NEJEN ZÁŽITKOVĚ S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A MLADŠÍHO ŠKOLNÍHO VĚKU.
24192_1382237326838_2760028_n.jpg
24192_1382196885827_4782513_n.jpg
24192_1382196645821_32157_n.jpg
34950_1491421536375_5007785_n.jpg
DSC02058.jpg
24192_1382197725848_4711996_n.jpg
Respektujte duševní vlastnictví www.jesterka3.webgarden-má výhradní práva k nakládání s dílem....
PONDĚLÍ-grafomotorické cvičení Anděl-obtahování různých tvarů a čar. Individ. opakování básniček k malé vánoční besídce. Omalovánky M,Č, A.
Anděl začíná na A-a je první písmenko v abecedě. Na jaké písmenko začíná tvé jméno? Každé dítko si vylosuje písmenko z mikulášské boty a  zkusí, jak by jeho jméno znělo s jiným písmenkem na začátku, než je zvykem-spojené s docházkou. Motivační pohádka o mlsavém andílkovi-s plným bříškem se těžko létá-ke hře: „Andílek přistál na...“loktu, břiše, koleni, hlavě, uchu, nose,...dotknou se země touto částí. Andílci se učí létat: Úkol: učit výskoku z místa. Pomůcky: lano, bubínek s paličkou. Organizace: celá skupina, cvičí jedno dítě po druhém, dvě učitelky držeí lano.
Popis hry: Děti sedí na lavičce, před nimi drží dvě učitelky ve výši ramen napnuté lano. Na jednom konci  učitelka drží v ruce bubínek. Děti přistupují jedno po druhém k lanu, levou rukou se přidržují lana, a v druhé drží paličku. Jdou podle lana, na jeho konci vyskakují a snaží se udeřit paličkou do bubínku. Komu se to podaří, přechází na druhou lavičku. Kterým se nepodaří, mají další pokus. Hra se opakuje, učitelka mění polohu bubínku.Pravidla : Při pokusu o úder vyskakovat snožmo.
Metodické pokyny: Děti se přidržují lana, jdou přímým směrem. Soustřeďují se na výskok tak, aby zasáhly bubínek. Paličku si předávají.Pohoupání na obláčku-děti pohoupeme na bílém prostěradle. Nácvik besídky.
ÚTERÝ-pečeme perníčky-vyválení těsta, vykrajování-tvary M,Č,A+vánoční motivy.
Andílci hladí  děti-dvě řady dětí sedící půl metru od sebe, prostředkem leze po kolenou dítko a andílci ho hladí a říkají mu hezké věci-spojené s docházkou. Pečeme perníčky-masáž zad kamaráda. Sypeme mouku, klepneme vajíčko, mícháme, hněteme, vykrajujeme-malujeme prstíky stromeček, kolečko, hvězdičku,...po opravdovém pečení perníků. Připomeneme si, že Č, M, A jsou jen převlečení lidé, že není potřeba mít z nich strach, ve školce máme hodné děti.
Motivační pohádka-čtená-
http://www.rozhlas.cz/vanoce/portal/_zprava/666520
Kráčí Mikuláš-děti poté řeknou, zazpívají svou básničku, písničku „pro Mikuláše.“
Jako každý rok v předvečer svého svátku šel Mikuláš městem a doprovázeli ho čert s andělem. Čert po Mikulášově levici s pytlem plným uhlí. Anděl vpravo vezl sáně s dárky.
Kdysi těch dárků bývalo víc než uhlí, o mnoho víc. Vlastně býval pytel s uhlím spíš poloprázdný, protože těch opravdu zlobivých dětí zase tolik nebylo. Jenže za poslední roky se to nějak otočilo, uhlí přibývalo a dárků, sladkostí a drobností pro radost, které Mikuláš tak rád rozdával dětem za nějakou tu pěknou básničku nebo písničku, tak těch dárků bylo méně a méně. Až zbyl jen poslední pytlík a anděl by ho byl mohl vzít do ruky a nést. Ale protože tradice je tradice, položil ten jediný pytlík na saně a jeli. 
Andělovi z toho bylo trochu smutno, když se na sáňky cestou ohlédl. Ani čertovi ovšem nebylo do ejchuchů, protože tolik uhlí nikdy nenesl, funěl a sténal pod tou tíhou. Když prošli první dvě ulice, hřbet ho bolel, nohy sotva vlekl, ruce vůbec necítil. „To přeci není možné,“ nevydržel to už, hodil pytel na zem a otočil se na Mikuláše, „opravdu je tolik zlobivých dětí? Copak se nenajde víc než jedno jediné v celém tomhle městě, které by si zasloužilo sladkou nadílku?“ Mikuláš prohrábl vousatou bradu. „Víš, čerte, ony ty děti možná zas tak zlobivé nejsou, ale žádné z nich, kromě toho jediného, nezná žádnou básničku ani písničku. Nevím, co celý podzim dělaly, “ kroutil Mikuláš hlavou, „ale znáš pravidla, bez písničky, básničky nebo říkánky to prostě nejde.“ „Opravdu?“ divil se čert. „Opravdu,“ přikýval Mikuláš. 
A tu začal čert naříkat, že ho bolí záda od toho uhlí a potřebuje si na chvíli odpočinout u kašny na náměstí. Jen složil pytel na zem, oběhl kašnu a tak, aby to Mikuláš neslyšel, zavolal své čertí bratříčky a povídá jim: „Musíte mi pomoci, tady máte trochu uhlí,“ nasypal jim každému hrst úlomků,“ obleťte město a každičké dítě, které jen zahlédnete, trochu postrašte. Ale jen trochu, to vám povídám. Dejte jim kousíček uhlí a pošlete je za tátou a mámou, ať je rychle naučí nějakou básničku, třeba i kratičkou, hlavně ať je. Jinak nic jiného než uhlí dnes večer nedostanou.“ Čertíci se rozletěli po městě. A čert šel zpátky, sedl si vedle Mikuláše a dělal, jakože nic. Jen se pořád vymlouval, aby ještě chvíli počkali, že si trochu odpočine a hned půjde. Zdržoval, jak mohl, a když už to déle nešlo, lenivě se zvedl a pomalu se šoural k prvnímu domu, kde měl Mikuláš zazvonit. 
Sotva se dotkl zvonku, vyběhl malý Petříček a vysypal ze sebe básničku, trochu ji v tom spěchu i popletl, i když byla krátká. Ale to jste neviděli, jak se Mikuláš rozzářil, mile se na kloučka usmál a podaroval ho a pochválil. Jen se dveře zavřely, promnul si svůj bílý vous a povídá: „Možná přeci jen toho uhlí nebudeme tolik potřebovat.“ Hrábl do čertova pytle a trochu toho černého uhlí proměnil na několik balíčků a položil je andělovi na sáně. Hned se jim všem šlo lépe. Zaklepali na další dveře a tam je přivítala Klárka s písničkou o beránkovi. Dostala také pochvalu a pěknou nadílku. 
Tak šli ti tři, čert, anděl a Mikuláš od dveří ke dveřím, vyslechli spoustu říkadel, básniček i písniček a pokaždé Mikuláš vzal trochu toho uhlí, aby z něho vykouzlil další a další balíčky. Až obešli celé město a v čertově pytli nezbylo nic. A přesto ten večer ani jediné z dětí uhlí nedostalo. 
Nácvik na besídku
STŘEDA-Nesmyslov-obrázek s probíranou tématikou, děti v něm hledají nesmysly. M, Č,  A-puzzle, úkoly v PS pro předškoláky.
Přijde k nám Mikuláš. Další práce s dětmi po stránce vzdělávací je nejspíš marná. Uvidíme :-) Možná bychom mohli ozdobit perníčky. Strašiti je nebudeme, čert dostal instrukce, že bude pouze stát. Děkujeme paní Skoumalové a dalším, které potom přesně zveřejníme za realizaci letošního Mikuláše v MŠ a ZŠ Lipník.
ČTVRTEK, PÁTEK-zdobení perníčků, pokud k tomu nedojde v předešlém dni, grafomotorické cvičení-rohy.
Rozprava o včerejším Mikulášském dni. Připomeneme si, že to byly jen převleky-v pohádkách vystupují tyto bytosti: Jak se říkalo čertovi? Připomeňte si tedy, jak se  čertovi mezi lidmi nebo v pohádkách  říká: chlupatec, rarach, rarášek, rohatý,  ďábel, pekelník, satan,  ďas, čertchman, tajbl, tajfl, diblík, děs, běs, roháč rohatej, kozel pekelnej, ďaselník, Luciferův holomek, černý, potvora pekelná, zloduch, lucek, luciš, kornyfel, prašivec, bubák pekelný, bango, šlak, pekelný duch, zlý host, černý pták, kníže temnosti, kníže pekel, čertisko, pekelný nepřítel, vyslanec pekel, antikrist, rohatý chasník, pekelná příšera, Satanáš, Satan, Zlý, Belzebub, Mefisto, Mezištáfel, Lucifer, Marbuel, Mulisák  a jistě ještě i jinak.O pekle a čertech, rozvážně i v žertech:Počasí je, jako když se čerti žení. Šijou s ním všichni čerti. Křičí, jako by ho čerti na vidle brali. Co je šeptem, to je čertem. Bojí se toho jak čert kříže. Nemaluj čerta na zeď! Čert mu kouká z očí.  Je to učiněné kvítko z čertovy zahrádky. Zlobíš!  Narostou ti čertovy růžky. Čert nikdy nespí.
Hra-čert-procvičení kopýtek-na židličkách, kopou do míče, nikomu nesmí míč proletět mezi nohama židle. Hra-čert-hop do pekla, ven z pekla-kruh z lana, uvnitř peklo, na povely dovnitř a ven
 
