NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
 RANNÍ ČINNOSTI:Výroba rentgenového snímku-starší děti zkusí do zjednodušeného obrysu postavy namalovat kostru člověka, mladší děti si vystřihnou kost, kterou poté roztrhnou na půl-jako zlomenina-nalepí na pauz. průhledný bílý papír a s pomocí p. učitelky zalaminují-mohou potom použít při hře na doktora, Mobil-stará podložka pod myš, barevné papíry, lepidlo-starší děti si zkusí napsat na displej číslo 112, mladší ho zkusí obtáhnout dle podtečkované linie. Grafomotorika-bacily a léky-obtahování různě lomených a zaoblených čar z jedné strany A4 na druhou. Počty-bacily a ústa-učíme  mladší děti barvy a počty 0-3, starší děti zkusí do namalovaných úst vložit tolik bacilů, kolik jim ukazují postupně předkládané kartičky s čísly nebo tečkami, Nesmyslov-obrázek z nemocničního prostředí plný nesmyslů-vychází v časopisu sluníčko. Děti mají k dispozici košík pomůcek ke hře na doktora. Zatloukání bacilů-nejmladší děti budou pomocí korkové nástěnky a hřebíčků z dětské zatloukací stavebnice, zatloukat do obrázků bacilů hřebíky-pro procvičení barev jsou vhodnější barevné "špendlíky" na korkovou nástěnku-s barevnými širokými hlavičkami. Všímání si vlastností pauz. papíru-průhlednost-obkreslování jednoduchých obrázků.
PONDĚLÍ: (NEMOC) V návaznosti na téma z min. týdne (Lidské tělo) je možno na rozhýbání zařadit píseň s pohybem „Hlava, ramena, kolena,…“Docházka-dva skoro stejné obrázky holčiček-jedna z nich je vybarvena do zdravých barev-druhá má jen vybarvené vlasy a červeně jazyk-dítě, které uslyší své jméno, zkusí na tu druhou postupně domalovávat různé symptomy nemoci-jazyk začmárají bílou křídou, z nosu jí potečou zelené nudle, bude mít zarudlé oči, tváře, vyrážku, slzení z očí, rozcuchají jí vlasy-vši, ovážou jí krk,…Zhodnotíme oba obrázky-proč asi tahle holčička vypadá tak a ta zase onak. P. učitelka zdramatizuje příběh nemocné holčičky z obrázku. Vstane z postele, nechce si protáhnout tělo nějakou jednoduchou rozcvičkou, nechce si vyvětrat místnost, nebude se chtít učesat ani umýt, vezme si staré ponožky i spodní prádlo, nechce snídat zdravě, málo se oblékne, mezi tím se kolem domu ochomýtá pes, který počůrá kytičku a vykálí se poblíž pískoviště. Holčička vyrazí prudce z domu i s míčem-míč jí vletí na silnici a málem jí přejede auto. Potká pejska, který jí oblízne ruce-ona si pak jimi nevědomky protře oči, pak si pohladí jeho srst a ruce si pak opět nevědomky oblízne. Před domem vidí krásnou kytičku, kterou si utrhne, potká kamaráda, který je nachlazený a kašle na ní bez zakrytí pusy, rýmu si utírá do rukou a rukávu-holčička si s ním hraje na hřišti a písku…přijde domů a dá si buchtu , ke které si vydupe černou limonádu místo kakaa…No a pak se to stalo!... . Učitelka si během příběhu lepí na infikované části těla obrázky malých bacilů, které snímá s infikovaných míst, se kterými se během dne setkala, do vlasů si zamotá obrázky vší na špejli…Může si začervenit tváře, udělat pupínky na kůži kosmetikou, pod nos si nalepit z lepící tapety zelenou nudli a na jazyk dát trochu jogurtu, aby vypadal bíle, dělat, jako že se jí chce stále na toaletu, zvací... Lehne si do postele a vzdychá-děti jí nosí různé věci, které by jí mohly pomoci (citrón, čaj, teploměr, léky, peřinu, hračku, jiné ovoce a zeleninu, šátek na krk, sprej do nosu, toaletní papír, miska na zvracení…-selektují od věcí, které by jí mohly uškodit). PH-překonej zónu bacilů-možno pustit píseň Rýma:
https://www.youtube.com/watch?v=MfLxTsrn0uo -děti stojí na jedné straně třídy, všude kolem jsou rozházené obrázky bacilů-děti se přes tu zónu snaží dostat na druhou stranu pomocí dvou A4 na kterých může být třeba namalovaný citrón a na druhé mýdlo,…postupně na jednu stoupnou, druhou dají před sebe-přelezou na a ní a vezmou si tu první, kterou opět položí před sebe,…Pohádka-Mach a Šebestová-Kropáček má angínu. PH-na bacily a Macha a Šebestovou-paní učitelky nebo jiné děti honí ostatní a snaží se je trefit nafukovacími kladívky, právě jako v té pohádce. Ve třídě pověšeny fotky opravdových bacilů s obrázky dětí trpících nemocemi, které bacily způsobují. 
ÚTERÝ: (NEMOC-upraveno pro nejmenší) Předplavecký výcvik Třebíč. Nejmladší děti zůstávají v MŠ. Docházka-kdo uslyší své jméno, dá k obrázku nemocné holčičky z předešlého dne věc, která jí pomůže se uzdravit. Holčička se uzdravila a děti jí naučí, jak se správně chovat, aby k této nepříjemné situaci nedošlo. Děti ráno vstanou, zacvičí si u otevřeného okna, vyzkouší si umýt obličej, řádně vymydlit ruce, učesat se, vyberou si z plastových hraček z kuchyňky zdravou snídani,  zkusí se co nejrychleji obléci (u nejmenších stačí jen pro pobavení čepice a boty, nebo jen zkusí imaginárně oblékat v posloupnosti různé části oblečení),…
Básnička-polámal se mraveneček-s dramatizací na dětském lehátku,…k dispozici knížka s obrázky k této známé básničce.
STŘEDA: (ÚRAZ) Docházka-předávání mokrého mýdla kamarádovi, kterého uslyší. Pak si ruce opláchnou v lavoru s vodou (zábava-mokré mýdlo klouže-je možné si jej rychle předávat z ruky do ruky, aby neupadlo)- s písničkou "Ruce"
https://www.youtube.com/watch?v=_oomO5Upk68 Dramatizace-holčička zůstává sama doma a tam na ní číhá spousta nástrah-ve třídě máme rozvěšeny na šňůře obrázky těchto nástrah (vydal Kraj Vysočina jako výukovou pomůcku k prevenci úrazů). V hraném příběhu si učitelka vždy k sobě zavolá po jednom děti, když dítě objeví v příběhu nějakou situaci z obrázku, ukáže na něj a zkusí holčičce říct, co by se jí mohlo stát-většinou se jedná o případ, kdy je třeba zavolat pomoc-dítě, které bylo zavoláno zkusí po neuposlechnutí holčičky zavolat pomocí vyťukání 112 na obrovském telefonu na magnetické tabuli, či opravdovém, ale nefunkčním, přivolat pomoc-druhá paní učitelka znázorní doktora. Je vhodné všechny situace podpořit i reálnými obrázky (ne však moc drastickými) vzniklého úrazu v nějaké PPT prezentaci. Seznámíme se s rentgenem (PPT prezentace-přístroj, jak vypadá na snímku zlomenina, jak vypadá sádra…), k čemu slouží a zkusíme si pomocí opravdového sádrového obvazu, ošetřit zlomeninu u panenky. Děti si navzájem mohou zkusit obvázat ruku nebo nohu.
ČTVRTEK: (DOKTORA SE NEBOJÍME) Program studentek SZŠ a VZŠ Třebíč.
PÁTEK: (ZUBY) Dupy, dupy dup, draka bolí zub
https://www.youtube.com/watch?v=Cm_-qp7W4Aw-pohádková písnička. Proč draka bolel zub? Děti doplňují svými názory. Zkusíme si prakticky správně vyčistit zuby-nekoušeme kartáček, nejíme pastu,…Děti dostanou červený papír na kterém jsou namalovaná usměvavá ústa-děti zkusí vyčistit pouze zuby z úsměvu-ne rty-opravdovou pastou na zuby a okolo nalepí obrázky těch věcí, které jsou pro zuby prospěšné. PH-Zoubková víla a zuby-děti hází ve družstvech kostkou a pomalu odebírají zuby  (bílé kostky z chevy) z předkreslené pusy. 
Další vhodná písnička k tomuto tématu: Čistota- 
https://www.youtube.com/watch?v=9wnvQB4eo7k
Draka bolí zub

