém k lanu, levou rukou se přidržují lana, a v druhé drží paličku. Jdou podle lana, na jeho konci vyskakují a snaží se udeřit paličkou do bubínku. Komu se to podaří, přechází na druhou lavičku. Kterým se nepodaří, mají další pokus. Hra se opakuje, učitelka mění polohu bubínku.Pravidla : Při pokusu o úder vyskakovat snožmo.
Metodické pokyny: Děti se přidržují lana, jdou přímým směrem. Soustřeďují se na výskok tak, aby zasáhly bubínek. Paličku si předávají.Pohoupání na obláčku-děti pohoupeme na bílém prostěradle. Nácvik besídky.
ÚTERÝ-pečeme perníčky-vyválení těsta, vykrajování-tvary M,Č,A+vánoční motivy.
Andílci hladí  děti-dvě řady dětí sedící půl metru od sebe, prostředkem leze po kolenou dítko a andílci ho hladí a říkají mu hezké věci-spojené s docházkou. Pečeme perníčky-masáž zad kamaráda. Sypeme mouku, klepneme vajíčko, mícháme, hněteme, vykrajujeme-malujeme prstíky stromeček, kolečko, hvězdičku,...po opravdovém pečení perníků. Připomeneme si, že Č, M, A jsou jen převlečení lidé, že není potřeba mít z nich strach, ve školce máme hodné děti.
Motivační pohádka-čtená-
http://www.rozhlas.cz/vanoce/portal/_zprava/666520
Kráčí Mikuláš-děti poté řeknou, zazpívají svou básničku, písničku „pro Mikuláše.“
Jako každý rok v předvečer svého svátku šel Mikuláš městem a doprovázeli ho čert s andělem. Čert po Mikulášově levici s pytlem plným uhlí. Anděl vpravo vezl sáně s dárky.
Kdysi těch dárků bývalo víc než uhlí, o mnoho víc. Vlastně býval pytel s uhlím spíš poloprázdný, protože těch opravdu zlobivých dětí zase tolik nebylo. Jenže za poslední roky se to nějak otočilo, uhlí přibývalo a dárků, sladkostí a drobností pro radost, které Mikuláš tak rád rozdával dětem za nějakou tu pěknou básničku nebo písničku, tak těch dárků bylo méně a méně. Až zbyl jen poslední pytlík a anděl by ho byl mohl vzít do ruky a nést. Ale protože tradice je tradice, položil ten jediný pytlík na saně a jeli. 
Andělovi z toho bylo trochu smutno, když se na sáňky cestou ohlédl. Ani čertovi ovšem nebylo do ejchuchů, protože tolik uhlí nikdy nenesl, funěl a sténal pod tou tíhou. Když prošli první dvě ulice, hřbet ho bolel, nohy sotva vlekl, ruce vůbec necítil. „To přeci není možné,“ nevydržel to už, hodil pytel na zem a otočil se na Mikuláše, „opravdu je tolik zlobivých dětí? Copak se nenajde víc než jedno jediné v celém tomhle městě, které by si zasloužilo sladkou nadílku?“ Mikuláš prohrábl vousatou bradu. „Víš, čerte, ony ty děti možná zas tak zlobivé nejsou, ale žádné z nich, kromě toho jediného, nezná žádnou básničku ani písničku. Nevím, co celý podzim dělaly, “ kroutil Mikuláš hlavou, „ale znáš pravidla, bez písničky, básničky nebo říkánky to prostě nejde.“ „Opravdu?“ divil se čert. „Opravdu,“ přikýval Mikuláš. 
A tu začal čert naříkat, že ho bolí záda od toho uhlí a potřebuje si na chvíli odpočinout u kašny na náměstí. Jen složil pytel na zem, oběhl kašnu a tak, aby to Mikuláš neslyšel, zavolal své čertí bratříčky a povídá jim: „Musíte mi pomoci, tady máte trochu uhlí,“ nasypal jim každému hrst úlomků,“ obleťte město a každičké dítě, které jen zahlédnete, trochu postrašte. Ale jen trochu, to vám povídám. Dejte jim kousíček uhlí a pošlete je za tátou a mámou, ať je rychle naučí nějakou básničku, třeba i kratičkou, hlavně ať je. Jinak nic jiného než uhlí dnes večer nedostanou.“ Čertíci se rozletěli po městě. A čert šel zpátky, sedl si vedle Mikuláše a dělal, jakože nic. Jen se pořád vymlouval, aby ještě chvíli počkali, že si trochu odpočine a hned půjde. Zdržoval, jak mohl, a když už to déle nešlo, lenivě se zvedl a pomalu se šoural k prvnímu domu, kde měl Mikuláš zazvonit. 
Sotva se dotkl zvonku, vyběhl malý Petříček a vysypal ze sebe básničku, trochu ji v tom spěchu i popletl, i když byla krátká. Ale to jste neviděli, jak se Mikuláš rozzářil, mile se na kloučka usmál a podaroval ho a pochválil. Jen se dveře zavřely, promnul si svůj bílý vous a povídá: „Možná přeci jen toho uhlí nebudeme tolik potřebovat.“ Hrábl do čertova pytle a trochu toho černého uhlí proměnil na několik balíčků a položil je andělovi na sáně. Hned se jim všem šlo lépe. Zaklepali na další dveře a tam je přivítala Klárka s písničkou o beránkovi. Dostala také pochvalu a pěknou nadílku. 
Tak šli ti tři, čert, anděl a Mikuláš od dveří ke dveřím, vyslechli spoustu říkadel, básniček i písniček a pokaždé Mikuláš vzal trochu toho uhlí, aby z něho vykouzlil další a další balíčky. Až obešli celé město a v čertově pytli nezbylo nic. A přesto ten večer ani jediné z dětí uhlí nedostalo. 
Nácvik na besídku
STŘEDA-Nesmyslov-obrázek s probíranou tématikou, děti v něm hledají nesmysly. M, Č,  A-puzzle, úkoly v PS pro předškoláky.
Přijde k nám Mikuláš. Další práce s dětmi po stránce vzdělávací je nejspíš marná. Uvidíme :-) Možná bychom mohli ozdobit perníčky. Strašiti je nebudeme, čert dostal instrukce, že bude pouze stát. Děkujeme paní Skoumalové a dalším, které potom přesně zveřejníme za realizaci letošního Mikuláše v MŠ a ZŠ Lipník.
ČTVRTEK, PÁTEK-zdobení perníčků, pokud k tomu nedojde v předešlém dni, grafomotorické cvičení-rohy.
Rozprava o včerejším Mikulášském dni. Připomeneme si, že to byly jen převleky-v pohádkách vystupují tyto bytosti: Jak se říkalo čertovi? Připomeňte si tedy, jak se  čertovi mezi lidmi nebo v pohádkách  říká: chlupatec, rarach, rarášek, rohatý,  ďábel, pekelník, satan,  ďas, čertchman, tajbl, tajfl, diblík, děs, běs, roháč rohatej, kozel pekelnej, ďaselník, Luciferův holomek, černý, potvora pekelná, zloduch, lucek, luciš, kornyfel, prašivec, bubák pekelný, bango, šlak, pekelný duch, zlý host, černý pták, kníže temnosti, kníže pekel, čertisko, pekelný nepřítel, vyslanec pekel, antikrist, rohatý chasník, pekelná příšera, Satanáš, Satan, Zlý, Belzebub, Mefisto, Mezištáfel, Lucifer, Marbuel, Mulisák  a jistě ještě i jinak.O pekle a čertech, rozvážně i v žertech:Počasí je, jako když se čerti žení. Šijou s ním všichni čerti. Křičí, jako by ho čerti na vidle brali. Co je šeptem, to je čertem. Bojí se toho jak čert kříže. Nemaluj čerta na zeď! Čert mu kouká z očí.  Je to učiněné kvítko z čertovy zahrádky. Zlobíš!  Narostou ti čertovy růžky. Čert nikdy nespí.
Hra-čert-procvičení kopýtek-na židličkách, kopou do míče, nikomu nesmí míč proletět mezi nohama židle. Hra-čert-hop do pekla, ven z pekla-kruh z lana, uvnitř peklo, na povely dovnitř a ven
 