Hra-čert-Co to chodí kolem nás? Je to člověk nebo ďas? Je to celý chlupatý, ocas má až na paty. Hádej, hádej, je to žert, nebo je to z pekla čert? 
http://www.rebelatka.estranky.cz/clanky/rikacky/co-to-chodi-kolem-nas_.html
výchozí postavení: děti stojí  čelem do kruhu a ruce mají nastavené za zády; v mírném
rozkročení přešlapují z nohy na nohu v souladu s metrorytmem hádanky, přitom se mírně
naklánějí ze strany na stranu
pravidla hry:
•  jedno dítě s metlou v ruce obchází kruh, v rytmu básničky
•   vloží metlu do nastavených rukou toho dítěte,                     
ke kterému právě došlo. Potom rychle obíhá kruh a dítě s metlou ho honí, dokud
nedoběhne na uvolněné místo
•  honička probíhá tak dlouho, dokud se prchající dítě nezařadí na volné místo; děti po dokončení hádanky volají: čert, čert, čert!
•  Pohybová hra  se závěrečným rozluštěným hádanky se opakuje; kruh obchází
další „čert s metlou“. 
http://ms.meucaslav.cz/ke_stazeni/attachments/154_Casopis%20-%20zima.pdf
Uhlí do kotle-děti stojí v zástupu a předávají si uhlí nad hlavou, mezi nohama, z ruky do ruky.
Kdo to blekotá-Lucifer, schovaný v pekle-švédská bedna, hádá který jeho čertík blekotá.
Andílek v mlze létá-Andílek, dítko se zavázanýma očima, ostatní děti jsou čertíci stojící, učitelka je Mikuláš se zvonečkem. Andílek se snaží projít mezi čerty, aby se neušpinil za pomocí poslouchání zvonečku. Obměna-na čerta a ztracený kotel-až ho čertík najde zabubnuje na něj vařečkou.
Pojďte ke mně, běžte ke mě-Mikuláš rozdává povely svým pomocníkům. Děti přibíhají k Mikulášovi dle toho co slyší.
Kdo dřív najde obláček-ST-dva zavázané oči-hledají na zemi bublinkovou folii, kdo jí dřív najde, vybere místo sebe dalšího
Přenášená-ML-4 děti, 4 rohy prostěradla, na něm tři peříčka-bílé andělské, červené mikulášské, černé čertovské-dokáží obejít školku, šatnu, chodbu, jídelnu, aby jim ani jedno neulétlo-vhodné při ranní docházce.
Překážková dráha-lavičky, žíněnky, švédská bedna,....
VV+PČ výroba čerta z kartonu, kříd, a rohlíků.
Další možné činnosti:
PH-Mikuláš a bonbón. Motivace-Jedna zvědavá holčička, (chlapeček) chtěl vědět, kde Mikuláš bydlí. Dostala sladkosti a vydala se za Mikulášem-pronásledovat ho. Mikuláš se však nedal a před dítkem utíkal. Děti sedí v kruhu-mají ruce za zády. Mikuláš chodí okolo a děti říkají: Mikuláš jde okolo, nekoukej se na něho. On už kráčí domů, za zvonění zvonů. Kdo jen ví kde bydlí? Má tam stůl a židli. Ten kdo je Mikuláš, dá jednomu s dítek bonbón do dlaní a to dítko se jej snaží chytit-obdoba Peška. 