Draka bolí zub

Ivan Mládek-Dupy, dupy dup,...Posloupnost postav v pohádkové písničce
Rentgen

Rentgen

Práce s laminovačkou-děti si zkusí vyrobit svůj-do obrysu postavy namalují kostru, mladší jen vystřihnou kost
Počty bacilů

Počty bacilů

http://www.montessoridoma.cz/
Grafomotorika

Grafomotorika

http://www.montessoridoma.cz/wp-content/uploads/2013/03/grafomoto.pdf
Nemocná x zdrav

Nemocná x zdrav

Domaluj nemocné holčičce symptomy www.ulesa.cz
Nácvik 112

Nácvik 112

+ výroba vlastního mobilu
Zoubková víla

Zoubková víla

Postupně odebíráme pomocí kostky z člověče...zuby z Chevy
Úrazy

Úrazy

Vydal Kraj Vysočina v rámci prevence dětských úrazů
Zoubková víla

Zoubková víla

Má autorská...
Průhledný papír

Průhledný papír

Využijeme vlastností průhledného papíru ne jen v rentgenu, ale i při volných činnostech-obkreslování jednoduchých obrázků
Nemocná x zdrav

Nemocná x zdrav

Děti domalovávají symptomy nemoci
Dramatizace

Dramatizace

Holčička (p. uč.) během příběhu nasbírala spoustu bacilů a teď je nemocná-v hlavě má dokonce vši
Doplň bacily

Doplň bacily

Dle barev, počtu, tvaru,...
Znič bacily

Znič bacily

Zatloukání barevných špendlíků do bacilů-špendlíky->vitamíny, obrané látky těla
Sádrujeme

Sádrujeme

Rentgen

Rentgen

Rentgen+sádra
12.11.2014 14:29:17
jesterkaver
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one