Hra-čert-Co to chodí kolem nás? Je to člověk nebo ďas? Je to celý chlupatý, ocas má až na paty. Hádej, hádej, je to žert, nebo je to z pekla čert? 
http://www.rebelatka.estranky.cz/clanky/rikacky/co-to-chodi-kolem-nas_.html
výchozí postavení: děti stojí  čelem do kruhu a ruce mají nastavené za zády; v mírném
rozkročení přešlapují z nohy na nohu v souladu s metrorytmem hádanky, přitom se mírně
naklánějí ze strany na stranu
pravidla hry:
•  jedno dítě s metlou v ruce obchází kruh, v rytmu básničky
•   vloží metlu do nastavených rukou toho dítěte,                     
ke kterému právě došlo. Potom rychle obíhá kruh a dítě s metlou ho honí, dokud
nedoběhne na uvolněné místo
•  honička probíhá tak dlouho, dokud se prchající dítě nezařadí na volné místo; děti po dokončení hádanky volají: čert, čert, čert!
•  Pohybová hra  se závěrečným rozluštěným hádanky se opakuje; kruh obchází
další „čert s metlou“. 
http://ms.meucaslav.cz/ke_stazeni/attachments/154_Casopis%20-%20zima.pdf
Uhlí do kotle-děti stojí v zástupu a předávají si uhlí nad hlavou, mezi nohama, z ruky do ruky.
Kdo to blekotá-Lucifer, schovaný v pekle-švédská bedna, hádá který jeho čertík blekotá.
Andílek v mlze létá-Andílek, dítko se zavázanýma očima, ostatní děti jsou čertíci stojící, učitelka je Mikuláš se zvonečkem. Andílek se snaží projít mezi čerty, aby se neušpinil za pomocí poslouchání zvonečku. Obměna-na čerta a ztracený kotel-až ho čertík najde zabubnuje na něj vařečkou.
Pojďte ke mně, běžte ke mě-Mikuláš rozdává povely svým pomocníkům. Děti přibíhají k Mikulášovi dle toho co slyší.
Kdo dřív najde obláček-ST-dva zavázané oči-hledají na zemi bublinkovou folii, kdo jí dřív najde, vybere místo sebe dalšího
Přenášená-ML-4 děti, 4 rohy prostěradla, na něm tři peříčka-bílé andělské, červené mikulášské, černé čertovské-dokáží obejít školku, šatnu, chodbu, jídelnu, aby jim ani jedno neulétlo-vhodné při ranní docházce.
Překážková dráha-lavičky, žíněnky, švédská bedna,....
VV+PČ výroba čerta z kartonu, kříd, a rohlíků.
Další možné činnosti:
PH-Mikuláš a bonbón. Motivace-Jedna zvědavá holčička, (chlapeček) chtěl vědět, kde Mikuláš bydlí. Dostala sladkosti a vydala se za Mikulášem-pronásledovat ho. Mikuláš se však nedal a před dítkem utíkal. Děti sedí v kruhu-mají ruce za zády. Mikuláš chodí okolo a děti říkají: Mikuláš jde okolo, nekoukej se na něho. On už kráčí domů, za zvonění zvonů. Kdo jen ví kde bydlí? Má tam stůl a židli. Ten kdo je Mikuláš, dá jednomu s dítek bonbón do dlaní a to dítko se jej snaží chytit-obdoba Peška. 