Anděl x čert. Co je hladké, co je drsné (co je andělské co je čertovské)-kámen x oblázek, hrubý x jemný písek, hladká x hrubá mouka, hladký x hrubý (pichlavý) klacík, jemný x hrubý (smirkový) papír
Práce s pěnou na holení-obláčky+bubláme do vody s pěnou do koupele-vytvoříme společný obrovský mrak a na něm si ukážeme andílka, kterého netíží žádné hříchy (andílek z papíru a peří) jak se udrží na obláčku a čerta (z plastelíny a jin. materiálu) jak spadne z nebe dolů. (pod obláček můžeme vložit papír v barvách ohně).
TV-rušná část-na trhání čertovských ocásků-honička-jedno z dětí trhá ostatním čertům ocasy
Cvičení s bramborami-brambora na hlavě, chůze s bramborou pod bradou, stisklou v loketní jamce, mezi koleny, jako rak na břiše, sed leh-dotýkat se bramborou jedné a druhé nohy, koulet bramboru po svém těle od krku až k nohám, přeskoky brambor, podávání brambory pod jenou z noh, okolo těla, udělat kolébku s bramborou na břiše s básničkou: Kolíbala bába čerta na pařezu dubovým, hajej dadej můj čertíčku, však já na tě nepovím. Schovej bramboru nějak svým tělem, aby nešla vidět. Pustit dětem čertovskou muziku-oni dovádějí jako čerti-po jejím zastavení, musí rychle lehnout a uvolnit se. 