Anděl x čert. Co je hladké, co je drsné (co je andělské co je čertovské)-kámen x oblázek, hrubý x jemný písek, hladká x hrubá mouka, hladký x hrubý (pichlavý) klacík, jemný x hrubý (smirkový) papír
Práce s pěnou na holení-obláčky+bubláme do vody s pěnou do koupele-vytvoříme společný obrovský mrak a na něm si ukážeme andílka, kterého netíží žádné hříchy (andílek z papíru a peří) jak se udrží na obláčku a čerta (z plastelíny a jin. materiálu) jak spadne z nebe dolů. (pod obláček můžeme vložit papír v barvách ohně).
TV-rušná část-na trhání čertovských ocásků-honička-jedno z dětí trhá ostatním čertům ocasy
Cvičení s bramborami-brambora na hlavě, chůze s bramborou pod bradou, stisklou v loketní jamce, mezi koleny, jako rak na břiše, sed leh-dotýkat se bramborou jedné a druhé nohy, koulet bramboru po svém těle od krku až k nohám, přeskoky brambor, podávání brambory pod jenou z noh, okolo těla, udělat kolébku s bramborou na břiše s básničkou: Kolíbala bába čerta na pařezu dubovým, hajej dadej můj čertíčku, však já na tě nepovím. Schovej bramboru nějak svým tělem, aby nešla vidět. Pustit dětem čertovskou muziku-oni dovádějí jako čerti-po jejím zastavení, musí rychle lehnout a uvolnit se. 

 
Anděl

Anděl

Andělský pozdra

Andělský pozdra

Čertovská škola

Čertovská škola

Anděl sněhový

Anděl sněhový

Pohoštění

Pohoštění

Mikuláš

Mikuláš

Rohlíkoví čerti

Rohlíkoví čerti

čerti mají rohy z rohlíků
Pečeme

Pečeme

Masáž kamaráda-jak se pečou perníky
Čertisko

Čertisko

Létáme s anděly

Létáme s anděly

Děti si utvoří svoje andílky a pak na provázek-létají s nimi
Malujeme andílk

Malujeme andílk

Napečeno

Napečeno

Oškubej Lucifer

Oškubej Lucifer

Pečení

Pečení

Pohoupání obláč

Pohoupání obláč

Pohoupání na obláčku-nejlépe s druhou kolegyní poh. děti v prostěradle
Šup do pekla

Šup do pekla

Šup do pekla ven z pekla-i pomocí příběhu reaguj skoky do a vně
Anděl létá

Anděl létá

Učíme andílky létat-trampolína
Létají

Létají

namotávání andílků na šňůrce-jako kladka
Vstup do pekla

Vstup do pekla

Edita S.
Solná lampa

Solná lampa

Výroba andělské solné lampičky
Co je drsné

Co je drsné

Co je drsné co je hladké
Výroba mráčku

Výroba mráčku

Mráček pro anděla pěna na holení později i bubliny
Obláček roste

Obláček roste

Doplníme obláček z pěny na holení ještě o mydliny-propadne anděl (papírový) propadne čert? (plastelína)
Kdo propadne?

Kdo propadne?