 
Anděl

Anděl

Andělský pozdra

Andělský pozdra

Čertovská škola

Čertovská škola

Anděl sněhový

Anděl sněhový

Pohoštění

Pohoštění

Mikuláš

Mikuláš

Rohlíkoví čerti

Rohlíkoví čerti

čerti mají rohy z rohlíků
Pečeme

Pečeme

Masáž kamaráda-jak se pečou perníky
Čertisko

Čertisko

Létáme s anděly

Létáme s anděly

Děti si utvoří svoje andílky a pak na provázek-létají s nimi
Malujeme andílk

Malujeme andílk

Napečeno

Napečeno

Oškubej Lucifer

Oškubej Lucifer

Pečení

Pečení

Pohoupání obláč

Pohoupání obláč

Pohoupání na obláčku-nejlépe s druhou kolegyní poh. děti v prostěradle
Šup do pekla

Šup do pekla

Šup do pekla ven z pekla-i pomocí příběhu reaguj skoky do a vně
Anděl létá

Anděl létá

Učíme andílky létat-trampolína
Létají

Létají

namotávání andílků na šňůrce-jako kladka
Vstup do pekla

Vstup do pekla

Edita S.
Solná lampa

Solná lampa

Výroba andělské solné lampičky
Co je drsné

Co je drsné

Co je drsné co je hladké
Výroba mráčku

Výroba mráčku

Mráček pro anděla pěna na holení později i bubliny
Obláček roste

Obláček roste

Doplníme obláček z pěny na holení ještě o mydliny-propadne anděl (papírový) propadne čert? (plastelína)
Kdo propadne?

Kdo propadne?

Kdo se udrží na obláčku-anděl (papír) nebo čert (plastelína)
M+Č+A

M+Č+A

Vizovické těsto
Anděl

Anděl

Kašírovaná lahev
Čert

Čert

Andělská lucern

Andělská lucern

Solná lampa pro andílka
Čert v pytli

Čert v pytli

Bota

Bota

Bota na mňamky
Andílci

Andílci

Kresba bílou tuší
18.05.2014 16:17:39
jesterkaver
www.jesterka3.webgarden.cz 2013-14
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one