Kdo se udrží na obláčku-anděl (papír) nebo čert (plastelína)
M+Č+A

M+Č+A

Vizovické těsto
Anděl

Anděl

Kašírovaná lahev
Čert

Čert

Andělská lucern

Andělská lucern

Solná lampa pro andílka
Čert v pytli

Čert v pytli

Bota

Bota

Bota na mňamky
Andílci

Andílci

Kresba bílou tuší
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
Cílem: Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání - se děti setkávají s novými pojmy z oblasti sportu, aj. Dodržování pravidel při sportu a fair play směřuje k osvojování hodnot a při různých činnostech děti získávají osobní samostatnost, resp. zaujímají určitý postoj. Umět pojmenovat základní olympijské disciplíny (zimní sporty) a rozlišovat je. Získávat elementární poznatky o životě lidí, kultuře, přírodě, sportu, mezilidských vztazích (povědomí o vlastenectví - češství). Vhodně využívat komunikativní dovednosti, odpovídat na otázky, formulovat správně otázky, hodnotit slovně výkony sportovců, slovně reagovat. Překonávat překážky-pohyb v zasněženém terénu. Rozumět pravidlům sportu a dodržovat je. Umět rozlišovat výzbroj a výstroj pro jednotlivé sporty (přilba, lyže, brusle atd.). Učit se chápat nutnost bezpečnosti zdraví při sportech.
Kompetence činnostní a občanské: má smysl pro povinnost při hře, práci, učení, k úkolům přistupuje odpovědně, váží si své práce i úsilí druhých.
Kompetence komunikativní: komunikuje bez zábran a ostychu s dětmi i s dospělými, chápe, že být aktivní, komunikativní je pro něj výhodou.
Návrhy činností
PONDĚLÍ
Pracovní listy dle volby dítěte. Uvolňovací grafomotorické cviky-bruslař-osmička. Počet sportovního náčiní.  Vybarvování startovního čísla-fix.Omalovánky na dané téma-po celý týden vše k dispozici
Zimní sporty-úvod.  Řízený rozhovor o zimních sportech-sportujete děti? (oblast poznávání na vytvoření základního povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, vytváření základů aktivních postojů ke světu) „Musí být“ na sněhu-rozprostřeme po třídě bílá prostěradla a doneseme nádoby se sněhem-v nich budou zahrabány obrázky různých sportů-děti je s nasazenou rukavicí postupně nalézají a určují o jaký sport se jedná-třídění-letní, zimní. Praktické ukázky sportovního náčiní. Rozdělení do skupin: ST-Popisování situace a řešení - učitelka vypráví krátký příběh: "Jak jde krasobruslař na trénink":
krátkými větami učitelka příběh zopakuje a píše na tabuli symboly ve sledu děje, děti kreslí podle názoru (jde tam - šipka ve směru chůze, jde do schodů - šipka nahoru, ze schodů - šipka dolů, obejde stadion - šipka do kruhu, sedne si - tečka, bruslí - šipky ve směru jízdy, výskok - "šipka blesk" a jde domů - šipka směřující zpět, protože příběh končí);(rozvoj předmatematických představ)
ML-obrázky s náčiním k zimním sportům rozvěšeny po třídě-děti k nim přebíhají, dle toho, jaký sport uslyší, pohybové ztvárnění různých sportů.
 
ÚTERÝ
Příprava na Olympiádu-děti si vybarví fixou na textil svoje startovní číslo-k dispozici různé barvy fixů-dokončování. Encyklopedie o různých národech světa.
Hry pro sportovce ze všech zemí, hrdost sportovců, že mohou reprezentovat vlastní zemi, a hrdost na sebe, že dokázali svojí pílí a vytrvalostí získat medaili... Pochodují vojáci (sportovci), tramtadá tramtadá, to je naše olympiáda.";
Zástupci s:
modrou čelenkou - zajíc - hovoří česky (Evropa);
s černou čelenkou - lev - řve (Afrika);
s červenou čelenkou - kůň - řehtá (Amerika);
se žlutou čelenkou - medvěd - bručí (Asie);
se zelenou čelenkou - klokan - libovolný zvuk (Austrálie). (oblast jazyka a řeči na rozvoj verbálních i neverbálních komunikativních dovedností) Pantomimou znázornit pomocí zvířecích zvuků různé situace-mám žízeň, chce se mi na WC, mám hlad, mám blechy,....
Zpěv hymny ČR.
Výroba české vlajky-děti rozděleny do skupin-vybarvi pole dle názorného příkladu.
STŘEDA
Zahájení školkovských olympijských her-štafetový běh s olympijským ohněm. Vztyčení olympijské vlajky-vlajkonoši+olympijská hymna http://www.youtube.com/watch?v=EbHw8DBCXQ8. Sportu 3x zdar.
Netradiční sportovní disciplíny na sněhu-průjezd brankou na lopatě, strefování koulí na cíl,....(oblast pohybu na rozvoj lokomočních dovedností)
ČTVRTEK
Ukázky sprotů, které jsou na programu-videa: youtube http://www.youtube.com/watch?v=9921LChDlBc -krasobruslení ženy, http://www.youtube.com/watch?v=0B1254JPmMk -krasobruslení muži. http://www.youtube.com/watch?v=QxUKANC3IDg&feature=related -skoky na lyžích. http://www.youtube.com/watch?v=OIyM2i0vMjI&feature=related -hokej.
Krasobruslení-volná improvizace tancování „na ledě“ (linoleu) při hudbě s igelitovými pytlíky na nohou.
Skoky na lyžích-spouštění papírové loutky skokana na lyžích-připevnéná na podvozku s kolečky-po lavičce zavěšené na ribstolích, podložené do výšky stolečkem-děti postupně umisťují papírky se svou značkou na místo dopadu a určují kdo doskočil nejdál...pořadí.  Hokej-strefování puku na cíl-brána.
PÁTEK
Ukázky disciplín PC- http://www.youtube.com/watch?v=CM5mFH3_Qhs -curling.  http://www.youtube.com/watch?v=ofzbV9-Nyag -čtyřbob.  http://www.stream.cz/uservideo/49235-katka-neumannova-zlata-medaile -běh na lyžích. Závody bobů- využívání pohotovosti při startu, hodnocení, dodržování pravidel, Curling-ledovou kostkou na cíl-klouzavým pohybem po linoleu. Běh na lyžích-lyže z kartonu opatřeny gumou-popř. pokud děti donesou malé lyžičky.
Vyhlášení vítězů-vyhrají všichni-odměna medaile-stupně vítězů-hymna.
Zimní plechovky

Zimní plechovky

Shazujeme papírovými koulemi
Olympijský oheň

Olympijský oheň

Olymp. vlajka

Olymp. vlajka

Zimní PL

Zimní PL

Slep zimní pomůcky na sport
Když je zima

Když je zima

Zmrzlý pozdrav
Zimní mlsání

Zimní mlsání

Zapálení ohně

Zapálení ohně

Čísla

Čísla

Startovní čísla
Hokejista

Hokejista

Zkoušíme dres hokejisty
Curling

Curling

Čáry na ledě

Čáry na ledě

Kresba-uvolňovací cviky, zmizík do inkoustu
Skoky na lyžích

Skoky na lyžích

Skoky na lyžích

Skoky na lyžích

Výsledky

Výsledky

Skoky na lyžích výsledky
Závody bobů

Závody bobů

Vítězové

Vítězové

Všichni jsme vítězové, stupně vítězů
Medaile

Medaile

Vybarvi číslo

Vybarvi číslo

Sport ve sněhu

Sport ve sněhu

Obrázek zalaminovaný najdi ve sněhu
Lyžař

Lyžař

Zkoušíme různé sportovní pomůcky
Krasobruslařka

Krasobruslařka

Koule na cíl

Koule na cíl

Encyklopedie

Encyklopedie

Olymp. kruhy

Olymp. kruhy

Proč jsou olympijské kruhy barevné
Jiná řeč

Jiná řeč

Zkus pantomimou či jinou zvířecí řečí vyjádřit, že se ti chce spát,...
Běh s ohněm

Běh s ohněm

Nástup družstev

Nástup družstev

Fandíme

Fandíme

Běžkaři

Běžkaři

Stref sníh

Stref sníh

Stref polystyrenové kostky do kyblíku
Krasobruslení

Krasobruslení

Odvaha

Odvaha

Skočil by jsi na lyžích? Testujeme odvahu dětí, pak jim dáme plastového skokana
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one